Uszkodzony sterownik silnika (PCM)?

peter_26
Posty: 39
Rejestracja: 2017-05-22 18:21
Samochód: Probe 2.0
Galeria: viewtopic.php?t=24195
Kontakt:

Uszkodzony sterownik silnika (PCM)?

Post autor: peter_26 »

Witam. Mam problem prawdopodobnie ze sterownikiem silnika, może ktoś będzie w stanie mi to potwierdzić. A mianowicie towarzyszą mi takie objawy:

- pompa paliwa w zbiorniku nie włącza się (po podłączeniu "na krótko" działa, też jest sprawna) - przekaźniki są raczej sprawne
- brak kontrolki check engine (dochodzi do niej napięcie rzędu 3V)
- nie równa praca silnika, wypadanie zapłonu
- problemy z rozruchem (po podłączeniu pompy na krótko), raz załapie, a raz nie i trzeba pokręcić rozrusznikiem około 8 sekund aby odpalił

Nie mam immobilizera, kontrolka od niego zapala się tylko na chwilę po podłączeniu akumulatora, potem się nie pojawia - więc chyba go nie ma? :)

Po zwarciu TEN i GND spadają nieco obroty na biegu jałowym, poza tym nie ma żadnej poprawy.

Proszę o pomoc, może ktoś spotkał się z podobnym problemem.
Awatar użytkownika
Kacpes
Posty: 41
Rejestracja: 2012-10-28 09:00
Samochód: Probe II 1994 2.5 v6
Lokalizacja: Białystok

Re: Uszkodzony sterownik silnika (PCM)?

Post autor: Kacpes »

Może wyda się to głupie, ale sprawdz bezpieczniki. Ing 30A (przynajmniej w 2.5 nie jestem pewny czy na 100% też w 2.0) odpowiada za ogromną ilość zasilania do czujników, do pompy paliwa itd. Choć nie powinien w tym momencie w ogóle mieć zapłonu, chyba że ktoś miał wcześniej ten problem i przedrutował zasilanie własnym kablem do komputera.
(Był) Ford Probe II 2.0 1994r. Srebrna Belladonna
(Był) Ford Probe II 2.5 1994r. (vin 93) Czerwona Próbówka
Mazda RX-8 lp
Mazda RX-8 hp
b is for build: Rotary mercedes w202
peter_26
Posty: 39
Rejestracja: 2017-05-22 18:21
Samochód: Probe 2.0
Galeria: viewtopic.php?t=24195
Kontakt:

Re: Uszkodzony sterownik silnika (PCM)?

Post autor: peter_26 »

Bezpieczniki sprawdzałem już po kilka razy, w przekonaniu że może w końcu znajdę spalony :D Niestety, wszystko co mogłem jakimś sposobem sprawdzić jest sprawne, został tylko sterownik i tu chyba tylko podmianka wchodzi w grę.
Awatar użytkownika
Romas
Klubowicz
Posty: 5242
Rejestracja: 2009-12-23 22:35
Samochód: PROBE '94 2.5V6 GT MTX
Galeria: viewtopic.php?t=19226
Lokalizacja: Warszawa

Re: Uszkodzony sterownik silnika (PCM)?

Post autor: Romas »

Wyciągnij wyłącznik wstrzasowy z bagażnika bo zapewne masz tam pogiete kable, trzeba połączyć te kable i będzie odpalac ;)
peter_26
Posty: 39
Rejestracja: 2017-05-22 18:21
Samochód: Probe 2.0
Galeria: viewtopic.php?t=24195
Kontakt:

Re: Uszkodzony sterownik silnika (PCM)?

Post autor: peter_26 »

Hmm, patrzyłem na ten wyłącznik, co prawda nie wyciągałem :) Gdzie on właściwie robi przerwę jeśli jest załączony? Odcina tylko pompę paliwa tam przy baku czy gdzieś bliżej przekaźników coś robi? Pytam, bo jak podłączę pompę "na krótko" w miejscu przekaźnika to działa.

Ogólnie to obstawiam sterownik bo nie mogę znaleźć przyczyny braku tej cholernej kontrolki check engine :D Nigdzie nie jest odcięte zasilanie, wiązka jest cała, więc chyba sygnał ze sterownika coś wariuje.
Awatar użytkownika
Kacpes
Posty: 41
Rejestracja: 2012-10-28 09:00
Samochód: Probe II 1994 2.5 v6
Lokalizacja: Białystok

Re: Uszkodzony sterownik silnika (PCM)?

Post autor: Kacpes »

Nie miałem nigdy problemów z tym przełącznikiem, ale słyszałem że potrafił sam wystrzelić. Jak czerwony przycisk jest podniesiony znaczy że odłączył pompę. Z tego co kojarzę to jest on bliżej pompy, ale mogę się mylić.

Odnośnie mil, a jest ona w ogóle w 2.0 eu 94? W moim 2.0 94 nie było, zamiast check-engine była ikonka z narysowanym silnikiem, ale to nie działało tak samo. I co ważniejsze i głupie skoro piszesz, że dochodzi tylko 3V czy żarówka się nie przepaliła?
(Był) Ford Probe II 2.0 1994r. Srebrna Belladonna
(Był) Ford Probe II 2.5 1994r. (vin 93) Czerwona Próbówka
Mazda RX-8 lp
Mazda RX-8 hp
b is for build: Rotary mercedes w202
peter_26
Posty: 39
Rejestracja: 2017-05-22 18:21
Samochód: Probe 2.0
Galeria: viewtopic.php?t=24195
Kontakt:

Re: Uszkodzony sterownik silnika (PCM)?

