Przyciemniane szybki

Awatar użytkownika
pytlar
Posty: 954
Rejestracja: 2006-06-05 11:04
Galeria: viewtopic.php?t=8824
Lokalizacja: Prabuty

Post autor: pytlar »

powalczylem i wywalczylem...:}

Obrazek

jednak nie obeszlo sie bez ofiar... Obrazek

trzeba bedzie jednak kiedys zainwestowac w porzadna folie bo ta to sie nadaje do golfow i maluchow gdzie sa szyby proste jak stol :P
Obrazek
Awatar użytkownika
mika_vixen
Posty: 140
Rejestracja: 2005-11-18 18:58
Samochód: brak
Lokalizacja: Strzyżów

Post autor: mika_vixen »

Ciekawe jaki masz ten certyfikat bo ja mam certyfikat INSTYTUTU CERAMIKI I SZKłA w Krakowie że dopuszcza się folie samochodowe i tu nazwa folii,do stosowania w Polsce,też mają numerki ale jak spotkasz fajnego policjanta to i tak ci dowali jak nie będzie zgodnie z przepisami.
FORD PROBE 89`turbo (prawie)GT.
Awatar użytkownika
duracell
Posty: 830
Rejestracja: 2006-06-17 22:25
Samochód: osobowy
Lokalizacja: CB

Post autor: duracell »

mika_vixen pisze:Ciekawe jaki masz ten certyfikat bo ja mam certyfikat INSTYTUTU CERAMIKI I SZKłA w Krakowie że dopuszcza się folie samochodowe i tu nazwa folii,do stosowania w Polsce,też mają numerki ale jak spotkasz fajnego policjanta to i tak ci dowali jak nie będzie zgodnie z przepisami.
..nie jestem pewien czy to było do mnie , ale może jeszcze trochę dowalę do pieca :D :
Zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt. 5 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98 poz. 602 z późniejszymi zmianami) - pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało między innymi dostateczne pole widzenia kierowcy.

Zgodnie z treścią Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia) Dz. U. Nr 32, poz. 262 z późniejszymi zmianami) oraz przepisami Regulaminów nr 43 i 46 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ wymagany jest w zakresie pola widzenia kierowcy do przodu od miejsca kierowcy w promieniu 180 stopni, współczynnik przepuszczalności światła nie mniejszy niż 75 % dla szyb przednich, w tym przednich bocznych nie mniejszy niż 70 %.

Zakład montujący przyciemniane folie winien wydać użytkownikowi pojazdu zaświadczenie, które zawiera m. in. nazwę zakładu oraz numer rejestru firmy. Szyby samochodowe przyciemniane foliami powinny mieć dodatkowe oznakowanie (najlepiej w pobliżu znaku homologacji) o wyglądzie R-43-00XXX-IsiC, gdzie 00XXX oznacza prowadzony przez Instytut numer rejestru firmy świadczącej usługę. Natomiast folia musi posiadać atest dopuszczający ją do montowania w pojazdach a też informację o stopniu przepuszczalności światła (wymagany przy szybach przednich pojazdu).

Nie zastosowanie się do powyższych przepisów skutkuje w trakcie kontroli zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

.. chodzi mi o dolny fragment cytatu bo voodoo chyba wyłożył już całą teorie przepuszczalności światła w PROBE i w domu .
Widze, że czytacie tylko to chcecie przeczytać. A ja nie mam certyfikatu INSTYTUTU CERAMIKI I SZKŁA nie jest mi on do niczego potrzebny .
miłego wieczoru Panowie :D
„czysta krew, trzeźwy umysł”
Voodoo
Posty: 1604
Rejestracja: 2005-02-06 18:23
Galeria: viewtopic.php?t=5493
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Kontakt:

Post autor: Voodoo »

