Przedni stabilizator forda Ka jako tylny stab proba 2 gen.

Awatar użytkownika
geraldoff
Posty: 90
Rejestracja: 2013-11-25 01:23
Samochód: Probe'94 2.0
Galeria: viewtopic.php?t=22575
Lokalizacja: Warszawa

Przedni stabilizator forda Ka jako tylny stab proba 2 gen.

Post autor: geraldoff »

Jako, że przed robotą tylnego zawieszenia (malowanie wahaczy + nowe tuleje) znalazłem na forum mazdaspeed fotę xedosa 6, który miał wymieniony tylny stabilizator (12 lub 14 mm - nie pamiętam) na przedni ze starego forda KA, to postanowiłem przy okazji zaadoptować ten mod u siebie. Poniżej wrzucam zdjęcia jak to wygląda w probku. Co prawda stabilizator jest o drobinę krótszy niż Ori ale nie przeszkadza to w jego zamontowaniu na seryjnych łącznikach. Miałem montować stabilizator na gumach dedykowanych do forda Ka, jednak otrzymałem gratis od Olkusza gumy do staba probka więc postanowiłem je rozwiercić do 14 mm i założyć na seryjnych blaszkach. Jako, że stabilizator od Ka powinien mieć 16 mm, a stary trochę wysłużony miał w miejscach gdzie zakłada się gumy ok 15mm to dlatego rozwierciłem otwory do 14mm. Na tę chwilę wszystko ładnie pracuje i nic nie ociera ani nie puka podczas normalnej jazdy. Jedynie zauważyłem przy składaniu całości, że z opuszczonymi kołami na maxa w dół, kiedy probek wisi w powietrzu - czyli gdy coś grzebiemy przy aucie, to stabilizator w jednym miejscu (po prawej i po lewej) delikatnie ociera o wahacz poprzeczny tylny. Co do łączników - jako, że stabilizator jest troszkę krótszy to jabłka w łaczniku są już na starcie delikatnie pod kątem względem serii. Poniżej wrzucam foty jak to u mnie ostatecznie wygląda. Co do różnicy w jeździe - ciężko mi powiedzieć, gdyż przed robotą praktycznie nie miałem tulei w tylnym zawieszeniu ale po całej operacji mam odczucie, jakby Probek był precyzyjniejszy w prowadzeniu jeśli chodzi o tył. Myślę, że różnicę poczuję większą, gdy zrobię już zbieżność/geometrię całego zawieszenia. :)

Edit: Nie wiem czy zrozumiale napisałem dlatego poprawiam się. Tak dla jasności - stabilizator w Probe ma 12 mm, a w fordzie Ka 16 mm więc jest różnica w średnicy

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2014-12-03 22:18 przez geraldoff, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
S.H.A.R.K
Posty: 954
Rejestracja: 2006-05-06 16:43
Samochód: PROBE GT-ZE AURORA
Galeria: viewtopic.php?t=12737
Lokalizacja: Lubelskie (Krasnystaw)

Re: Przedni stabilizator forda Ka jako tylny stab proba 2 ge

Post autor: S.H.A.R.K »

Załóż dłuższe łączniki i będzie ok, ewentualnie przerób te które masz ;)
Obrazek
FORD PROBE GT-ZE / AURORA FLARE BLUE PEARL
Awatar użytkownika
Kocureq
Klubowicz
Posty: 10622
Rejestracja: 2006-03-21 21:35
Samochód: Patrol Y60 1991, Audi A4 2023
Galeria: viewtopic.php?t=10333
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przedni stabilizator forda Ka jako tylny stab proba 2 ge

Post autor: Kocureq »

Ale po co? :-)
Awatar użytkownika
S.H.A.R.K
Posty: 954
Rejestracja: 2006-05-06 16:43
Samochód: PROBE GT-ZE AURORA
Galeria: viewtopic.php?t=12737
Lokalizacja: Lubelskie (Krasnystaw)

Re: Przedni stabilizator forda Ka jako tylny stab proba 2 ge

Post autor: S.H.A.R.K »

Pisałem kiedyś z tym gościem od xedosa i on wsadzał dłuższe łączniki (jesli mowa o tym samym aucie) bo przy podniesionym aucie stabilizator zapierał o wahacze a na dużych dołach tłukło.
Jeszcze przed kupnem swojego sam zastanawiałem sie nad takim rozwiazaniem, bo te nasze kijki to kpina jakaś..
Obrazek
FORD PROBE GT-ZE / AURORA FLARE BLUE PEARL
Awatar użytkownika
geraldoff
Posty: 90
Rejestracja: 2013-11-25 01:23
Samochód: Probe'94 2.0
Galeria: viewtopic.php?t=22575
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przedni stabilizator forda Ka jako tylny stab proba 2 ge

