Samodzielna instalacja gazu

micek
Posty: 265
Rejestracja: 2008-05-09 22:31
Samochód: brak
Lokalizacja: Starogard Gd.

Samodzielna instalacja gazu

Post autor: micek »

-- oryginalny post 16 paź 2011, o 10:37 --
Robert pisze:Sorry, ale wątek jest, jak mówi Gesslerowa w swoim programie, z d...
Założyciel nawet miesiąca na forum nie spędził.
Nie ma wątku o samodzielnym zakładaniu gazu, kilka osób tylko się chwaliło, że zakładało (lub przekładało) samemu (patrz np. "Jaki gaz do 2.2GT turbo" albo "Przekładka sekwencji") - załóż nowy temat (nie myślałem, że kiedyś to napiszę :twisted: ), może ktoś coś doradzi.


Fotki bym pstryknął, ale instalacji dawno nie mam - ostał się ino tempomat (a i tak inny, bo mój to nie ten rocznik). Szwagier Zenitha ma prinsa w GT'92, ale bez tempomatu.
Za radą i przyzwoleniem Roberta zakładam nowy wątek 8)

Chciałbym założyć u siebie Prinsa. Mam prawie całą instalację (bez wlewu i wężyków, cały "przód") i chciałbym, co się da założyć samemu stąd prośba o wszelkie wskazówki na ten temat. Zastanawiam się gdzie mam zmieścić reduktor - przy rozrządzie nie możliwe bo tam będzie tempomat :? Może ktoś wrzuci fotkę jak wygląda Probe z tempomatem i zamontowanym reduktorem? A może ktoś ma Prinsa to chętnie bym zobaczył jak to jest rozmieszczone bo jak wiadomo nie ma wiele miejsca pod maską.

-- dodano 16 paź 2011, o 10:39 --

O ile mi wiadomo, to szwagier Zenitha nie ma już Prinsa.
PROBE I, 2,2 GT, 92 r.
gg 16101475
Awatar użytkownika
matix84
Posty: 218
Rejestracja: 2009-09-10 21:24
Samochód: był Ford Probe II, 2,5 V6 '94 163KM
Galeria: viewtopic.php?t=16857
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Samodzielna instalacja gazu

Post autor: matix84 »

A znasz się na mechanice/gazie itp. sprawach? Jeśli nie to nie polecam Ci samodzielnego montażu gdyż może być to ryzykowne. Jeżeli jednak usilnie chcesz sam zakładać to napisz coś więcej o tej instalacji (w szczególności generację), dorzuć zdjęcie z pod maski i podpowiem Ci co i jak i dlaczego :)
Klima Systems - Chłodnictwo, Klimatyzacja, Wentylacja, Elektryka, Automatyka
www.klima-systems.pl
micek
Posty: 265
Rejestracja: 2008-05-09 22:31
Samochód: brak
Lokalizacja: Starogard Gd.

Re: Samodzielna instalacja gazu

Post autor: micek »

Pod maską wygląda jak każde 2,2 Turbo więc nie wrzucałem fotek bo pełno ich tu.
W planach jest tylko jedna zmiana a mianowicie dołożenie tempomatu, który będzie przymocowany przy prawym kielichu, jak w oryginale.
Co do samej instalki to ... sekwencja. Liczyłem tu na jakąś fotkę z instl. gaz. (IG) prinsa albo chociaż auta z tempomatem i sekwencyjną I.G. :(
Instalacja zawiera, tzw. "cały przód": układ sterujący, emulator, reduktor, wtryski keihin, filtr fazy lotnej, wiązki.

