Światła stopu euro - czemu tylko jedno?

Awatar użytkownika
Kocureq
Klubowicz
Posty: 10622
Rejestracja: 2006-03-21 21:35
Samochód: Patrol Y60 1991, Audi A4 2023
Galeria: viewtopic.php?t=10333
Lokalizacja: Warszawa

Światła stopu euro - czemu tylko jedno?

Post autor: Kocureq »

Witam,

W ramach dobrej pogody zdjąłem dzisiaj światła z tyłu coby podłubać i wzmocnić stopy (podobno słabo mi świecą) - chciałem wymienić na lampki LED, ale co się okazało:

1/ Już mam tam LEDy :)

2/ Tylne żarówki w wersji euro są trochę bez sensu, mam tak (światło po stronie kierowcy):

- kierunkowskaz, LED, widać dobrze
- pozycyjne / stopu, LED dwustopniowy (napisałbym dwużarnikowy ale się Misiek przyczepi :), część zapala się jako pozycja, reszta jako stop
- pozycyjne, dwużarnikowa, jeden żarnik zapala się jako pozycja, drugi wcale
- przeciwmgielne, jednożarnikowa, nie działa :P (choć facet na przeglądzie twierdził, że działa - kłamczuch!).

Teraz pytanie - czy tak jest ok? Tzn. mamy dwie żarówki dwużarnikowe na pozycję, z których tylko jedna służy jako stop? To po co druga jest dwużarnikowa?

Pytanie drugie - jak zrobić mocniejsze światło stopu? Mam zamalowane światła na czerwono i jest niewielka różnica między pozycją a stopem. Kilka pomysłów:

1/ Mocniejsze żarówki
2/ Mocniejsze LEDy
3/ Drugi żarnik "wewnętrznej" pozycyjnej podpiąć pod tej obok, żeby mieć dwa stopy
4/ Dołożyć dodatkową żarówkę czerwoną, jest miejsce w światłach, tylko dziurę by trzeba zrobić

No i nieszczęsne kierunki - czy są na allegro zamienniki LEDowe do żarówek kierunkowskazów z wlutowanym rezystorem tak żeby migały prawidłowo?
Awatar użytkownika
Robert
Posty: 12613
Rejestracja: 2004-10-21 19:12
Samochód: Probe GT2.0'89; ForTwo 0.6turbo; HRV 1.6
Galeria: viewtopic.php?t=6900
Lokalizacja: Leszno (maz)
Kontakt:

Post autor: Robert »

Włóż 2 zwykłe żarówki (np. przełóż z 2 lampy) z 2 żarnikami do 1 światła i wtedy sprawdź, czy po wciśnięciu hamulca świecą oba, czy nie - może te ledy coś zaburzają.
Przeciwmgielne sprawdzałeś z włączonymi światłami mijania, czyż nie? 8)
Poświęć niecałe 2 minuty na naukę korzystania z forum: :arrow: Lekcja 1 (bardzo krótka) i :arrow: Lekcja 2 (krótka)
Obrazek ObrazekObrazek'89 2.0 Turbo downgrade
Awatar użytkownika
Kocureq
Klubowicz
Posty: 10622
Rejestracja: 2006-03-21 21:35
Samochód: Patrol Y60 1991, Audi A4 2023
Galeria: viewtopic.php?t=10333
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Kocureq »

Robert pisze:Włóż 2 zwykłe żarówki (np. przełóż z 2 lampy) z 2 żarnikami do 1 światła i wtedy sprawdź, czy po wciśnięciu hamulca świecą oba, czy nie - może te ledy coś zaburzają.
Problem w tym, że voodoo wczoraj mi potwierdził że jest tylko jedna żarówka stopu. To ku... od czego jest druga? :)

Ale pomysł dobry, zrobię dzisiaj wieczorem, przy okazji sprawdzę co świeci mocniej jako stop - czy zwykłe żarówki, czy te LEDy.
Robert pisze:Przeciwmgielne sprawdzałeś z włączonymi światłami mijania, czyż nie? 8)
Mówiłem ci już że utrudniasz? :twisted: Nie pamiętam, ale znając mnie to z postojówkami |(*,) .
Awatar użytkownika
Basf_Wrocław
Posty: 956
Rejestracja: 2004-08-26 11:44
Samochód: R4 94
Galeria: viewtopic.php?t=5626
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Basf_Wrocław »