Idę z Tobą w zakład o kratę wódki i to jakiej sobie tylko zamarzysz, że nie masz szyb bocznych przyciemnionych w 10%. To jest nie realne :P
Mogę Ci nawet zafundować taki pomiar w Warszawie jak masz ochotę i wtedy będziesz miał jasność. Papierki, a realia to dwie różne sprawy.
Już to pisałem, że certyfikat tylko i wyłącznie uprawnia daną firmę na możliwość montażu foli certyfikowanej przez INSTYTUTU CERAMIKI I SZKŁA, a nie na jej wartość przyciemnienia. To że masz wpisane 10% to właśnie pic dla panów policjantów, aby się nie czepiali, ale nie żyj w błędnej świadomości co do FAKTYCZNEJ wartości przyciemnienia swoich szyb.
Też żyłem w przeświadczeniu, że moja folia ma zupełnie inne wartości, dopóki sam się nie przekonałem na własne oczy przy pomiarze podczas przeglądu. 8)

Pozdrawiam. :twisted:
ObrazekFord Probe 2.0 '94r.
Awatar użytkownika
Drzymek
Posty: 4382
Rejestracja: 2004-12-30 20:21
Samochód: Probe GT 92
Galeria: viewtopic.php?t=5501
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: Drzymek »

Voodoo ma rację, test przepuszczalności szyby rozwieje wszystkie wątpliwości. Bo panowie z policji nie będą patrzeć na homologację i papierki, tylko wyjmą tester i sprawdzą przepuszczalność światła :(
BEAUTY...POWER...SOUL...
Awatar użytkownika
domo
Posty: 745
Rejestracja: 2006-04-08 20:45
Galeria: viewtopic.php?t=11027
Lokalizacja: Gubin

Post autor: domo »

ale to wszystko co piszecie dotyczy przednich bocznych szybek :?:
tylnią czy też tylnie boczne moge przyciemnić jak chcę :?:
Lecz nie skończyła się obława i nie śpią gończe psy
I giną ciągle wilki młode na całym Bożym świecie
Nie dajcie zedrzeć z siebie skór, brońcie się i wy
O, bracia wilcy brońcie się nim wszyscy wyginiecie
Awatar użytkownika
Drzymek
Posty: 4382
Rejestracja: 2004-12-30 20:21
Samochód: Probe GT 92
Galeria: viewtopic.php?t=5501
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: Drzymek »

domownik pisze:ale to wszystko co piszecie dotyczy przednich bocznych szybek :?:
tylnią czy też tylnie boczne moge przyciemnić jak chcę :?:
Przednich bocznych i przedniej czołowej. Tylne możesz nawet zamurować :lol:
BEAUTY...POWER...SOUL...
Awatar użytkownika
duracell
Posty: 830
Rejestracja: 2006-06-17 22:25
Samochód: osobowy
Lokalizacja: CB

Post autor: duracell »

:D :D :D naprawę , "kocham " was coraz bardziej
i mam nadzieje że nie jesteście policjantami bo bałbym się jeździć :D
(dajcie mi człowieka a znajdę na niego paragraf)
Voodoo jest przesłodki :lol:
Jeśli papierek uprawnia daną firmę do montażu i ta firma poświadcza pisemnie co u mnie w aucie wykonała, ( naniosła numery seryjne oznakowała folie zgodnie ze wszystkimi wymaganiami ustawy )
to nawet jeśli okaże się, że to wszystko to lipa i jest to gówno warte. Nawet gdy Panowie policjanci zabiorą mi dowód rejestracyjny ( bo o zrywaniu folii nie ma mowy) to mam zawsze jakieś podstawy dochodzić swoich praw u tego kto mi to montował .( oczywiście jest to sytuacja ekstremalna i nie mówię że tak zrobię .
Ja też wolę żyć w przeświadczeniu że z folią wszytko jest OK , niż trzęsącymi rączkami zrywać folie przy policji

Natomiast paragonem z CPN mogę sobie ....... :lol: podetrzeć :lol:
Pozdrowienia z Wołomina Voodoo :D
„czysta krew, trzeźwy umysł”
Awatar użytkownika
Tomasz S
Posty: 1692
Rejestracja: 2004-11-25 18:21
Galeria: viewtopic.php?t=5611
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Tomasz S »

Cześć Pany !
Duracel , świstki świstkami a świstak zawija w te sreberka :wink: ...
Życie nas uczy , że nie zawsze podkład papierowy jest skuteczny .
Cały kodeks drogowy jest tak napisany by tak na prawdę ustalenie winnego było w rękach władzuni . Podam Ci dwa przykłady :
1.
Walisz klienta w tył (samochodu :twisted: ) . W większości przypadków jesteś winny ... ale , jeśli władzuchna raczy być danego dnia w "nastroju" , skarci też tego co jechał przed tobą - np. za niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze czy za niepotrzebne gwałtowne hamowanie .
To ostatnie może być przyczyną zmiany przykładowo Twojej winy na Jego :arrow: Kiedyś stary policjant na pijaku opowiedział mi (nie tylko w/w) - nie pytaj w jakim celu :wink: .

