Krzywa kierownica przy jeździe na wprost

Awatar użytkownika
_/Damian\_
Posty: 493
Rejestracja: 2005-10-18 14:32
Samochód: Ford PROBE II ECP, 1994 2,5V6 24V
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontakt:

Krzywa kierownica przy jeździe na wprost

Post autor: _/Damian\_ »

Witam!
Ost. zaobserwowałem, że trzmymając kierownicę we właściwym położeniu dla kierunku jazdy na wprost (dłonie na godzinie 3 i 9) auto nie jedzie prosto a lekko w prawo:( Aby jechało zupełnie prosto lewą dłoń musze nieznacznie obniżyć, skierować na godzinę 8 lub inaczej 20, zaś prawą dłoń skierować na godzinę 2 lub inaczej 14. Czy ktoś jest w stanie powiedzieć mi cóż to za ustrojstwo??? Byłem ost. na przeglądzie, ale Ci mechanicy to jedynie potrafią zauważyć przyciemnione szyby, lekko za nisko świecący reflektor, zaś coś o wiele istotniejszego jest dla nich w ogóle niezauważalne!!!
Pozdrawiam:)
Nie Sprzedam ;)
Gen II 94
V6 2,5L
Awatar użytkownika
Furious
Posty: 168
Rejestracja: 2008-06-01 14:30
Samochód: brak
Galeria: viewtopic.php?t=13950
Lokalizacja: Pabianice/Łask

Re: Krzywa kierownica przy jeździe na wprost

Post autor: Furious »

Heh, a nie możesz po ludzku powiedzieć, że żeby jechać prosto to musisz kierownicą lekko skręcić w lewo? :D Ja miałem podobnie, ale zrobiło mi się to po tym jak kręciłem bączki na asfalcie i zrobiłem szybką kontrę. Teraz jest już normalnie (zrobiłem tak samo w drugą stronę :)). Panowie od zbierzności powinni rozwiązać ten problem. Ustawią kierownicę i przy okazji zbierzność jak będzie potrzeba.
Czarny Ford Probe (USA) II 2.5L V6 93r
Jeżeli nie podoba ci się mój styl jazdy - zejdź z chodnika
Awatar użytkownika
Robert
Posty: 12613
Rejestracja: 2004-10-21 19:12
Samochód: Probe GT2.0'89; ForTwo 0.6turbo; HRV 1.6
Galeria: viewtopic.php?t=6900
Lokalizacja: Leszno (maz)
Kontakt:

Re: Krzywa kierownica przy jeździe na wprost

Post autor: Robert »

Poświęć niecałe 2 minuty na naukę korzystania z forum: :arrow: Lekcja 1 (bardzo krótka) i :arrow: Lekcja 2 (krótka)
Obrazek ObrazekObrazek'89 2.0 Turbo downgrade
Awatar użytkownika
_/Damian\_
Posty: 493
Rejestracja: 2005-10-18 14:32
Samochód: Ford PROBE II ECP, 1994 2,5V6 24V
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontakt:

Re: Krzywa kierownica przy jeździe na wprost

Post autor: _/Damian\_ »

Hmmm ciężko powiedzieć, bo byłem w ASO Mercedesa, gdzie mają dość zacne urządzenie do sprawdzania zawieszenia, mi.in. i zbieżności, ale diagnosta powiedział, że zbieżność jest OK. Może to być wina maglownicy czy raczej nie???
Nie Sprzedam ;)
Gen II 94
V6 2,5L
Awatar użytkownika
Lisiu
Klubowicz
Posty: 3614
Rejestracja: 2005-04-05 17:40
Samochód: Corvette C4 LT1
Galeria: viewtopic.php?t=6117
Lokalizacja: Sieraków

Re: Krzywa kierownica przy jeździe na wprost

Post autor: Lisiu »