Co do schematów instalacji to je oczywiście mam jednak nie bardzo jest gdzie to wszystko upchnąć pod maską, zwłaszcza reduktor.
PROBE I, 2,2 GT, 92 r.
gg 16101475
Awatar użytkownika
matix84
Posty: 218
Rejestracja: 2009-09-10 21:24
Samochód: był Ford Probe II, 2,5 V6 '94 163KM
Galeria: viewtopic.php?t=16857
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Samodzielna instalacja gazu

Post autor: matix84 »

Akurat nie bardzo wiem jak wygląda pod maską 2,2 turbo - jeżdżę 2,5 V6 i u siebie jakoś upchnąłem sekwencję.
W przypadku instalacji 1 i 2 gen reduktor musi być założony wzdłuż kierunku jazdy, w przypadku sekwencji nie ma to znaczenia. Znajdź takie miejsce, żeby był w miarę łatwy dostęp do śruby regulującej ciśnienie gazu w parowniku oraz żeby był poniżej maksymalnego poziomu płynu chłodzącego.
Wkrętki od wtrysków gazowych muszą być zamontowane w kolektorze ssącym jak najbliżej głowicy i najlepiej skierowane w kierunku głowicy (tak jak wtryski benzynowe) - na allegro są takie podkładki pod wtryski Pb z możliwością podłączenia rurek do wtrysków LPG.
Rurki gumowe od wkrętek do wtryskiwaczy powinny być jak najkrótsze oraz koniecznie wszystkie tej samej długości.
Na wtryski znajdź miejsce z łatwym dostępem (w trakcie strojenia będziesz musiał zmieniać przelot dysz).
Klima Systems - Chłodnictwo, Klimatyzacja, Wentylacja, Elektryka, Automatyka
www.klima-systems.pl
micek
Posty: 265
Rejestracja: 2008-05-09 22:31
Samochód: brak
Lokalizacja: Starogard Gd.

Re: Samodzielna instalacja gazu

Post autor: micek »

Skoro nie od przodu to może zacznijmy od tyłu. Butla gazu w miejscu koła zapasowego.
Czy ona może się stykać z budą czy musi być na jakichś stopach? Czy ma znaczenie w którą stronę będzie "puszka", elektrozawór przy butli?
Wlew gazu, chciałbym zrobić przy wlewie Pb, zdaje się, że tego mi brakuje, one są jakieś standardowe?
Ma ktoś fotkę wlewu Pb i gazu pod klapką?
PROBE I, 2,2 GT, 92 r.
gg 16101475
Awatar użytkownika
Kocureq
Klubowicz
Posty: 10622
Rejestracja: 2006-03-21 21:35
Samochód: Patrol Y60 1991, Audi A4 2023
Galeria: viewtopic.php?t=10333
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odp: Samodzielna instalacja gazu

Post autor: Kocureq »

Qki ma tak zmontowane
Awatar użytkownika
matix84
Posty: 218
Rejestracja: 2009-09-10 21:24
Samochód: był Ford Probe II, 2,5 V6 '94 163KM
Galeria: viewtopic.php?t=16857
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Samodzielna instalacja gazu

Post autor: matix84 »

Micek, wielozawór czyli ta puszka przy butli powinna znajdować się od strony tyłu auta. W przypadku probe II przy wlewie Pb mieści się wlew lpg... mam tak u siebie
Klima Systems - Chłodnictwo, Klimatyzacja, Wentylacja, Elektryka, Automatyka
www.klima-systems.pl
Awatar użytkownika
Romas
Klubowicz
Posty: 5242
Rejestracja: 2009-12-23 22:35
Samochód: PROBE '94 2.5V6 GT MTX
Galeria: viewtopic.php?t=19226
Lokalizacja: Warszawa

Re: Samodzielna instalacja gazu

Post autor: Romas »

bytle mozesz połozyć normalnie w miejscu koła, zadnych stopek sie nigdy nie stosuje! ewentualnie cieniutka gąbka, bo butle i tak musisz przykrecic do karoseri na sruby, a jak dasz stopki to bedzie za wysoka :wink:
micek
Posty: 265
Rejestracja: 2008-05-09 22:31
Samochód: brak
Lokalizacja: Starogard Gd.