Jak Voodoo mógł powiedzieć że jest jedna żarówka stopu ? Co Ty gadasz ? To tak jakbyś miał mieć jedno światło mijania. Zastanów się co piszesz. Może Ci o wsteczny chodzi, albo przeciwngielne ? Diody w takich kloszach na 10000% się nie sprawdzają. Włóż żarówki i nie świruj.
Obrazek
2.0, 16v, Klima, 94 r,
Awatar użytkownika
Kocureq
Klubowicz
Posty: 10622
Rejestracja: 2006-03-21 21:35
Samochód: Patrol Y60 1991, Audi A4 2023
Galeria: viewtopic.php?t=10333
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Kocureq »

Kurde, jak chcesz pomóc to czytaj uważnie!

1/ Cały czas analizuję tylko jedną "stronę" świateł - od strony kierowcy. Po drugiej stronie jest tak samo (lustrzane odbicie) tylko zamiast przeciwmgielnego jest wsteczny.

Więc ile masz żarówek stopu po jednej stronie? Jedną czy dwie? Bo pozycja ma dwie, a w ilu ci się zapala drugi żarnik po naciśnięciu hamulca?

2/ Jakbyś zauważył mam całe światła zamalowane na czerwono, wygląda to fajnie, ale przepuszcza mniej światła. Pewnie z tego powodu tzw. "poprzedni właściciel" wstawił LEDy w kierunki i jedną z pozycji (tą w której zapala mi się stop). Teraz pytanie jak wzmocnić stop - czy ta druga żarówka też powinna włączać drugi żarnik jak wcisnę hamulec? A jak nie to może to tak podłączyć? Ew. co da mocniejsze światło - zwykłe żarówki, może jakieś mocniejsze, czy lampki LEDowe?
Awatar użytkownika
MISIEK
Posty: 813
Rejestracja: 2004-02-09 01:40
Samochód: brak
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: MISIEK »

kocureq pisze:"poprzedni właściciel" wstawił LEDy
Gejowo to zrobil... ;]
Awatar użytkownika
Kocureq
Klubowicz
Posty: 10622
Rejestracja: 2006-03-21 21:35
Samochód: Patrol Y60 1991, Audi A4 2023
Galeria: viewtopic.php?t=10333
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Kocureq »

Ty mi tu nie offuj (na Mikołaja pojechać możesz w mojej / jego galerii :)), tylko sio do auta sprawdzić jak jest u ciebie.
Awatar użytkownika
Roswell
Posty: 441
Rejestracja: 2006-09-01 11:12
Galeria: viewtopic.php?t=9688
Lokalizacja: Ustroń

Post autor: Roswell »

Strasznie to zamieszałeś, czytałem dwa razy ale nic nie zrozumiałem :P
Ale przynajmniej podepnę się pod Twojego posta :D
Więc moje pytanie brzmi czy w PL obowiązkowe są światła przeciwmgielne tylne?
Probe II 2.0 93 USA

Jeżeli wsadzę ci palec do oka, to ty masz palec w oku i ja mam palec w oku, ale to nie to samo
Awatar użytkownika
Kocureq
Klubowicz
Posty: 10622
Rejestracja: 2006-03-21 21:35
Samochód: Patrol Y60 1991, Audi A4 2023
Galeria: viewtopic.php?t=10333
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Kocureq »

Roswell pisze:Strasznie to zamieszałeś, czytałem dwa razy ale nic nie zrozumiałem :P
Ile żarówek z tyłu ci świeci na postojówkach? Mnie 2 po jednej stronie.