Po prostu ustaw koła prosto, odkręć kierownicę i przykręć ją we właściwym położeniu.
Jeżeli geometrię masz ok, to po prostu kolumna przeskoczyła na wieloklinie
EX:Probe 2.2 GT red perla
EX: Firebird 3.1 white
EX: W140 Coupe 6.0 black/red perla
Jest: Trans AM 5.0 black w trakcie odbudowy...
Awatar użytkownika
_/Damian\_
Posty: 493
Rejestracja: 2005-10-18 14:32
Samochód: Ford PROBE II ECP, 1994 2,5V6 24V
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontakt:

Re: Krzywa kierownica przy jeździe na wprost

Post autor: _/Damian\_ »

Ok tak też zrobię. Powiedz mi tylko co mogło być powodem takiego przeskoczenia? I czy to może o czymś świadczyć? Coś się wyrobiło, wysłużyło czy co? Należy mieć coś na uwadze???
Nie Sprzedam ;)
Gen II 94
V6 2,5L
Awatar użytkownika
weteran
Posty: 325
Rejestracja: 2006-06-05 15:01
Galeria: viewtopic.php?t=10332
Lokalizacja: Mikołów

Re: Krzywa kierownica przy jeździe na wprost

Post autor: weteran »

Jeśli nie masz kierunkowych opon z przodu to przełóż lewe na prawą stronę prawe na lewą ,albo tył na przód i zobaczysz czy się coś zmieniło może to być przyczyna opon.
Ford Probe 2.2 GL '89
Awatar użytkownika
Maciucha
Posty: 1564
Rejestracja: 2004-08-26 22:11
Samochód: I GT
Galeria: viewtopic.php?t=7836
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Kontakt:

Re: Krzywa kierownica przy jeździe na wprost

Post autor: Maciucha »

Pamiętaj przy ewentualnym przekładaniu kierownicy aby nie uszkodzić taśmy poduszki powietrznej (o ile taką posiadasz).
ObrazekObrazekautomat USA '90
a na spotach u Golluma => Obrazek :mrgreen:
Awatar użytkownika
szpagat
Posty: 205
Rejestracja: 2007-02-03 14:34
Galeria: viewtopic.php?t=11166
Lokalizacja: Piła

Re: Krzywa kierownica przy jeździe na wprost

Post autor: szpagat »

Panowie od zbieżności powinni byli to zrobić. Najpierw ustawiają samą geometrię a jak jest już ok powinni jeszcze ustawić przy prostycyh kołach kierownicę idealnie na prosto. Jeśli tego nie zrobili to jedz do nich i powinni poprawić.
Fight like a man!!!
Awatar użytkownika
jarsonik
Posty: 993
Rejestracja: 2007-07-22 12:03
Samochód: brak
Galeria: viewtopic.php?t=13697
Lokalizacja: Białystok

Re: Krzywa kierownica przy jeździe na wprost

Post autor: jarsonik »

tez mam taki problem, byłem nie tak dawno na ustawieniu geometrii, ale nic to nie pomogło. Dzisiaj słyszałem takie stwierdzenie, że podobno amortyzatory/kielichy, nie wiem dsokładnie jak to się nazywa, no to co wystaje z amora w komorze silnika, powinno być jakoś i inną strone ustawione niż jest teraz u mnie. Moze ktoś się spotkał już z czymś takim
2,5 V6 Generation two. 93r. Czarna perełka
Piliście, to kto u was prowadzi samochód?? cruise control. hahahah
MISIEK: "żałuję tego, że tak Cię usunąłem.."
Awatar użytkownika
Kocureq
Klubowicz
Posty: 10622
Rejestracja: 2006-03-21 21:35
Samochód: Patrol Y60 1991, Audi A4 2023
Galeria: viewtopic.php?t=10333
Lokalizacja: Warszawa

Re: Krzywa kierownica przy jeździe na wprost

Post autor: Kocureq »

Może wystarczy kierownicę obrócić?
Awatar użytkownika
jarsonik
Posty: 993
Rejestracja: 2007-07-22 12:03
Samochód: brak
Galeria: viewtopic.php?t=13697
Lokalizacja: Białystok

Re: Krzywa kierownica przy jeździe na wprost

Post autor: jarsonik »

no ale co mi to da, skoro zauważalnie "zlizywane" są opony z przodu.