Re: Samodzielna instalacja gazu

Post autor: micek »

Pytanie o stopy pojawiło się też dlatego, że w oryginale jest tam mocowanie koła zapasowego i trzeba zastosować albo stopy albo mocowanie oderwać :?
PROBE I, 2,2 GT, 92 r.
gg 16101475
Awatar użytkownika
Romas
Klubowicz
Posty: 5242
Rejestracja: 2009-12-23 22:35
Samochód: PROBE '94 2.5V6 GT MTX
Galeria: viewtopic.php?t=19226
Lokalizacja: Warszawa

Re: Samodzielna instalacja gazu

Post autor: Romas »

mocowania musisz sie pozbyc
Awatar użytkownika
KrecioPL
Klubowicz
Posty: 3438
Rejestracja: 2012-02-27 16:00
Samochód: Był: Probe II 2.5 V6 '97 || Jest: Volvo s40 2.5Turbo Rdesign
Galeria: viewtopic.php?t=21787
Lokalizacja: Warszawa

Re: Samodzielna instalacja gazu

Post autor: KrecioPL »

A czy ktoś z was miał styczność z wlewem gazu schowanym pod tablicą rejestracyjną z tyłu - dobra skrytka :) i w sumie mniej inwazyjne niż pod klapką od Pb :)
Bo w Biblii nie ma napisane aby nie cisnąc gazu do dechy
Awatar użytkownika
Robert
Posty: 12613
Rejestracja: 2004-10-21 19:12
Samochód: Probe GT2.0'89; ForTwo 0.6turbo; HRV 1.6
Galeria: viewtopic.php?t=6900
Lokalizacja: Leszno (maz)
Kontakt:

Re: Samodzielna instalacja gazu

Post autor: Robert »

Kiedyś widziałem w jednej alfie (ściągniętej chyba z Holandii). Tam tablica była na zawiasach z dołu i sprężynie, dzięku ktorej przylegała do karoserii. Gdy montowałem w swoim, to dałem bez wspomagania sprężyną zawiasy z góry i tablica (dwurzędowa) opierała się o zderzak pod własnym ciężarem po skosie, jak przed zagazowaniem.
Poświęć niecałe 2 minuty na naukę korzystania z forum: :arrow: Lekcja 1 (bardzo krótka) i :arrow: Lekcja 2 (krótka)
Obrazek ObrazekObrazek'89 2.0 Turbo downgrade
Awatar użytkownika
Natan
Posty: 1521
Rejestracja: 2005-03-13 22:13
Samochód: IIGen 95' 2,5 V6 24V
Galeria: viewtopic.php?t=7333
Lokalizacja: Zawidów

Re: Samodzielna instalacja gazu

Post autor: Natan »

Zadne podkładki pod zbiornik z gazem żadne tam filce gumy tym bardziej gąbki które trzymają wilgoć ............ butla jest przykręcana do podłogi tak ja mam zamontowane i jest super robił to fachowiec od LPG w warsztacie ( mam założoną sekwencje ) ponad to musisz wyciąć dziurę w podłodze taką by wyprowadzić przez nią rurki od butli do wlewu i parownika .... Ja bym tego sam nie robił choć pracowałem przy LPG ileś tam lat to jest bez znajomości tematu WIELKA BOMBA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :newcry: :newcry: :newcry: :newcry: :newcry:
był F Probe 1 GT 89r USA ( ful opcja ) zginął śmiercią wypadkową ( CZECHY )
był F Probe 2 6V 24 V 96r zginał śmiercią wypadkową ratując życie właścicielowi !!!!!!!!!!! ( okolice Zielonej Gory )
jest F Probe 2 6V 24 V 95r jeszcze żyje ..............
........................................................................................
Nie bądz pewien,że czas masz,bo pewność niepewna.
Awatar użytkownika
KrecioPL
Klubowicz
Posty: 3438
Rejestracja: 2012-02-27 16:00
Samochód: Był: Probe II 2.5 V6 '97 || Jest: Volvo s40 2.5Turbo Rdesign
Galeria: viewtopic.php?t=21787
Lokalizacja: Warszawa

Re: Samodzielna instalacja gazu

Post autor: KrecioPL »

generalnie plusem posiadania wlewu w zderzaku jest brak rudej :) Wielu gazowników nie zabezpieczy dziury po wywierceniu, tym bardziej jeśli jest ona nie widoczna z zewnątrz pojazdu :)
Bo w Biblii nie ma napisane aby nie cisnąc gazu do dechy
Awatar użytkownika
bogdano
Posty: 469
Rejestracja: 2010-07-01 13:02
Samochód: Probe 2.0 16V 1994 wersja Hamerykańska i V6 granat EURO 96'
Galeria: viewtopic.php?t=19509
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Samodzielna instalacja gazu

Post autor: bogdano »

A ja mam pytanko z innej beczki. Jak zalegalizować wbicie w dowód instalacji przełożonej z innego auta? Załatwiał ktoś coś takiego? W sensie mam instalację, homologację (ten taki papier z hologramem).