A ile zapala drugi żarnik przy wciśnięciu stopu? Mnie tylko jedna... Więc czemu druga jest dwużarnikowa?
Roswell pisze:Ale przynajmniej podepnę się pod Twojego posta :D
Więc moje pytanie brzmi czy w PL obowiązkowe są światła przeciwmgielne tylne?
Tylne owszem.
Awatar użytkownika
Roswell
Posty: 441
Rejestracja: 2006-09-01 11:12
Galeria: viewtopic.php?t=9688
Lokalizacja: Ustroń

Post autor: Roswell »

kocureq pisze:
Ile żarówek z tyłu ci świeci na postojówkach? Mnie 2 po jednej stronie.

A ile zapala drugi żarnik przy wciśnięciu stopu? Mnie tylko jedna... Więc czemu druga jest dwużarnikowa?
Nie mam pojęcia, jutro będę musiał sprawdzić.
Czyli tak jakby świeci Ci tylko jeden stop? Całkiem możliwe że też mam tak jak Ty, bo ktoś mi ostatnio mówił że mi się jeden stop nie świeci.
kocureq pisze: Tylne owszem.
To dlaczego ja nie mam :lol:
Probe II 2.0 93 USA

Jeżeli wsadzę ci palec do oka, to ty masz palec w oku i ja mam palec w oku, ale to nie to samo
Awatar użytkownika
Kocureq
Klubowicz
Posty: 10622
Rejestracja: 2006-03-21 21:35
Samochód: Patrol Y60 1991, Audi A4 2023
Galeria: viewtopic.php?t=10333
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Kocureq »

Roswell pisze:Czyli tak jakby świeci Ci tylko jeden stop? Całkiem możliwe że też mam tak jak Ty, bo ktoś mi ostatnio mówił że mi się jeden stop nie świeci.
Kurde, myślałem że tylko Qki nie rozumie tego co piszę, a tu wychodzi że więcej ludzi :/

Światła z tyłu są dwudzielne, tak? No to ja mówię tylko o jednej stronie. jednej. Zwykle jak ci ktoś mówi że ci jeden stop nie świeci, to tak że świeci po jednej stronie a po drugiej nie, racja? A mnie chodzi o to ile żarówke zapala się przy wciśnięciu hamulca po jednej stronie - jedna, czy dwie? Są tuż obok siebie.
Roswell pisze:
kocureq pisze:Tylne owszem.
To dlaczego ja nie mam :lol:
Spytaj na przeglądzie :twisted:
Awatar użytkownika
Roswell
Posty: 441
Rejestracja: 2006-09-01 11:12
Galeria: viewtopic.php?t=9688
Lokalizacja: Ustroń

Post autor: Roswell »

A to już Cię rozumiem, jedna po jednej stronie :P
Do przeglądu daleko, napisze maila do forda :lol:
Probe II 2.0 93 USA

Jeżeli wsadzę ci palec do oka, to ty masz palec w oku i ja mam palec w oku, ale to nie to samo
Awatar użytkownika
Robert
Posty: 12613
Rejestracja: 2004-10-21 19:12
Samochód: Probe GT2.0'89; ForTwo 0.6turbo; HRV 1.6
Galeria: viewtopic.php?t=6900
Lokalizacja: Leszno (maz)
Kontakt:

Post autor: Robert »

kocureq pisze:
Roswell pisze:Ale przynajmniej podepnę się pod Twojego posta :D
Więc moje pytanie brzmi czy w PL obowiązkowe są światła przeciwmgielne tylne?
Tylne owszem.
Tak ogólne stwierdzenie jest nieprawdą! :twisted:
Natomiast ograniczając się do pojazdów Forum, to prawda. 8)
Poświęć niecałe 2 minuty na naukę korzystania z forum: :arrow: Lekcja 1 (bardzo krótka) i :arrow: Lekcja 2 (krótka)
Obrazek ObrazekObrazek'89 2.0 Turbo downgrade
Awatar użytkownika
Kocureq
Klubowicz
Posty: 10622
Rejestracja: 2006-03-21 21:35
Samochód: Patrol Y60 1991, Audi A4 2023
Galeria: viewtopic.php?t=10333
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Kocureq »

OK, dzisiaj przełożyłem żarówki w te i we wtę, oto wyniki:

1/ W tych światłach które mam (euro po 94 ( :?: ) roku) z każdej strony są dwie żarówki dwużarnikowe, obydwie zapalają się przy włączeniu postojówek, ale gdy wciśniemy hamulec, to jako STOP zapala się tylko jedna - głupie to, bo niby po co druga jest dwużarnikowa?

