Stukanie w przednim zawieszeniu.

Marcin G
Posty: 54
Rejestracja: 2009-07-11 11:43
Samochód: Probe II 2.0 94r. EUR

Re: Remont zawieszenia GT

Post autor: Marcin G »

Witam! Moje zawieszenie w probe II 2.0 Prosi się już o remont. Zaczyna stukać i to już coraz bardziej. W dodatku na drodze z koleinami autko potrafi uciekać. W lewym wahaczu jest luz na sworzniu bo sam sprawdzałem. Ale mimo tego prawa strona tłucze się bardziej. Niedawno robiłem przegląd i koleś mi powiedział że do wymiany jest przedni lewy łącznik stabilizatora i tylna guma trzymająca stabilizator bo już stabilizator w niej lata a po za tym zawieszenie super. Heh a w rzeczywistości zawieszenie się sypie. Gdy ruszam kierownicą na postoju krótkimi i szybkimi ruchami w lewo i prawo na zgaszonym silniku słychać głośne stukanie... pewnie końcówki drążków. Pytałem się o wahacze w sklepie to mi powiedzieli ponad 300zł za jeden! :shock: Może drogi sklep... Czy rzeczywiście takie drogie są te wahacze?
Zna ktoś jakieś tańsze wahacze i w miarę dobre? Mam nadzieje że regeneracja tylnego zawieszenia będzie tańsza...
Awatar użytkownika
derek
Posty: 345
Rejestracja: 2008-02-03 13:12
Samochód: Probe 2.0 16V
Galeria: viewtopic.php?t=14135
Lokalizacja: Tarnów (Małopolska)

Re: Remont zawieszenia GT

Post autor: derek »

Ew. wymien same tuleje i sworznie na wahaczach,na allegro sa nowe wahacze po 120zl ale nie wiem jak z ich jakoscia. Tuleje i sworzen na jedną strone to ok.100 zl, łaćzniki stabilizatorów kupilem tez na allegro po 25zł/sztuka i po 10tyś. km jest dalej cicho.
U mnie na postoju stukało coś przy szarpaniu kierownicą - i to był łacznik stab.
Probe 2.0 , rocznik`95 (wg VIN `94), wersja HIGHLIGHT
Awatar użytkownika
CBR
Posty: 1877
Rejestracja: 2009-02-06 00:20
Samochód: No Probe
Galeria: viewtopic.php?t=15220
Lokalizacja: Nie jestem z Poznania

Re: Stukanie w przednim zawieszeniu.

Post autor: CBR »

Podejrzewam że Marcin dostał informacje 300zł za wahacz z tulejami i sworzniem 8)
Ja też dostałem taką propozycje jak robiłem zawieszenie i kupowałem części :)
No Probe no problem. Ufff...Obrazek
Marcin G
Posty: 54
Rejestracja: 2009-07-11 11:43
Samochód: Probe II 2.0 94r. EUR

Re: Stukanie w przednim zawieszeniu.

Post autor: Marcin G »

Tak była to dokładnie cena za cały wahacz, wahacz podobno na gwarancji a cena to 350zł, koleś dzwonił gdzieś do hurtowni i znalazł tańszy za 250zł ale to i tak sporo. Właśnie myślałem nad tymi wahaczami z allegro. Ceny są kuszące tylko jak z ich wytrzymałością??. Może zdecyduje się na wymianę tulei i sworznia. Tylko wtedy auto będzie dłużej stało bez zawieszenia a ja na taką wymianę mam jeden dzień.
A po wyjęciu starego sworznia i włożeniu nowego nie wyrobi się na tyle gniazdo że ten nowy sworzeń będzie mógł wypaść??
Bo kumplowi po takiej wymianie w innym aucie sworzeń wypadł... potem go zaspawał :shock: i mówi że już nie wypada :mrgreen:
Łącznika stabilizatora jak nie znajdę u siebie w sklepach to też atakuje allegro :lol:
Awatar użytkownika
CBR
Posty: 1877
Rejestracja: 2009-02-06 00:20
Samochód: No Probe
Galeria: viewtopic.php?t=15220
Lokalizacja: Nie jestem z Poznania

Re: Stukanie w przednim zawieszeniu.