Pozdrawiam.
Lepsze dwa Probki w garażu niż Porsche w kalendarzu ;)
Awatar użytkownika
Natan
Posty: 1521
Rejestracja: 2005-03-13 22:13
Samochód: IIGen 95' 2,5 V6 24V
Galeria: viewtopic.php?t=7333
Lokalizacja: Zawidów

Re: Samodzielna instalacja gazu

Post autor: Natan »

Ten sam gazol ci to podpisze jako przekładkę ja tak mam zrobione ....
był F Probe 1 GT 89r USA ( ful opcja ) zginął śmiercią wypadkową ( CZECHY )
był F Probe 2 6V 24 V 96r zginał śmiercią wypadkową ratując życie właścicielowi !!!!!!!!!!! ( okolice Zielonej Gory )
jest F Probe 2 6V 24 V 95r jeszcze żyje ..............
........................................................................................
Nie bądz pewien,że czas masz,bo pewność niepewna.
dzolero
Posty: 54
Rejestracja: 2012-04-20 07:31
Samochód: Probe 97 2.0 16v
Galeria: viewtopic.php?t=21058
Lokalizacja: Żary FZA Lubuskie

Re: Samodzielna instalacja gazu

Post autor: dzolero »

legalnie nie darady. bo instalacja ma swoje numery co jest przypisane do auta w którym zamontowana i na homologacji. homologacje na instalacje wystawia sie raz. drugi raz tej butli w system bormech czy Grotków nie wprowadzisz i zaczynają sie przekręty. jeden gaz jedno auto.

oczywiście można zamontować w garażu= wtedy jedziesz na przegląd z wykręcona butla bądź reduktorem z racji ze instalacja nie jest kompletna czyli niesprawna przechodzi bez problemu.
Awatar użytkownika
bogdano
Posty: 469
Rejestracja: 2010-07-01 13:02
Samochód: Probe 2.0 16V 1994 wersja Hamerykańska i V6 granat EURO 96'
Galeria: viewtopic.php?t=19509
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Samodzielna instalacja gazu

Post autor: bogdano »

Koledze jakoś zamontowali instalację używaną i w urzędzie mu wbili w dowód więc chyba nie sprawdzają tych numerów. Tylko z tego co się orientuję gazownik mu wystawił fakturę za montaż chyba albo za przekładkę.

Generalnie przecież jak instalacja jest sprawna a auto idzie na złom np. to nie powinno być chyba problemu żeby ją przełożyć do innego sprawnego samochodu.

Z tą instalacją bez wpisu w dowodzie to ja wiem, że sporo ludzi tak jeździ i wykręca parownik albo butlę. Tylko wszystko fajnie jak się nic nie dzieje. Jak będzie się coś działo to wtedy będzie jazda, przy jakimś wypadku że auto ma instalację nielegalną. Dlatego ja chcę to załatwić.
Lepsze dwa Probki w garażu niż Porsche w kalendarzu ;)
Awatar użytkownika
Natan
Posty: 1521
Rejestracja: 2005-03-13 22:13
Samochód: IIGen 95' 2,5 V6 24V
Galeria: viewtopic.php?t=7333
Lokalizacja: Zawidów

Re: Samodzielna instalacja gazu

Post autor: Natan »

Pisałem Ci wyżej co i jak ............. Mnie przełożył jako przekładkę z mojego rozbitego koszt : 500 zeta :( :mrgreen: :mrgreen:
był F Probe 1 GT 89r USA ( ful opcja ) zginął śmiercią wypadkową ( CZECHY )
był F Probe 2 6V 24 V 96r zginał śmiercią wypadkową ratując życie właścicielowi !!!!!!!!!!! ( okolice Zielonej Gory )
jest F Probe 2 6V 24 V 95r jeszcze żyje ..............
........................................................................................
Nie bądz pewien,że czas masz,bo pewność niepewna.
Awatar użytkownika
bogdano
Posty: 469
Rejestracja: 2010-07-01 13:02
Samochód: Probe 2.0 16V 1994 wersja Hamerykańska i V6 granat EURO 96'
Galeria: viewtopic.php?t=19509
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Samodzielna instalacja gazu