A poza tym wczoraj spotkałem się z vazirem i on tez mówił, że najprawdopodobniej mam źle założone amory,
2,5 V6 Generation two. 93r. Czarna perełka
Piliście, to kto u was prowadzi samochód?? cruise control. hahahah
MISIEK: "żałuję tego, że tak Cię usunąłem.."
Awatar użytkownika
karolo
Posty: 1071
Rejestracja: 2008-01-10 19:12
Samochód: sluzbowy
Galeria: viewtopic.php?t=13872
Lokalizacja: Opatów
Kontakt:

Re: Krzywa kierownica przy jeździe na wprost

Post autor: karolo »

to byc moze wina wahaczy. ciagle tylko w jedna strone sciaga czy na przemian???
było:
2.5 v6 Kl-Ze 93 Usa
2.2 GT 91 Usa

Bylo GSX-R 1100 oil cooled :twisted: jest Gsx 1300R :twisted: :twisted:

Ja jestem nikim ,wyrywam tylko chwasty, chwasty co przeszkadzają żyć drugim....
Awatar użytkownika
jarsonik
Posty: 993
Rejestracja: 2007-07-22 12:03
Samochód: brak
Galeria: viewtopic.php?t=13697
Lokalizacja: Białystok

Re: Krzywa kierownica przy jeździe na wprost

Post autor: jarsonik »

jak wyprostuje kierownice to ciągnie na lewo
2,5 V6 Generation two. 93r. Czarna perełka
Piliście, to kto u was prowadzi samochód?? cruise control. hahahah
MISIEK: "żałuję tego, że tak Cię usunąłem.."
Awatar użytkownika
modano
Posty: 96
Rejestracja: 2007-07-22 10:43
Samochód: Probe II V6
Galeria: viewtopic.php?t=16692
Lokalizacja: Siemianowice, Polkowice

Re: Krzywa kierownica przy jeździe na wprost

Post autor: modano »

ja ostatnio byłem robić geometrię kół bo po wymianie sforzni skręcał w prawo, panowie zrobili geometrię ale dalej skręcał i na dodatek przestawili mi kierownicę lekko w lewo. Okazało się ze na prawej stronie mam ciśnienie w oponach przód 1.8 a tył 1.4 :shock: Sprawa się wyjaśniła, jedzie już prosto tylko jadę poprawić do nich kierownicę :mrgreen:
Ford Probe 2,5 V6 sensual styling, steering performance etc.
pene_czw
Posty: 234
Rejestracja: 2008-09-30 16:24
Galeria: viewtopic.php?t=18656

Re: Krzywa kierownica przy jeździe na wprost

Post autor: pene_czw »

Ja z kolei mam taki problem. Przyspieszam to sciaga w prawo, noga z gazu (lub hamulec) sciaga w lewo. Dosyc mocno. Męczące jest to przy zmianie biegów przy ostrej jezdzie....jedziesz i kontrujesz kierownicą w lewo->sprzęgło->ostra kontra w prawo bo sciaga->gaz->ostra kontra w lewo. Teraz tak:
- na letnich oponach działo sie tak jak opisalem, po przełożeniu opon w drugą strone
- na zimowych dzieje sie tak jak napisałem (rok temu sie tak na nich nie działo)

Zbieżność była ok. Po wymianie amortyzatora i swożnia pojechałem na PKS zeby mi sprawdzili zbieznosc na przyrządzie co sie tak najeżdża tylko i mowią ze tył jest troszeczke. Zaznaczam ze luzów nie ma. Wychodzi ze to nie od opon. Co wy o tym myslicie?