Post autor: CBR »

Ja wolałbym wydać więcej kasy na lepsze tuleje i sworzeń i samemu to wymienić :)
Co do sworznia to po wymianie zrobiłem 2 smarki migomatem i jest ok :) (tak dla pewności)
No Probe no problem. Ufff...Obrazek
Marcin G
Posty: 54
Rejestracja: 2009-07-11 11:43
Samochód: Probe II 2.0 94r. EUR

Re: Stukanie w przednim zawieszeniu.

Post autor: Marcin G »

tylko że sworznie są wykonane w środku z jakiegoś plastiku i trzeba zrobić te smarki tak aby nie rozgrzać zbytnio sworznia, ale dobry patent :D
Awatar użytkownika
CBR
Posty: 1877
Rejestracja: 2009-02-06 00:20
Samochód: No Probe
Galeria: viewtopic.php?t=15220
Lokalizacja: Nie jestem z Poznania

Re: Stukanie w przednim zawieszeniu.

Post autor: CBR »

Tak jak piszesz :)
Trzeba więc zrobić to migomatem a nie zwykłą spawarą z elektrodą :D Dosłownie ''smarknąć'' w dwóch miejscach i to wszystko :)
No Probe no problem. Ufff...Obrazek
Marcin G
Posty: 54
Rejestracja: 2009-07-11 11:43
Samochód: Probe II 2.0 94r. EUR

Re: Stukanie w przednim zawieszeniu.

Post autor: Marcin G »

A tuleje też trzeba jakoś zabezpieczyć przed wypadnięciem? I czy czasem jedna tuleja nie jest przykręcana? A druga wciskana.
Awatar użytkownika
derek
Posty: 345
Rejestracja: 2008-02-03 13:12
Samochód: Probe 2.0 16V
Galeria: viewtopic.php?t=14135
Lokalizacja: Tarnów (Małopolska)

Re: Stukanie w przednim zawieszeniu.

Post autor: derek »

duza tuleje mozna kupic razem z tym metalowym uchem ktore sie przykreca na 2 sruby do podwozia- wtedy nie musisz jej wciskac bo to jest osobna czesc w ktora sie wkłada koniec wahacza i blokuje nakrętką. A małą tuleje tzreba wprasowac, wcisnąć w wahacz i przykrecic jedna sruba do autka razem z wahaczem.
Probe 2.0 , rocznik`95 (wg VIN `94), wersja HIGHLIGHT
Awatar użytkownika
jucha
Posty: 20
Rejestracja: 2008-11-01 18:37
Samochód: Probe II 94r. 2.0 16V
Lokalizacja: Gdynia

Re: Stukanie w przednim zawieszeniu.

Post autor: jucha »

W fakach jest to trochę opisane: http://fordprobe.pl/forum/viewtopic.php?f=5&t=16610

Zakup całego wahacza na allegro za 100-200zł....? Nie wiem, ale to jest mocno tanio chociaż na pewno szybciej. Nieco więcej niż za goły złom w kilogramach. Poza tym przy wymianie samych tulei i sworznia łatwiej wierzyć w zachowanie poprzedniej geometrii (technologia produkcji tulei i sworznia narzuca kołowosymetryczność detalu) niż w przypadku nowego chińskiego/indyjskiego/włoskiego (?) wahacza. To jest spawane, gięte... Poza tym wymiana elementów bardziej ekologiczna :-) Indywidualna decyzja.