Post autor: bogdano »

Tak. Ale u mnie jest taki kłopot, że nie wiem kto zakładał instalację bo kolega ma auto z papierami skądś tam. Więc ten sam koleś co ją zakładał raczej mi jej nie przełoży. Będę musiał chyba popytać u gazowników czy mi papiery wypiszą.

Chodzi mi tylko o to, co trzeba mieć w urzędzie miejskim, żeby wbili ten gaz bez problemu.
Lepsze dwa Probki w garażu niż Porsche w kalendarzu ;)
Awatar użytkownika
modano
Posty: 96
Rejestracja: 2007-07-22 10:43
Samochód: Probe II V6
Galeria: viewtopic.php?t=16692
Lokalizacja: Siemianowice, Polkowice

Re: Samodzielna instalacja gazu

Post autor: modano »

instalacje można przekładać do innego samochodu wraz z papierami. Co innego sama butla która musisz mieć nową, wtedy dostajesz homologację na butle i możesz jechać do urzędu po pieczątkę i masz wszystko legalne. Możesz również przełożyć starą butlę ale musisz pofatygować się do urzędu legalizacyjnego. To sie nie opłąca bo koszt nowej legalizacji ok 200zł a mogą dać np na 3 lata tylko.
Ford Probe 2,5 V6 sensual styling, steering performance etc.
Awatar użytkownika
Kocureq
Klubowicz
Posty: 10622
Rejestracja: 2006-03-21 21:35
Samochód: Patrol Y60 1991, Audi A4 2023
Galeria: viewtopic.php?t=10333
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odp: Samodzielna instalacja gazu

Post autor: Kocureq »

Fisza kiedys legalizowala, dostala na 10 lat
Awatar użytkownika
Romas
Klubowicz
Posty: 5242
Rejestracja: 2009-12-23 22:35
Samochód: PROBE '94 2.5V6 GT MTX
Galeria: viewtopic.php?t=19226
Lokalizacja: Warszawa

Re: Samodzielna instalacja gazu

Post autor: Romas »

Zależy w jakim stanie jest butla, ale mimo wszystko średnio sie to opłaca zwłaszcza ze ceny nowych zaczynają sie od 240zł :wink:
micek
Posty: 265
Rejestracja: 2008-05-09 22:31
Samochód: brak
Lokalizacja: Starogard Gd.

Re: Samodzielna instalacja gazu

Post autor: micek »

Widzę, że temat zszedł na boczny tor. O ile mi wiadomo jest oddzielny temat dotyczący przekładki instalacji więc proszę tu nie "śmiecić". Proszę o przeniesienie odpowiedzi dotyczących przekładki do odpowiedniego tematu.
A teraz możemy wrócić do sedna sprawy. Muszę się w końcu zabrać za to.

Poproszę o fotkę zamontowanej butli w jedynce w miejscu kola zapasowego oraz wlewu gazu pod tablicą rejestracyjną - wydaje mi się to dobrym rozwiązaniem. Chciałbym zobaczyć jakich zawiasów mam szukać.

Ze znalezieniem miejsca na parownik mam największy problem, zwłaszcza, że ma być poniżej poziomu płynu chłodzącego :?
PROBE I, 2,2 GT, 92 r.
gg 16101475
Awatar użytkownika
Romas
Klubowicz
Posty: 5242
Rejestracja: 2009-12-23 22:35
Samochód: PROBE '94 2.5V6 GT MTX
Galeria: viewtopic.php?t=19226
Lokalizacja: Warszawa

Re: Samodzielna instalacja gazu

Post autor: Romas »

micek pisze: płynu chłodzącego
chyba chłodniczego :wink:

A co do zawiasów to proszę :) :wink: http://allegro.pl/zawias-budowlany-60x7 ... 53701.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „LPG”