PS. Opony zimowe mam teraz założone inaczej, tył na przód. Te które są teraz z tyłu dodatkowo sa po przeciwnych stronach, bo bieznik byl lepszy od wewnętrznej.
Ford Probe I 92' 2.2GT Człuchów/Piła
Awatar użytkownika
jucha
Posty: 20
Rejestracja: 2008-11-01 18:37
Samochód: Probe II 94r. 2.0 16V
Lokalizacja: Gdynia

Re: Krzywa kierownica przy jeździe na wprost

Post autor: jucha »

pene_czw pisze:Ja z kolei mam taki problem. Przyspieszam to sciaga w prawo, noga z gazu (lub hamulec) sciaga w lewo. Dosyc mocno. Męczące jest to przy zmianie biegów przy ostrej jezdzie....jedziesz i kontrujesz kierownicą w lewo->sprzęgło->ostra kontra w prawo bo sciaga->gaz->ostra kontra w lewo. Teraz tak:
- na letnich oponach działo sie tak jak opisalem, po przełożeniu opon w drugą strone
- na zimowych dzieje sie tak jak napisałem (rok temu sie tak na nich nie działo)

Zbieżność była ok. Po wymianie amortyzatora i swożnia pojechałem na PKS zeby mi sprawdzili zbieznosc na przyrządzie co sie tak najeżdża tylko i mowią ze tył jest troszeczke. Zaznaczam ze luzów nie ma. Wychodzi ze to nie od opon. Co wy o tym myslicie?


PS. Opony zimowe mam teraz założone inaczej, tył na przód. Te które są teraz z tyłu dodatkowo sa po przeciwnych stronach, bo bieznik byl lepszy od wewnętrznej.
Zobacz tutaj do mojego poradnika: http://fordprobe.pl/forum/viewtopic.php?f=5&t=16610 - pkt. 4 - tuleje metalowo-gumowe - co prawda u Ciebie będzie nieco inaczej ale to dokładnie ten sam problem.

Luz masz na pewno tylko cieniasy w stacjach diagnostycznych/serwisach nie potrafią/nie chcą tego zdiagnozować (bo im się np. nie chce albo nie opłaca). Ich nie obchodzi twój komfort, częstotliwość korzystania z lawety czy tam bezpieczeństwo (komercha). Też miałem identyczne problemy i dlatego sam nauczyłem się to robić :lol:

Zbieżność nic nie ma do tego tak samo jak opony - gdyby to były one to zawsze tak samo ciągnęłoby na bok - niezależnie od deptania/puszczania.

Jak spojrzysz na zawieszenie a potem chwilę pomyślisz kiedy i jak ściąga to będziesz nawet dokładnie sam wiedział która to tuleja.

To ściąganie przy dodawaniu/ujmowaniu gazu potrafi być naprawdę znaczne - nawet do ok. pół obrotu kierownicy i to jeszcze bez zupełnego zerwania gumy tulei (tylko wypracowana do miękkiego i sparciała czyli kontrola optyczna niestety może wykazywać, że wszystko git). Zobaczysz jaka różnica będzie jak to naprawisz - aż się ciężko przyzwyczaić, że przy puszczaniu sprzęgła nie trzeba już machać kierownicą :D
Probe II 2.0 94' & CB1100F
Maxxum
Klubowicz
Posty: 3825
Rejestracja: 2004-06-03 22:15
Samochód: 3.0 V6 LX '90, 2.2 GT '92
Galeria: viewtopic.php?t=7746
Lokalizacja: Tarnów

Re: Krzywa kierownica przy jeździe na wprost

Post autor: Maxxum »

Wygląda na to że jucha dobrze prawi.
Ja właśnie pojechałem dziś do ustawienia zbieżności bo mi też uciekał na lewo a czasem i na prawo po wymianie drążka kierowniczego. Gościu sprawdził mi luzy i powiedział, że do wymiany są tuleje lewego wahacza z przodu, bo prawy juz wymieniłem cały, kiedyś tam. Bez tego nie ma sensu robić zbieżności. Teraz szukam całego wahacza - koszt 160 Pln.
"Potrzeba dwóch lat, aby nauczyć się mówić; pięćdziesięciu, aby nauczyć się milczeć." (Ernest Hemingway)
pene_czw
Posty: 234
Rejestracja: 2008-09-30 16:24
Galeria: viewtopic.php?t=18656

Re: Krzywa kierownica przy jeździe na wprost

Post autor: pene_czw »

-- oryginalny post 2009-10-31 15:50 --

Przyspieszam to sciaga w prawo...no niestety to nie tuleje. Mechanik je jakis czas temu mi wymieniał (te po lewej stronie) Za to wyszło ze drążek kierowniczy z lewej strony był wyrąbany, podobno koło latało, postawiłem teraz na zbieżnośc i w poniedziałek zobacyzmy czy dalej sie to dzieje czy nie.