2/ LEDy świecą słabiej niż zwykłe żarówki. I nie tyle, że świecą kierunkowo, po prostu słabiej, nawet jak prosto na nie patrzymy. Przy najbliższej wizycie na stacji / w Carrefourze wylatują na rzecz zwykłych żarówek.
Awatar użytkownika
Destroyer
Posty: 1260
Rejestracja: 2007-06-13 09:37
Samochód: II gen 2.5 V6
Galeria: viewtopic.php?t=13662
Lokalizacja: Radom

Re: Światła stopu euro - czemu tylko jedno?

Post autor: Destroyer »

Odgrzewam kotleta :) Więc po jakiego grzyba dwie żarówki 2 żarnikowe w jednej lampie?
Jedna działa jako stop, druga nie reaguje na naciśnięcie hamulca. Zapala się jedynie pozycyjna. Co z tym jest? Czy instalacja jest uniwersalna do różnych wersji, a tylko w niektórych zapalają się dwa stopy w jednej lampie, bo steruje tym inny układ niż w euro?
Spaliła mi się ta wewnętrzna, która działa jako pozycyjna, kupiłem więc zwykłą 5W jedno żarnikową. Wyciągam lampę, a w środku żarówka dwu żarnikowa :)
Był PROBE GT 2.2 Turbo '89 Full Opcja z Qresko Red Inside :( :( :(
Jest PROBE 2.5 V6 '94. Dostał nowe serduszko dzięki 2Ya :)
Jest SCENIC II ph I 2003 Lux Privilege pierońskie 1.6 115 KM :D
Awatar użytkownika
avel
Posty: 466
Rejestracja: 2009-04-26 17:16
Samochód: Probe II 2.0 1994
Galeria: viewtopic.php?t=20438
Lokalizacja: Unisław, kujawsko-pomorskie

Re: Światła stopu euro - czemu tylko jedno?

Post autor: avel »

To tzw. cięcie kosztów. Inżynierowie wymyślają to siebie tak: wstawmy 5W i 21/5W będzie po Bożemu, a księgowi mówią: NIE! Wstawcie 4 razy to samo bo oprawki będą takie identyczne i zaoszczędzimy 30 centów x 200 tys samochodów co da nam w sumie górę kasy.
Stare i zardzewiałe! Probe II 2.0 1994, było :(
Audi A3 2.0TDI 170km quattro 2007, jest
Awatar użytkownika
quarth
Posty: 958
Rejestracja: 2011-09-02 19:52
Samochód: '93 USDM KL-DE
Lokalizacja: Łódź

Re: Światła stopu euro - czemu tylko jedno?

Post autor: quarth »

temat sie widze ciagnie od pieciu lat nadal nierozwiazany. jaki problem jest w sprawdzeniu skad idzie kabel do kostki? Sprawa wyglada w ten sposob, ze na kostce jest 6 pinow, a poniewaz kazde wlokno ma pociagniety swoj kabel to determinuje tylko jeden stop.
life's 2 short 4 seals                                                         ~~~~~~ ‹=====|=======|-----]
     only ziligon
Awatar użytkownika
Destroyer
Posty: 1260
Rejestracja: 2007-06-13 09:37
Samochód: II gen 2.5 V6
Galeria: viewtopic.php?t=13662
Lokalizacja: Radom

Re: Światła stopu euro - czemu tylko jedno?