2. Niezupełnie związany z motoryzacją
Po wybuchu reaktora w Czernobylu ; gdy co miało dojść do Polski , doszło (i opadło) moja śp. mama miała nadzorować pomiary (pracowała w wydziale ochrony środowiska). Gdy to uczyniła okazało się że poziom promieniowania przekraczał dozwoloną skalę . Gdy przedstawiła sprawozdanie szefostwu kazali Jej "uaktualnić normy" ilości dopuszczalnego promieniowania . W ten sposób wszyscy byliśmy bezpieczni ... i pewnie nadal jesteśmy :? .

Wniosek : Władzuchna gdy chce to może ... i nie ma mocnych . Niezależnie od tego kto skaluje im instrumenta , radary czy inne zabawki
Obrazek
Awatar użytkownika
york
Posty: 372
Rejestracja: 2005-08-15 21:07
Samochód: brak
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: york »

nie zebym byl zlosliwy,nerwowa atmosfera jest tu nie potrzebna,ale ktos na tym forum napisal swego czasu bardzo konkretna odpowiedz a brzmiala ona (ze tak pozwole sobie przytoczyc z pamieci bo cos znalezc nie moge) :

pkt.1-szyba jako szyba ma atest ktory dopuszcza ja do uzytku

pkt.2-folia jako folia rownierz ma atest,ktory rownierz dopuszcza ja do obrotu (niezaleznie czy jest to folia za 20 zl,czy za 600 zl,atest wydany przez producenta potwierdza ze spelnia ona jakiestam normy

natomiast,co najwazniejsze:szyba z pkt.1 oklejona folia z pkt.2 nie zmiesci sie juz w normie,a firma ktora montuje wrecza,czy tez wkleja ci atest na folie, a nie na ta szybe,oklejona ta folia,gdyz czegos takiego nie moze ci zagwarantowac.

heh troszke po swojemu to zainterpretowalem ale jakos tak to szlo...

pozatym,powyzej Tomasz S doskonale opisal dzialanie calego mechanizmu,i durnych przepisow,wiec nie ma co sie denerwowac,i olac system :D
byla czarna jedyneczka 2.2 GT USA

zbieram na 2.5v6...
Awatar użytkownika
Flyke
Posty: 712
Rejestracja: 2006-10-18 22:00
Galeria: viewtopic.php?t=10424
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: Flyke »

przyciemniajacie jak chcecie najwyzej bedziemy zrywac;)
24v wykorzystane az do granic - BYłOOOOOOOOOOOOO
e46 z ....:) - JEsttttttttttt
Awatar użytkownika
pytlar
Posty: 954
Rejestracja: 2006-06-05 11:04
Galeria: viewtopic.php?t=8824
Lokalizacja: Prabuty

Post autor: pytlar »

no to macie male przyklady folii z nizszej polki:]

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Yaroo$
Posty: 24
Rejestracja: 2007-05-03 15:39
Samochód: brak
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Yaroo$ »

Tomasz S pisze:Wniosek : Władzuchna gdy chce to może ... i nie ma mocnych .
Istnieje droga odwoławcza od tego typu decyzji, zawsze możesz nie przyjąć mandatu i wykazać swoją racje przed sądem, w tej przecież niejednoznacznej sytuacji, a czy będziesz potrafił to zrobić zależy juz tylko od Ciebie lub raczej Twojego prawnika. Tego typu wnioski, jak ten powyższy, to niestety smutne pokłosie niskiej świadomości prawnej naszych rodaków.
Co nie zmienia faktu że z Policjantem lepiej głupio nie "zadzierać" bo Polskie przepisy sa na tyle szczelne że gdyby chciano je sztywno egzekwować to podejrzewam że z aut poruszających się po naszych drogach zostałaby może 1/3.. więc jest duże prawdopodobieństwo że "nie z tej to z innej strony Cie dopadnie"..

