Czarne listwy boczne - jak odnowić ?

Maxxum
Klubowicz
Posty: 3825
Rejestracja: 2004-06-03 22:15
Samochód: 3.0 V6 LX '90, 2.2 GT '92
Galeria: viewtopic.php?t=7746
Lokalizacja: Tarnów

Czarne listwy boczne - jak odnowić ?

Post autor: Maxxum »

Może ktoś zna dobry sposób na przywrócenie czarnego koloru listew bocznych i plastików na zderzaku ?
Mam pomalowane listwy jakimś lakierem, który po latach częściowo zszedł. Chciałbym przywrócić listwy i zderzak do poprzedniego stanu (usunąć tę farbę z nich), ale w taki sposób, żeby nie uszkodzić struktury powierzchni (taki lekki baranek) i nie rozpuścić tych plastików.

Oczywiście czytałem o metodzie z zastosowaniem opalarki, ale nie wchodzi w grę, ze względu na możliwość uszkodzenia lakieru przy listwach i innych częściach karoserii.
Używanie czernidła wszelkiego rodzaju też mi nie pasuje. Chcę żeby efekt pozostał na dłużej a nie na kilka myć.
Pasta tempo i polerka nie zdała egzaminu.

Jeżeli ktoś zna sposób - proszę niech się podzieli tą wiedzą.
"Potrzeba dwóch lat, aby nauczyć się mówić; pięćdziesięciu, aby nauczyć się milczeć." (Ernest Hemingway)
Awatar użytkownika
avel
Posty: 466
Rejestracja: 2009-04-26 17:16
Samochód: Probe II 2.0 1994
Galeria: viewtopic.php?t=20438
Lokalizacja: Unisław, kujawsko-pomorskie

Re: Czarne listwy boczne - jak odnowić ?

Post autor: avel »

Można odmalować tak żeby wyglądało jak plastik. Jest coś takiego jak lakiery strukturalne. http://www.elakiery.pl/prod/161,124,151 ... o-plastiku
To tylko przykład, ale możliwe że będzie ok.
Stare i zardzewiałe! Probe II 2.0 1994, było :(
Audi A3 2.0TDI 170km quattro 2007, jest
Maxxum
Klubowicz
Posty: 3825
Rejestracja: 2004-06-03 22:15
Samochód: 3.0 V6 LX '90, 2.2 GT '92
Galeria: viewtopic.php?t=7746
Lokalizacja: Tarnów

Re: Czarne listwy boczne - jak odnowić ?

Post autor: Maxxum »

Jest to jakaś opcja. Choć pytałem lakiernika i gości w sklepie z farbami i stwierdzili że farba zacznie odłazić po pewnym czasie tak czy tak.
Z drugiej strony - czytam na różnych forach, że pomalowali takim lakierem strukturalnym Bolla do plastików i jest ok.

Dzięki za radę.

A może przed malowaniem Bollem, wcześniej na te plastiki nałożyć "prajmer", taki który się stosuje pod klej do szyb w celu lepszej przyczepności kleju. Tylko nie wiem, czy ten prajmer nie wejdzie w reakcję z lakierem ?
"Potrzeba dwóch lat, aby nauczyć się mówić; pięćdziesięciu, aby nauczyć się milczeć." (Ernest Hemingway)
Awatar użytkownika
Romas
Klubowicz
Posty: 5242
Rejestracja: 2009-12-23 22:35
Samochód: PROBE '94 2.5V6 GT MTX
Galeria: viewtopic.php?t=19226
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czarne listwy boczne - jak odnowić ?