Post autor: Destroyer »

-- oryginalny post 2012-11-10 17:42 --
avel pisze:To tzw. cięcie kosztów. Inżynierowie wymyślają to siebie tak: wstawmy 5W i 21/5W będzie po Bożemu, a księgowi mówią: NIE! Wstawcie 4 razy to samo bo oprawki będą takie identyczne i zaoszczędzimy 30 centów x 200 tys samochodów co da nam w sumie górę kasy.
To wytłumacz, czemu migacz / przeciwmgielny / wsteczny jest na oprawce, przystosowanej pod jedno włókno? Przecież można było dołożyć jedną oprawkę więcej również do pozycji. A dwa włókna tylko do pozycji i stopu.
A jeżeli chodziło by o cięcie kosztów, to podejrzewam że wszędzie były by jednakowe oprawki, a nie różne.
quarth pisze:jaki problem jest w sprawdzeniu skad idzie kabel do kostki?
Problem jest taki, że nie mam ochoty pruć plastików, wykładziny itd, żeby dowiedzieć się, gdzie dochodzi kabel.
Od żarówki kabel idzie do wiązki, a później do wspomnianej kostki, z kostki dalej idzie wiązką do przodu, ale co mi to daje?
Znajdę miejsce, w które kabel wchodzi i co dalej?
Pytanie jest takie: czy te światła powinny świecić / co jest nie tak, że nie świecą / w jakich wersjach ewentualnie świecą obie żarówki?

-- dodano 2012-11-10 17:50 --

Dodatkowo na lampie z tyłu, są oznaczenia żarówek jakie powinny być zainstalowane.
I jak wół stoi, że w pozycyjnych jest 5W/21W, w jednej i w drugiej tak samo. Ale jako stop, działa jedynie zewnętrzna.
Był PROBE GT 2.2 Turbo '89 Full Opcja z Qresko Red Inside :( :( :(
Jest PROBE 2.5 V6 '94. Dostał nowe serduszko dzięki 2Ya :)
Jest SCENIC II ph I 2003 Lux Privilege pierońskie 1.6 115 KM :D
Awatar użytkownika
MatiLP640
Klubowicz
Posty: 2794
Rejestracja: 2011-12-02 23:21
Samochód: Mitsubishi Legnum VR4
Galeria: viewtopic.php?t=19740
Lokalizacja: Brisbane AU/Kraków PL

Re: Światła stopu euro - czemu tylko jedno?

Post autor: MatiLP640 »

no i z tego co wiem w każdym probe tak jest, przynajmniej EU bo w USA był inny układ żarówek i może dlatego bo w USA pozycja z kierunkiem była tam gdzie w EU sam kierunek a stop był tam gdzie pozycja w EU plus dwa wsteczne zamiast przeciwmgłowego. Nie jestem tego pewny ale wydaje mi się że tak było a skoro tak było to nawet łatwiej im było wstawić takie oprawki/żarówki bo były wtedy obydwie wersje ze sobą kompatybilne i nie trzeba było nic zmieniać ;) Oczywiście tak jak napisałem wyżej to są moje przypuszczenia a nie fakty ;)
Było: Czerwone Probe 2.5 V6 `96
Było: Fioletowe Probe 2.5 V6 `97 :(
Jest: Czarny Legnum VR4 `99 8)

Życie jest za krótkie żeby jeździć Dieslem!!! Only 98 or E85!
Obrazek :arrow: KLIK Obrazek :arrow: KLIK
Awatar użytkownika
mysz
Klubowicz
Posty: 1941
Rejestracja: 2010-04-03 15:02
Galeria: viewtopic.php?t=18115
Lokalizacja: wwa

Re: Światła stopu euro - czemu tylko jedno?

Post autor: mysz »

Destroyer pisze: Pytanie jest takie: czy te światła powinny świecić / co jest nie tak, że nie świecą / w jakich wersjach ewentualnie świecą obie żarówki?

-- dodano 2012-11-10 17:50 --
Oryginalnie nie powinny świecić. Jak jeszcze miałem światła eu, poprowadziłem przewód do drugiego włókna- tak coby mieć 4 stopy, a nie 2. Obie żarówki świecą w wersji US od roku 95 wzwyż.

Pozdrawiam.
Było: Probe '94r
Jest: ST220 2005r
Awatar użytkownika
Kocureq
Klubowicz
Posty: 10622
Rejestracja: 2006-03-21 21:35
Samochód: Patrol Y60 1991, Audi A4 2023
Galeria: viewtopic.php?t=10333
Lokalizacja: Warszawa

Re: Światła stopu euro - czemu tylko jedno?