Sprawa przyciemniania szyb również jest dosyć jasna i jeśli chodzi o samochody którymi się poruszacie/my to przednich nie można okleic niczym, a tylne tylko odpowiednio oznakowana folią, lub ew. jak już wcześniej wspomniano(pewien paradoks), zamalować, zabetonować, itp. pamiętając tylko aby w takim wypadku mieć prawe lusterko zewnętrzne na swoim miejscu.
Awatar użytkownika
TYKWA
Posty: 1296
Rejestracja: 2005-04-03 18:31
Samochód: brak
Galeria: viewtopic.php?t=6180
Lokalizacja: polska

Post autor: TYKWA »

Yaroo$ pisze:
Sprawa przyciemniania szyb również jest dosyć jasna i jeśli chodzi o samochody którymi się poruszacie/my to przednich nie można okleic niczym.

to chcialbym wykorzystac szczególnie, po wynioslych odpowiedziach duracell-a , po pozdrowieniach z Wolomina dla Voodoo( cokolwiek by to znaczylo :roll: )

duracell , jedna podstawowa sprawa oprócz tych przez Tomasza S nakreslona , odnosnie wladzy.
Tak jak jak Yaroo$ napisal , a mysle ze o tym samym myslal , mozesz sobie certyfikaty w ramke wsadzic , kiedy Policjant zabierze Ci dowód , ma On bowiem jeszcze jeden bardzo mocny argument - Nie mozesz okleic przednich bocznych foliá ze wzgledów bezpieczenstwa, folia nie pozwoli rozprysnác sie drobinkom szkla w czasie wypadku i szyba pozostanie w jednym kawalku (zeby juz tak obrazowo przedstawic) i w tym momencie mozesz zaczác dochodzic praw w Sadzie i pomachac Sedziemu certyfikatem, gdzie nie wygrasz, nie wspominajác juz o czasie w jakim sie wszystko roztrzynie :lol:
byl sobie Probek 2.5 - R.I.P - 01.05.08 :-(Obrazek
Awatar użytkownika
duracell
Posty: 830
Rejestracja: 2006-06-17 22:25
Samochód: osobowy
Lokalizacja: CB

Post autor: duracell »

Witajcie Panowie !! :D
Po raz kolejny zostałem zmuszony do nabijania postów ( nie lubię tego ).
york - nerwowej atmosfery tu nie ma bo i chyba nie ma się czym denerwować , to tylko rozmowa w której każdy może przedstawiać swoje racje i przekonywać do nich lub nie . Ja przedstawiłem tylko to co mam i jak mam zamontowane , i nikogo nie zmuszam ani nie namawiam do działania w taki sam sposób ( każdy robi wszystko na swoja odpowiedzialność a nie dlatego że tak mu powiedzieli koledzy z klubu ) .
Najśmieszniejsze w tym wszystkim (wg mnie ) jest to, że każdy ma trochę racji , ale i tak wszystko zależy od tego kto i gdzie będzie nas kontrolował .

Tomasz S -
świstki świstkami :D owszem ... aaaaaaa....... co się będzie działo gdy świstakowi zabraknie papierka ? z jaką prędkością będzie zrywał folie , chyba naddźwiękową ..
Natomiast ten świstek może w wielu przypadkach uniknąć takich sytuacji
(oczywiście nie zawsze ). Wszystko i tak zależy od pana policjanta .
teraz zupełnie OT
dałeś 2 przykłady jak to dziwnie jest - masz racje.
Ja dam trzeci przykład 3
Zupełnie nie dawno złapano mnie na radar w Łomży , prędkość przekroczyłem o 26 km/h ( teren zabudoiwany ), bez cwaniakowania przyznałem się do zarzucanych mi czynów. Po chwili rozmowy pan policjant odstąpił od wymierzenia kary i zastosował rzadko stosowany środek - pouczenie .
Dla utrudnienia dodam ,że nie dałem łapówki , nie jestem policjantem ,nie jechałem Probe więc pan policjant nie mógł być pod wrażeniem subtelnego uroku tego samochodu .
Z całym szacunkiem , mój przykład ma się nijak do całego tematu i Twój raczej też ( one niczego nie dowodzą ) .