Jeśli chodzi o tuleje wahacza to kolega właśnie badawczo testuje w swoim tuleje z firmy POZGUM - http://www.pozgum.pl - jak na razie nie jest zbyt wiele bo nieco ponad 10 tys km ale wszystko jest w porządku. Wyglądają ładnie, nie ma pęknięć i zerwań. Do tego przed montażem dokładnie je pomierzyliśmy i sprawdziliśmy czy ilość warstw i wymiary pokrywają się z oryginałem. Wyszło pozytywnie czego nie można potwierdzić w przypadku wielu innych zamienników. Sprzedają je również na Allegro (oczywiście szukamy po Mazdzie, po Probe trudniej znaleźć) a kosztowały..... mała chyba 16zł a duża 29zł :-)

Gumy tylnego stabilizatora kosztują po 10zł/szt i nie widzę powodów, by szukać droższych/lepszych. Ten stabilizator i tak z uwagi na przekrój ma sztywność symboliczną (gnie się w rękach) więc to spokojnie wystarczy.

Odnośnie dużej tulei przedniego wahacza - jeśli nie jest bardzo drogo to dobrze kupić ją razem z tym jarzmem przykręcanym do budy - wyjęcie jej to sporo roboty dużym młotkiem albo innym ostrym sprzętem. Chociaż nawet wymiana z uchem nie uwalnia nas od walki z urywającymi się śrubami w budzie - też trzeba je odkręcić.

Jeszcze łączniki stabilizatora - teraz mam taki jeden za 35zł i jak na razie przeżył w Polsce 30 tys km i jest sztywny.
Probe II 2.0 94' & CB1100F
Awatar użytkownika
derek
Posty: 345
Rejestracja: 2008-02-03 13:12
Samochód: Probe 2.0 16V
Galeria: viewtopic.php?t=14135
Lokalizacja: Tarnów (Małopolska)

Re: Stukanie w przednim zawieszeniu.

Post autor: derek »

Jeszcze tak dodam ze zawieszenie to jedyna rzecz ktora mi sie sypie po kolei w Probku. Jak kupilem wózek to bylo wsio ok, w czasie poltora roku jazdy po Wrocławiu po kolei wymienilem wszystkie 4 łączniki stab., potem tuleja wahacza przedniego i tylnego,guma stabilizatora, a teraz drązek kierowniczy przy maglownicy (wszystko prawa strona). Kupuje zamienniki w Inter-carsie i spisują sie dobrze tyle ze wymienie jedno to po miesiącu stuka cos innego... polskie drogi
Probe 2.0 , rocznik`95 (wg VIN `94), wersja HIGHLIGHT
kamyk4141
Posty: 36
Rejestracja: 2009-01-20 19:34
Samochód: brak
Lokalizacja: skarżysko -kam

Re: Stukanie w przednim zawieszeniu.

Post autor: kamyk4141 »

witajcie klubowicze mam problem cos mi stuka w przednim zawieszeniu sprawdzałem sworznie ,tuleje łaczniki stabilizatora wszystko jest ok a cos puka dodam ze mam założone sportowe sprężyny pomóżcie
ford probe 2.5 v6 bordowy
Awatar użytkownika
vitek
Klubowicz
Posty: 1749
Rejestracja: 2007-11-22 17:26
Galeria: viewtopic.php?t=13010
Lokalizacja: Skarżysko

Re: Stukanie w przednim zawieszeniu.

Post autor: vitek »

A odtajał już ? Rozmroź go, przejedź się trochę, najlepiej po Krakowskiej bo już w miarę sucha i sprawdź jeszcze raz czy nadal puka.
był Ford Probe 2.0 16V - '96 Grey Green Metallic
jest Mondeo MK3 2.0 16V 145 KM ATX
kamyk4141
Posty: 36
Rejestracja: 2009-01-20 19:34
Samochód: brak
Lokalizacja: skarżysko -kam

Re: Stukanie w przednim zawieszeniu.