Post autor: Romas »

Wejdzie w reakcje z lakierem. kup podklad do plastikow (tylko musisz wczesniej zmatowić papierem sciernym ten element, po czym nalozyc podklad, znowu zmatowić tyle ze tym razem drobniejszym papierem wodnym oczywiscie na mokro, oplukkac osuszyc i odtluscic, a nastepnie polozyc znow podklad, znow go delikatnie zmatowic i oczyscic, i dopiero na to lakier. z tym ze jakiś akryl w macie, bo ten strukturalny raczej kladzie sie na goły plastik tyle ze zmatowiony, stosuje sie go do wyblaklego barwnika na plastikowych elementach, a jak to zdaje egzamin to powiem szczerze ze nie wiem bo nie uzywalem)

Jak nie koniecznie zrozumiales co napisalem to po prostu zadzwon do mnie a Ci wytlumacze :wink:
Maxxum
Klubowicz
Posty: 3825
Rejestracja: 2004-06-03 22:15
Samochód: 3.0 V6 LX '90, 2.2 GT '92
Galeria: viewtopic.php?t=7746
Lokalizacja: Tarnów

Re: Czarne listwy boczne - jak odnowić ?

Post autor: Maxxum »

Spokojnie - wszystko zrozumiałem :) . Ale ja właśnie chcę na goły plastik ten strukturalny położyć.
Tylko pytanie, czy jak na tych plastikach są jakieś resztki starego lakieru, czy to będzie trzymać. Wprawdzie te resztki trzymają się mocno i nie łuszczą, ale tam gdzie ich nie ma - zderzak i listwy sa wyblaknięte.

Czy więc wystarczy przeszlifować odpowiednim papierkiem i dobrze odtłuścić przed malowaniem ?
"Potrzeba dwóch lat, aby nauczyć się mówić; pięćdziesięciu, aby nauczyć się milczeć." (Ernest Hemingway)
Awatar użytkownika
Romas
Klubowicz
Posty: 5242
Rejestracja: 2009-12-23 22:35
Samochód: PROBE '94 2.5V6 GT MTX
Galeria: viewtopic.php?t=19226
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czarne listwy boczne - jak odnowić ?

Post autor: Romas »

Jak tylko je zmatowisz to po położeniu tego lakieru bedzie widać że jest nie równo, dlatego lepiej poświecić godzine czy dwie dłużej i zrobić wszystko porządnie.
Zetrzyj stary lakier do samego plastiku, nastepnie musisz zmatowić wszystko równo żeby nie było jakichś niedociagnięć, odtłuść a następnie dopiero pomaluj :wink:
Maxxum
Klubowicz
Posty: 3825
Rejestracja: 2004-06-03 22:15
Samochód: 3.0 V6 LX '90, 2.2 GT '92
Galeria: viewtopic.php?t=7746
Lokalizacja: Tarnów

Re: Czarne listwy boczne - jak odnowić ?

Post autor: Maxxum »

Masz rację - jak sie coś robi, to raz a porządnie.
"Potrzeba dwóch lat, aby nauczyć się mówić; pięćdziesięciu, aby nauczyć się milczeć." (Ernest Hemingway)
Awatar użytkownika
Romas
Klubowicz
Posty: 5242
Rejestracja: 2009-12-23 22:35
Samochód: PROBE '94 2.5V6 GT MTX
Galeria: viewtopic.php?t=19226
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czarne listwy boczne - jak odnowić ?

Post autor: Romas »

Kumpel kiedyś chciał żebym mu pomalował na szybko stalówki, tyle ze jak mu tłumaczyłem ze to sie nie utrzyma dlugo to powiedział że sprzeda wczesniej, samochod został a po 4 miesiącach rdza zaczela wychodzić. tydzień później robiłem stalówki ojcu nie powiem bo na gotowo zajęło mi to 3 dni na 4 sztuki ale felgi 2 jeszcze po samochodzie zostały leżą na zewnątrz przy garażu już 5 lat i na samochodzie jeździły 4 i dopiero teraz wychodzą jakieś bąbelki :mrgreen:
Więc czasu i pracy nie żałuj, a zrób raz i żeby starczyło ci na lata :wink:

Mała produkcja ale tak mi sie przypomniało :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „I gen (1989 - 1992)”