Yaroo$ -
masz najwięcej racji , dodam ze swojej strony taki oto link :
http://www.isic.krakow.pl/dzial_w_s.html#
czytania jest dość dużo , ale może warto żeby nie robić wiecej sensacji .
ISIC z tego co wiem wydaje cetryfikaty które są ważne i tylko jej certfikaty są honorowane ( oczywiście jak zawsze mogę sie mylić ).

MYK -
odpowiedź czy można oklejać przednie boczne czy nie znajdziesz w linku powyżej - polecam . Ja wyczytałem że można i to nawet folią antywłamaniową
tu tylko bardzo ciekawy wycinek -
Przyciemnianie szyb przednich drzwiowych "na wyraźne życzenie klienta", o przepuszczalności światła (wraz z szybą) niższej niż 70% stanowi podstawę do zatrzymania dowodu rejestracyjnego przez policję i nie dopuszczenie pojazdu do ruchu przez stację diagnostyczną. Firma wykonująca taką usługę powinna we własnym interesie ten fakt odnotować w dokumentacji wykonania usługi i nie oznaczać szyb przednich własnym numerem rejestru.
Czyli twierdzę to co kilka postów wcześniej , jeśli oznaczyli to przejmują na siebie część odpowiedzialności ( kwestia egzekucji tego to zupełnie inna sprawa ).
Moje odpowiedzi nie są wyniosłe - możesz mi wierzyć lub nie .
Co do pozdrowień do Voodoo . Voodoo to naprawdę bardzo inteligentny facet i bardzo go cenie . Natomiast wydaje mi sie, że on nie potrzebuje adwokata i gdyby go to uraziło napewno sam by sie wypowiedział .
" pozdrowienia z Wołomina " wysyłam wszystkim i napewno nie dlatego żeby kogoś straszyć , tylko po to żeby zmienić wizerunek tego "miasta" .. ot i cała tajemnica .
Mam nadzieję że przy ognisku ( jeśli będziemy jeszcze na siłach ) porozmawiamy o przyciemnianiu szybek i wyjaśnimy wszystkie kwestie .
Ci co ich nie bedzie niech już żałują :D

Pozdrowienia z Wołomina dla wszystkich !!
( bo wiedzę że temat ciszy sie niebywałym wzięciem )
„czysta krew, trzeźwy umysł”
Awatar użytkownika
Tomasz S
Posty: 1692
Rejestracja: 2004-11-25 18:21
Galeria: viewtopic.php?t=5611
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Tomasz S »

Dura !
Jeśli chodzi o Policjantów , tylko potwierdzasz fakt , że jesteśmy mocno uzależnieni od Ich humorów co może wpłynąć na ich percepcję foliowanych szyb ....
Kiedyś miałem podobną do Twojej sytuację tyle , że jechałem mocno nawalony (zdażyło mi się raz).
Z opresji wybrnąłem na zasadzie :
"Twoja racja jest racniejsza"

Życzę Ci szczerze długiej jazdy z przyciemnianymi szybami - głównie dla tego , że taki wygląd auta Ci się podoba ; Co jak sądzę jest najważniejsze dla Ciebie .
-------------------------------------------------------------------------------------
Duracell pisze:" pozdrowienia z Wołomina " wysyłam wszystkim i napewno nie dlatego żeby kogoś straszyć , tylko po to żeby zmienić wizerunek tego "miasta" .. ot i cała tajemnica
To u Ciebie też straszy ? bo u mnie w Łodzi też się zaczyna - mówią , że "skóry" wpadły w taki nałóg , że ganiają lekarzy po kolejną dawkę pawulonu :lol: :lol: :lol: :wink:

Tomek
Obrazek
Voodoo
Posty: 1604
Rejestracja: 2005-02-06 18:23
Galeria: viewtopic.php?t=5493
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Kontakt:

Post autor: Voodoo »

duracell pisze:Co do pozdrowień do Voodoo . Voodoo to naprawdę bardzo inteligentny facet i bardzo go cenie . Natomiast wydaje mi sie, że on nie potrzebuje adwokata i gdyby go to uraziło napewno sam by sie wypowiedział.
Wielkie dzięki za uznanie i również ślę pozdrowienia z miejscowości leżącej niedaleko Pruszkowa ;) :twisted: Hehehe... 8)