Post autor: geraldoff »

Też tak myślałem, żeby kupić dłuższe łączniki ale już miałem kupione nowe standardowe, więc pojeżdżę na tych skoro na razie nic nie wali. Najwyżej przy wymianie wstawię dłuższe. To może, żeby już była pełna kompleksowa porada w tym temacie, to jakie łączniki będą pasowały z innego auta? Może się komuś przyda, a temat założyłem żeby podzielić się tą wiadomością - może nie każdy wie :]

Z tego co patrzyliśmy z Sallmo, to majster od xedosa ciął i spawał łączniki ale ja bym wolał tak nie robić.
waldii
Posty: 204
Rejestracja: 2012-05-04 21:48
Samochód: mazda 323f BA KL-ZEX
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Przedni stabilizator forda Ka jako tylny stab proba 2 ge

Post autor: waldii »

Zdajesz sobie sprawe,ze stabilizator to nie tylko srednica ale tez material,ksztalt oraz najwazniejsze w tym wypadku czyli punkt podparcia?A najlepsze jest to,ze zazwyczaj sztywniejszy stab z tylu wcale nie poprawia wlasciwosci jezdnych a wrecz przeciwnie stad patenty na szybkie rozlaczanie staba na tor
Awatar użytkownika
geraldoff
Posty: 90
Rejestracja: 2013-11-25 01:23
Samochód: Probe'94 2.0
Galeria: viewtopic.php?t=22575
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przedni stabilizator forda Ka jako tylny stab proba 2 ge

Post autor: geraldoff »

Z tego, że to nie sama średnica ale również kształt i materiał - owszem. Nigdy nie zagłębiałem się w tematykę stabilizatorów głębiej ale zdaję sobie też sprawę, że nie można przesadzać z tą grubością i takie 16mm raczej nie powinno negatywnie wpływać na prowadzenie probkiem. Czytałem też opinie na MS i raczej taka zmiana jest na + niż -. Po przeczytaniu Twojego postu pogrzebałem chwilę w necie i w wielu miejscach raczej mówi się o poprawie właściwości jezdnych niż pogorszeniu przy wymianie staba na grubszy i ogółem sztywniejszy. Możesz podrzucić jakieś linki to z chęcią zajrzę i poczytam jak to jest z tymi stabilizatorami.
waldii
Posty: 204
Rejestracja: 2012-05-04 21:48
Samochód: mazda 323f BA KL-ZEX
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Przedni stabilizator forda Ka jako tylny stab proba 2 ge

Post autor: waldii »

linkow nie wrzuce,bo i tak tam nie wejdziesz :) a po drugie troche juz w tym siedze i z wlasnego oraz kolegow doswiadczenia to wiem.A na MS mozna duzo rzeczy poczytac np jaka mega roznica jest w KFie jak sie z K8 kolo zamachowe wrzuci,szkoda,ze masa ta sama ale efekt placebo dziala.
Awatar użytkownika
geraldoff
Posty: 90
Rejestracja: 2013-11-25 01:23
Samochód: Probe'94 2.0
Galeria: viewtopic.php?t=22575
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przedni stabilizator forda Ka jako tylny stab proba 2 ge

Post autor: geraldoff »

To czy nie wejdę to już tylko w rozmowie mógłbyś sprawdzić po zapodaniu linków ;) Pewnie zauważyłeś, że nie próbuje się z Tobą sprzeczać w żaden sposób i nie podważam, że znasz się na rzeczy - nie upieram się przecież ślepo przy swoim. Zastanawiam się jak to jest ze stabilizatorami, po to jest internet żeby szukać, czytać, czegoś się dowiedzieć wiec jak masz jakieś ciekawe źródło do tematu o ile takie jest i znasz to mógłbyś zapodać ;)
waldii
Posty: 204
Rejestracja: 2012-05-04 21:48
Samochód: mazda 323f BA KL-ZEX
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Przedni stabilizator forda Ka jako tylny stab proba 2 ge

Post autor: waldii »

To z takich dostepnych na swiezo na racingforum audi s2 comeback,poczytaj jego zmagania i popisz z nim,troche sie z tym nameczyl.W 626GE tez przerabialem temat z customowym i jednak tyl stal sie bardziej nerwowy.Temat rzeka,kazdy ma swoje racje
ODPOWIEDZ

Wróć do „II gen (1993 - 1997)”