Post autor: kamyk4141 »

wiesz co vitek tylko jak jade po duzych dziórach ale moze być ze zamrożony jest
ford probe 2.5 v6 bordowy
Bolek88
Posty: 16
Rejestracja: 2009-03-31 21:31
Samochód: Ford Probe 96r. 2.5V6
Lokalizacja: Wola

Re: Stukanie w przednim zawieszeniu.

Post autor: Bolek88 »

-- oryginalny post 2010-02-19 20:34 --

Witam wszystkich i natknąłem sie na dziwny problem w zawieszeniu, a mianowicie robilem remont calego zawieszenia (łączniki, przeguby. amory, wachacze, sprezyny, tarcze), a problem wyglada nastepujaco: podczas mocnego przyspieszania mojego probka zaczyna stukac gdzies cos z przodu, moje stwierdzenie to przegub wewnetrzny, mechanik tez tak stwierdzil ale rozebralem a tam wszystko ok... przegub nie jest luzny, ani wytarty... smar jest wszystko ladnie pracuje. A moze problem tkwic w połosce od skrzyni? dodam ze to prawa strona auta i tam jest dluga półoś. Jeszcze jedna mysl jaka mi przychodzi na mysl to ten krzyzak co jest na przegubie wewnetrznym. Jesli ktos ma jakies podejrzenia piszcie;)

-- dodano 2010-03-20 02:20 --

witam ponownie... wymienilem ten przegub wewnetrzny ale stukanie podczas przyspieszenia nie ustalo... panowie pomozcie i powiedzcie mi co to moze byc?? czyzby dyfer padl?? z tego co wiem to dyfer wali na kazdym przyspieszeniu a mi wali jak my depne do oporu na 2 biegu... jakies koncepcje??
... New Style, New Image... Probe II 96r. 2.5v6 ;)
Awatar użytkownika
derek
Posty: 345
Rejestracja: 2008-02-03 13:12
Samochód: Probe 2.0 16V
Galeria: viewtopic.php?t=14135
Lokalizacja: Tarnów (Małopolska)

Re: Stukanie w przednim zawieszeniu.

Post autor: derek »

ale to jest rytmiczne stukanie czy tylko walnie od czasu do czasu? może to koło/opona coś nie teges, ew. luzy na drążku kierowniczym albo końcówce..
Probe 2.0 , rocznik`95 (wg VIN `94), wersja HIGHLIGHT
Bolek88
Posty: 16
Rejestracja: 2009-03-31 21:31
Samochód: Ford Probe 96r. 2.5V6
Lokalizacja: Wola

Re: Stukanie w przednim zawieszeniu.

Post autor: Bolek88 »

wlasnie o to chodzi ze tylko przy przyspieszaniu... jak silnik jest zimny i olej w skrzyni rowniez to podczas przyspieszenia (dosc gwaltownego) chrupie podobnie jak przegub zewn. tylko ze odgłos dobiega gdzies od srodka lub prawej strony... na podniesionym aucie nic nie slychac, natomiast jak silnik sie rozgrzeje i oleje rowniez, wszystko wraca PRAWIE do normy, dlatego prawie bo chrupanie zmalalo prawie do zera ale jak sie wsłucha to slychac jeszcze taki sam dzwiek jak wydaje ...... przegub przy skrecie... opinie na ten temat mile widziane:) pozdrawiam
... New Style, New Image... Probe II 96r. 2.5v6 ;)
Awatar użytkownika
wazir
Posty: 71
Rejestracja: 2009-01-15 15:38
Samochód: Probe USA 2.5 V6 GT
Lokalizacja: Białystok

Re: Stukanie w przednim zawieszeniu.

Post autor: wazir »

Przegub wewnętrzny najprawdopodobniej ale musisz sprawdzic zeby miec pewnosc :D Odkrecasz półoś i wszystko staje sie jasne;] (pomijając ze rozpinasz sworzen wachacza i odkrecasz przegob ktore to zawsze musza stworzyc jakis problem ... to dosc prosta sprawa)Chyba ze masz dobre narzedzia to no problemo :twisted:
Bolek88
Posty: 16
Rejestracja: 2009-03-31 21:31
Samochód: Ford Probe 96r. 2.5V6
Lokalizacja: Wola

Re: Stukanie w przednim zawieszeniu.