Post autor: peter_26 »

Pisząc o "check engine" mam na myśli przekreśloną kontrolkę silnika :) Żaróweczka oczywiście sprawdzona jako pierwsza, podmieniona z inną dla pewności.
peter_26
Posty: 39
Rejestracja: 2017-05-22 18:21
Samochód: Probe 2.0
Galeria: viewtopic.php?t=24195
Kontakt:

Re: Uszkodzony sterownik silnika (PCM)?

Post autor: peter_26 »

Sterownik silnika wymieniony, niestety nic się nie poprawiło :) Szukam dalej.
Awatar użytkownika
KrecioPL
Klubowicz
Posty: 3438
Rejestracja: 2012-02-27 16:00
Samochód: Był: Probe II 2.5 V6 '97 || Jest: Volvo s40 2.5Turbo Rdesign
Galeria: viewtopic.php?t=21787
Lokalizacja: Warszawa

Re: Uszkodzony sterownik silnika (PCM)?

Post autor: KrecioPL »

A błędy sprawdziłeś?
Bo w Biblii nie ma napisane aby nie cisnąc gazu do dechy
peter_26
Posty: 39
Rejestracja: 2017-05-22 18:21
Samochód: Probe 2.0
Galeria: viewtopic.php?t=24195
Kontakt:

Re: Uszkodzony sterownik silnika (PCM)?

Post autor: peter_26 »

Nie sprawdziłem, bo kontrolka silnika w ogóle nie daje oznak życia.
Awatar użytkownika
mysz
Klubowicz
Posty: 1941
Rejestracja: 2010-04-03 15:02
Galeria: viewtopic.php?t=18115
Lokalizacja: wwa

Re: Uszkodzony sterownik silnika (PCM)?

Post autor: mysz »

Sprawdź błędy diodą w gnieździe diagnostycznym. Checkiem i tak nie sprawdzisz błędów w Twoim roczniku
Było: Probe '94r
Jest: ST220 2005r
peter_26
Posty: 39
Rejestracja: 2017-05-22 18:21
Samochód: Probe 2.0
Galeria: viewtopic.php?t=24195
Kontakt:

Re: Uszkodzony sterownik silnika (PCM)?

Post autor: peter_26 »

Główna usterka znaleziona :) Jak się okazało sterownik (a jednak!) wraz z przekaźnikiem były uszkodzone #-o Sterownik nie dawał minusa na przekaźnik, więc ten się nie uruchamiał, po podmiance na drugiego kompa zaczął działać, lecz pompa dalej nie dawała oznak życia - okazało się, że przekaźnik w środku ma uszkodzone wyjście na pompę - prawdopodobnie to czyjaś własnoręczna robota -o-|

Jednak wciąż nie mam kontrolki - licznik powtórnie sprawdziłem, działa jak trzeba. Nie dochodzi napięcie na pin sterujący żaróweczką kontrolki silnika - muszę dokładnie przejrzeć całą instalacje, bo znając życie ktoś odciął zasilanie - żeby mimo błędów nie świeciła :?

Przy okazji wymieniłem obie wiązki silnika, poprzednie były trochę "pozlepiane" :mrgreen:

Dzięki wszystkim za pomoc :1111_ok:
Ostatnio zmieniony 2017-11-25 18:54 przez peter_26, łącznie zmieniany 2 razy.
peter_26
Posty: 39
Rejestracja: 2017-05-22 18:21
Samochód: Probe 2.0
Galeria: viewtopic.php?t=24195
Kontakt:

Re: Uszkodzony sterownik silnika (PCM)?

Post autor: peter_26 »

Kolejne ciekawostki z mojego probe :D Silnik odpala tylko po zgaśnięciu kontrolki ABS, która świeci około 3 sekund po przekręceniu kluczyka. Nie zgaśnie - nie odpala. Spotkał się ktoś z czymś takim? #-o
Awatar użytkownika
macbot
Posty: 9
Rejestracja: 2017-12-01 16:54
Samochód: usa,93r. 2,5l
Lokalizacja: wroclaw

Re: Uszkodzony sterownik silnika (PCM)?

Post autor: macbot »

mysle ze problem tkwi w tablicy bezpiecznikow, nie sprawdzaj bezpiecznikow multimetrem, jak sa wsadzone bo mozesz mierzyc wtedy obwod z zewnatrz i pokaze ci na mierniku ze jest ok, musisz po koleji wyjmowac kazdy bezpiecznik i mierzyc.objawy ktore opisujesz wskazuja na uciekajacy plus + w instalacji, wiec stawiam na tabiczke bezpiecznikow.
peter_26
Posty: 39
Rejestracja: 2017-05-22 18:21
Samochód: Probe 2.0
Galeria: viewtopic.php?t=24195
Kontakt:

Re: Uszkodzony sterownik silnika (PCM)?

Post autor: peter_26 »

Bezpieczniki wszystkie sprawdzilem wyjmując je i są dobre. Skrzynka bezpieczników pod maska była przeze mnie rozbierana i wszystko jest tam w porządku, prawdopodobnie jest coś pozmieniane w przewodach we wiązce pod kierownicą, sporo tam izolacji, rurek termokurczliwych itp. Jakies rady jak wyjść z tej opresji? :D Ciężko będzie mi kupić wiązkę wewnętrzną z tego rocznika, pewnie byłoby najłatwiej.
Ostatnio zmieniony 2018-01-02 12:40 przez peter_26, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „II gen (1993 - 1997)”