Korekcja czasowa- czyli jak to kur..two ustawić :)

Awatar użytkownika
mysz
Klubowicz
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-04-03 15:02
Gallery: viewtopic.php?t=18115
Lokalizacja: wwa

Korekcja czasowa- czyli jak to kur..two ustawić :)

Post autor: mysz » 2016-06-04 09:29

Może się komuś przyda ;)


Jeśli ktoś ma/planuje rozbudowę swojego CA warto zastanowić się nad dobrym radiem/deckiem posiadającym korekcję czasową. Chodzi o to, że siedząc na miejscu kierowcy dźwięk z każdego głośnika ma docierać do naszego ucha w tym samym czasie. Wiadomo, że bez korekcji dźwięk z lewych (najbliższych głośników) dociera do nas najszybciej, przez co „rozwala się“ nam scena. Przy systemach 3-way (zestaw odseparowany na przód- dwudrożny/trójdrożny+subwoofer) sprawa jest dosyć prosta, bo robimy to zazwyczaj na słuch.
W momencie gdy mamy nieco więcej głośników (np. Zestaw odseparowany+ 2głośniki tył+ sub/dwa suby) sprawa się komplikuje, bo ciężko to wszystko ze sobą zgrać. Na początku podaję wzór na opóźnienia czasowe w centymetrach (clarion/kenwood/alpine): otóż musimy przyjąć, że punktem 0- czyli najdalej położonymi głośnikami od ucha kierowcy są suby- ich nie opóźniamy . Teraz tak- mierzymy odległość suba od ucha kierowcy i zapamiętujemy tą wartość. Następnie mierzymy odległość poszczególnych głośników od ucha kierowcy (lewy przód/prawy przód/lewy tył/prawy tył- w przypadku zestawu odseparowanego mierzymy odległość tweetera od ucha, odległość midbassu od ucha i wyciągamy średnią arytmetyczną). Kolejnym krokiem jest odjęcie odległości suba od głowy kierowcy od poszczególnych głośników. Wyniki wklepujemy w radio→ cieszymy się zbalansowanym dźwiękiem ☺

W niektórych radiach korekcja czasowa jest w milisekundach (ms). Wtedy postępujemy analogicznie, z tym, że odległości zapisujemy w metrach. Po tej czynności otrzymany wynik dzielimy przez prędkość dźwięku (343m/s). Wartości te są wartościami korekty dla poszczególnych głośników.

W razie pytań służę pomocą, bo sam na tym trochę czasu spędziłem :)
Było: Probe '94r
Jest: ST220 2005r

Resort
Posty: 15
Rejestracja: 2015-11-02 11:17
Car: Ford Probe Medici 1997 2.0L
Lokalizacja: Polska

Re: Korekcja czasowa- czyli jak to kur..two ustawić :)

Post autor: Resort » 2016-08-21 21:33

U mnie radio zawsze dobrze gra bo wie co je czeka jak by się faflunilo .Zdjęcie wykonane przeze mnie techniką 3D (anaglifową) i można kopiować w dowolnych ilościach.Abym nie mial "gości" z rana o 6-tej co zamiast dzień dobry krzyczą " na ziemię" na zdjęciu ekspozycja z Gierloży.Wstawię i Probe w 3D co by forum się rozwijalo i ciekawilo :-)
Załączniki
IMG_0004.jpgbunkry.JPG

ODPOWIEDZ

Wróć do „Car audio”