Post autor: Bolek88 »

Bracie niestety zla wiadomosc.... jak napisalem wczesniej w postach CALE zawieszenie wymienione... przeguby zewn i wewn tez... poza tym chyba wszystko wymienilem i problem jest nadal... wiec boje sie ze to dyferencjal... a Wy co myslicie?
... New Style, New Image... Probe II 96r. 2.5v6 ;)
Awatar użytkownika
wujeksex
Posty: 1391
Rejestracja: 2008-09-08 21:09
Samochód: Probe II 93 2.0 BASE MTX USA
Galeria: viewtopic.php?t=14440
Lokalizacja: Żarowo, Stargard Szczeciński

Re: Stukanie w przednim zawieszeniu.

Post autor: wujeksex »

A łożysko na przedłużeniu prawej półosi masz całe i bez luzów :?:
Mnie się ono posypało (zmielił się wianek) i razem z nim(albo najpierw) zeszlifowały się frezy na przedłużeniu półosi.
Nie mam pojęcia czy przy gwałtownym przyspieszaniu coś chrupało w nim, bo przy zeszlifowanych frezach nie dało się przyspieszać.
Sprawdź to. Poruszaj trochę przedłużeniem półosi i przegubem wewnętrznym. Jak będzie luz to nie przyspieszaj gwałtownie, bo obroty pójdą ostro w górę a samochód zwolni :wink:
Był Probe II 93 2.0 BASE LPG ATX USA
Probe II 93 2.0 BASE MTX USA
Odważni nie żyją wiecznie - Ostrożni nie żyją wcale...
Na rozstaju dróg..... redukcja i but :)
Kobieta - istota stabilna emocjonalnie, niczym powierzchnia szklanki wody, trzymanej przez osobę z chorobą Parkinsona, któremu palą się spodnie podczas tańczenia Lambady

Lepiej być znanym pijakiem niż anonimowym alkoholikiem
Bolek88
Posty: 16
Rejestracja: 2009-03-31 21:31
Samochód: Ford Probe 96r. 2.5V6
Lokalizacja: Wola

Re: Stukanie w przednim zawieszeniu.

Post autor: Bolek88 »

Lozysko na podporze wymienione... luzy male sa ale to moga byc luzy na lozysku w skrzyni... a wszystko to zaczelo sie dziac po tym jak nie przykrecil mi mechanik stabilizatora do wachacza... i po tym cos sie posypalo jak wyjechalem... na wstepie to byly przeguby az wymienilem cale zawieszenie i chrupanie jest nadal.... ratujcie Forumowicze:)
... New Style, New Image... Probe II 96r. 2.5v6 ;)
Awatar użytkownika
wujeksex
Posty: 1391
Rejestracja: 2008-09-08 21:09
Samochód: Probe II 93 2.0 BASE MTX USA
Galeria: viewtopic.php?t=14440
Lokalizacja: Żarowo, Stargard Szczeciński

Re: Stukanie w przednim zawieszeniu.

Post autor: wujeksex »

Sprawdź czy zwrotnica jest dobrze przykręcona, czy nie ma gdzieś luzów.
Odkręć koło i zobacz czy wszystkie otwory w feldze nie są wyrobione.
Możliwe, że śruby są/były luźne i otwory w feldze się powiększyły.
Sprawdź obie strony.
Był Probe II 93 2.0 BASE LPG ATX USA
Probe II 93 2.0 BASE MTX USA
Odważni nie żyją wiecznie - Ostrożni nie żyją wcale...
Na rozstaju dróg..... redukcja i but :)
Kobieta - istota stabilna emocjonalnie, niczym powierzchnia szklanki wody, trzymanej przez osobę z chorobą Parkinsona, któremu palą się spodnie podczas tańczenia Lambady

Lepiej być znanym pijakiem niż anonimowym alkoholikiem
Bolek88
Posty: 16
Rejestracja: 2009-03-31 21:31
Samochód: Ford Probe 96r. 2.5V6
Lokalizacja: Wola

Re: Stukanie w przednim zawieszeniu.