-- dodano 2010-02-23 11:03 --

Odswiezam temat bo problem jest nadal i nikt nie odpowiedzial. Przyspieszam to prawo zwalniam to lewo...mechaik mowil ze lewa tuleja byla wymieniana. mozlie ze jakas nieodpowiednia tuleja? albo ze przyczyna jest luz na tulei z tylu?
Ford Probe I 92' 2.2GT Człuchów/Piła
Awatar użytkownika
Eli
Posty: 1787
Rejestracja: 2005-09-14 23:38
Galeria: viewtopic.php?t=9702
Lokalizacja: Milanówek

Re: Krzywa kierownica przy jeździe na wprost

Post autor: Eli »

Tego typu elementy zawieszenia doradzam wymieniac parami. Nowa tuleja wybije Ci stara, za miesiac bedziesz wymienial prawa, a przy okazji lewa na tym ucierpi. Pseudo oszczednosc !
pene_czw
Posty: 234
Rejestracja: 2008-09-30 16:24
Galeria: viewtopic.php?t=18656

Re: Krzywa kierownica przy jeździe na wprost

Post autor: pene_czw »

E no ja tam nie wiem o takich rzeczach ;-] dobra na luzie, to wtedy mowisz i prawą i lewą z bomby wymieniac ? tak zrobie i mam nadzieje bedzie gites;]

ps. wogole nie mialem pojecia ze lewa ma cos do wybijania prawej. (laik mechaniczny)
Ford Probe I 92' 2.2GT Człuchów/Piła
Awatar użytkownika
Eli
Posty: 1787
Rejestracja: 2005-09-14 23:38
Galeria: viewtopic.php?t=9702
Lokalizacja: Milanówek

Re: Krzywa kierownica przy jeździe na wprost

Post autor: Eli »

Wiesz to raczej obserwacja swiata. Jesli lewe kolo ma luz i jest polaczone z prawym to gdzie przeniesie sie ten luz ? Jesli oba kola maja jechac na wprost a jedno jedzie w lewo to gdzie bedzie ciagniete prawe ? Mnie to sie wydaje raczej oczywiste :shock:
piopak1
Posty: 4
Rejestracja: 2010-10-20 01:14

Re: Krzywa kierownica przy jeździe na wprost

Post autor: piopak1 »

MUSISZ USTAWIC GEOMETRIĘ KÓŁ CZYLI INACZEJ ZBIERZNOŚC
kocurro
Posty: 484
Rejestracja: 2007-03-25 18:50
Samochód: była skoda superb
Lokalizacja: Gdańsk Bartoszyce

Re: Krzywa kierownica przy jeździe na wprost

Post autor: kocurro »

Pene jeżeli ściąga ci auto to może być objaw umierających amortyzatorów. pisałeś że wymieniłeś tylko jeden, może lepiej zmienić komplet???? a jak się zachowuje auto przy bocznych wiatrach lub przy mijaniu się z ciężarówką????
wszyscy mają PROBE. miałem i ja:(:( 2.0 16v,94r.
Awatar użytkownika
Robert
Posty: 12613
Rejestracja: 2004-10-21 19:12
Samochód: Probe GT2.0'89; ForTwo 0.6turbo; HRV 1.6
Galeria: viewtopic.php?t=6900
Lokalizacja: Leszno (maz)
Kontakt:

Re: Krzywa kierownica przy jeździe na wprost

Post autor: Robert »

Ale penemu ściągało zeszłej zimy, tylko piopak to przypadkiem odgrzebał (przypominając swoją drogą, że mało kto opisuje rozwiązanie swoich problemów).
Poświęć niecałe 2 minuty na naukę korzystania z forum: :arrow: Lekcja 1 (bardzo krótka) i :arrow: Lekcja 2 (krótka)
Obrazek ObrazekObrazek'89 2.0 Turbo downgrade
ODPOWIEDZ

Wróć do „II gen (1993 - 1997)”