Post autor: Kocureq »

Ja już nie mam Probka euro więc nie pomogę :)
Awatar użytkownika
Destroyer
Posty: 1260
Rejestracja: 2007-06-13 09:37
Samochód: II gen 2.5 V6
Galeria: viewtopic.php?t=13662
Lokalizacja: Radom

Re: Światła stopu euro - czemu tylko jedno?

Post autor: Destroyer »

mysz pisze:Oryginalnie nie powinny świecić. Jak jeszcze miałem światła eu, poprowadziłem przewód do drugiego włókna- tak coby mieć 4 stopy, a nie 2. Obie żarówki świecą w wersji US od roku 95 wzwyż.
Pozdrawiam.
Czyli jednak uniwersalna instalacja, zmieniają się tylko układy sterujące tym światłem :)
Był PROBE GT 2.2 Turbo '89 Full Opcja z Qresko Red Inside :( :( :(
Jest PROBE 2.5 V6 '94. Dostał nowe serduszko dzięki 2Ya :)
Jest SCENIC II ph I 2003 Lux Privilege pierońskie 1.6 115 KM :D
Awatar użytkownika
MatiLP640
Klubowicz
Posty: 2794
Rejestracja: 2011-12-02 23:21
Samochód: Mitsubishi Legnum VR4
Galeria: viewtopic.php?t=19740
Lokalizacja: Brisbane AU/Kraków PL

Re: Światła stopu euro - czemu tylko jedno?

Post autor: MatiLP640 »

no więc właśnie, czyli miałem rację :P ale jak dla mnie nawet ładniej wygląda jak tylko zewnętrzne stopy świecą ;) tym bardziej że u mnie za nie niedługo w wewnętrznych "stopach" będzie przeciwmgłowe bo będą dwa wsteczne ;) btw. ty masz lampy USA myszo? :mrgreen:
Było: Czerwone Probe 2.5 V6 `96
Było: Fioletowe Probe 2.5 V6 `97 :(
Jest: Czarny Legnum VR4 `99 8)

Życie jest za krótkie żeby jeździć Dieslem!!! Only 98 or E85!
Obrazek :arrow: KLIK Obrazek :arrow: KLIK
Awatar użytkownika
mysz
Klubowicz
Posty: 1941
Rejestracja: 2010-04-03 15:02
Galeria: viewtopic.php?t=18115
Lokalizacja: wwa

Re: Światła stopu euro - czemu tylko jedno?

Post autor: mysz »

MatiLP640 pisze:no więc właśnie, czyli miałem rację :P ale jak dla mnie nawet ładniej wygląda jak tylko zewnętrzne stopy świecą ;) tym bardziej że u mnie za nie niedługo w wewnętrznych "stopach" będzie przeciwmgłowe bo będą dwa wsteczne ;) btw. ty masz lampy USA myszo? :mrgreen:
A i owszem :) generalnie to prawie cały jest usa... Brakuje tylko lusterek, tylnego zderzaka i pozycji ;)
Było: Probe '94r
Jest: ST220 2005r
Awatar użytkownika
MatiLP640
Klubowicz
Posty: 2794
Rejestracja: 2011-12-02 23:21
Samochód: Mitsubishi Legnum VR4
Galeria: viewtopic.php?t=19740
Lokalizacja: Brisbane AU/Kraków PL

Re: Światła stopu euro - czemu tylko jedno?

Post autor: MatiLP640 »

oooo to nie wiedziałem ale to sam przerabiałeś nie? nie jest ori USA...
Było: Czerwone Probe 2.5 V6 `96
Było: Fioletowe Probe 2.5 V6 `97 :(
Jest: Czarny Legnum VR4 `99 8)

Życie jest za krótkie żeby jeździć Dieslem!!! Only 98 or E85!
Obrazek :arrow: KLIK Obrazek :arrow: KLIK
ODPOWIEDZ

Wróć do „II gen (1993 - 1997)”