Post autor: Bolek88 »

posprawdzam ale dopiero jutro bo dzis swieta... watpie zeby cos takiego sie stalo ale zobacze dzieki za rade:)
... New Style, New Image... Probe II 96r. 2.5v6 ;)
eska
Posty: 3
Rejestracja: 2008-09-18 09:24
Samochód: brak
Lokalizacja: Gliwice

Re: Stukanie w przednim zawieszeniu.

Post autor: eska »

witam,
Mam taki problem, że coś mi "wali" ( stuka to za mało powiedziane ) w zawieszeniu.
Przód - każda dziura, tory itp - przy przejeżdżaniu przez próg zwalniający mam wrażenie jakby koło uciekało do przodu względem mocowania McPersona.
Tył - jak skręcam w prawo lub w lewo, odnoszę wrażenie jakby koła podskakiwały jak szalone, lub słychać rytmiczne dość szybkie "dupdupdup". Dodam, że wiozłem kafelki w bagażniku i koła z tyłu tak nie podskakiwały.
Rok temu oddałem auto do mechanika, rzekomo zrobił jakieś stabilizatory z przodu. Było ciut ciszej.
Tydzień temu asystowałem mechanikowi i wspólnie zmieniliśmy z przodu: sworznie na wahaczach, łączniki stabilizatorów ( i przy okazji przeguby zewnętrzne ) a z tyłu też łączniki stabilizatora jak i same gumy na stabilizatorze.
Jest podobnie jak przed robotą.
Podpowiedział mi, że to pewnie są wyrypane amorki - parę dni po robocie miałem badanie techniczne i o dziwo facet który je wykonywał, był zdziwiony że w tak "starym samochodzie" jest tak dobre zawieszenie - sprawność amorków wyszła z przodu 84%, 86% a z tyłu 82%, 87%.
Co to może być ?
Jeśli to objaw zużytych amortyzatorów, to czemu "trzepaczka" na stacji diagnostycznej pokazała "tak dobry wynik" ?
z góry dziękuję i przepraszam za ewentualne nieścisłości techniczne.
II gen, 2.0 r.1996
Awatar użytkownika
tom87dg
Klubowicz
Posty: 574
Rejestracja: 2009-12-25 12:37
Samochód: probe 1993 2.5 v6
Galeria: viewtopic.php?t=16963
Lokalizacja: DG

Re: Stukanie w przednim zawieszeniu.

Post autor: tom87dg »

na trzepaczce amorki nie zawsze wychodza poprawnie, jak kupilem probe pojechalem na przeglad bo sie skonczyl to tez wyszlo ze mam 80 % dobre amorki chociaz bylo twardo i mowilem ze zle sie jezdzi to mowil ze tak ma byc bo to sportowe auto, podjechalem do mechanika to okazalo sie ze sa pekniete sprezyny o 1 zwoj z przodu obie strony wiec tym wskaznikom nie wierze juz, amortyzator jak jest wykonczony bedzie zachowywal sie na dziurach jak pilka bedzie odbijal sie od nawieszchni i tracil przyczepnosc, probe na twarde zawieszenie i dlatego czeste sa naprawy, stukanie to najczesciej gumy ktore pod wplywem lat robia sie sparciale i maja luzy. Objawy zuzytych tulei bedzie slychac metaliczny pojedynczy stuk, objawy twoich stukow jednak wygladaja jak zuzyte amorki.
http://hydrografikadg.pl.tl --------> zapraszam osoby chcace zmienic wyglad w swoim woziku
ODPOWIEDZ

Wróć do „II gen (1993 - 1997)”