Wydaje mi się, że to jest jeden z nielicznych tematów w którym, rozmowa toczy się na dość wysokim poziomie jeśli chodzi o walkę na poglądy i argumenty. Lubię dyskutować z ludźmi którzy choć trochę wysilą się aby poszerzyć swoją wiedzę o paragrafy, artykuły, notatki i potrafią użyć tego w rozmowie, a nie klepią bezmyślnie teksty wyssane z palca.
Dlatego wielki szacuneczek Duracell, bo bystry chłop z Ciebie. :)
ObrazekFord Probe 2.0 '94r.
Awatar użytkownika
duracell
Posty: 830
Rejestracja: 2006-06-17 22:25
Samochód: osobowy
Lokalizacja: CB

Post autor: duracell »

Witajcie Panowie!!
Chciałbym jeszcze raz naprzykrzyć się w tym temacie , teraz będzie już bardzo króciutko ....
Dziś zadzwoniłem Instytutu Szkła I Ceramiki , rozmawiałem z Panem kierownikiem działu badań od szyb .
Bardzo miły starszy pan podczas półgodzinnej rozmowy wyjaśnił mi wszystkie nurtujące mnie pytania i wątpliwości.
Pisać by tu długo co jak, ale powiem tylko kilka najważniejszych kwestii . Wiem jaka jest procedura badań ( bardzo ciekawa i całość trwa około 2 m-cy ). Pan sprawdził ( po numerach ) czy moja folia jest dopuszczona i czy zakład który ją montował ma koncesje - wszystko jest OK .
Czy policja honoruje - tak , policja honoruje tego typu zaświadczenie .
Zakład montujący ponosi odpowiedzialność za to co założył a nie kierowca ( ale tylko z mojego powództwa cywilnego moge to wyegzekwować )
Wyjaśnił, że są tylko 2 urządzenia w kraju które są w stanie zmierzyć faktyczną przepuszczalność światła widzialnego , mierzy się całą szybę a nie wybrany fragment szyby jak to sie robi na przeglądzie .
Miły starszy pan powiedział też , że można montować folię antywłamaniową na szybach drzwi przednich , można nawet przyciemniać szyby przednie w granicach dopuszczonych normą , ale nie można przyciemniać szyb z paskiem przyciemniającym u góry np. zielonym lub szyb fabrycznie kolorowanych zazwyczaj na zielono lub brązowo .
To tak z grubsza co usłyszałem , bo wszystkiego nie sposób opisać .
Dostałem nawet radę co zrobić na przeglądzie a raczej przed przeglądem żeby mieć święty spokój z diagnostami .
Następnie zadzwoniłem do firmy która przyciemnia piecowo , nie podaję nazwy firmy celowo , ale robią oni coś fajnego FOTOCHROM . Dlaczego tam zadzwoniłem ? bo to druga firma która ma sprzęt pomiarowy . I tylko ta firma jest uznawana przez panów diagnostów ( bo ściemniacz jest napylany )
Porozmawiałem z odpowiednim panem , dowiedziałem sie ile kosztuje zrobienie w fotochromie całego PROBE i ile za sam przód .
Usłyszałem też kilka ciekawostek np.
Firma która wymyśliła mierniki stosowane na stacjach diagnostycznych
zwinęła interes po tym jak sie okazało że te mierniki nie mierzą tego co potrzeba , ale przedtem zdążyli zarobić 8 000 000 zł :D ( jeszcze śmieszniejsze jest to że ciągle są one dopuszczone do pomiarów )
Nowe Audi mają na szybach info że stopień przyciemnienia szyby przedniej wynosi 5 % natomiast mierniki ze stacji diagnostycznych pokazują stopień zaciemnienia 50 % .
Tych ciekawostek dowiedziałem sie jeszcze więcej , ale ...czekam na ognisko i chętnych do poruszenia tematu .
Jako że miałem jeszcze sporo czasu , myślę sobie ...podjadę na diagnostykę i przekonam sie na własnej skórze.
No i słowo stało sie ciałem
Mówie panu diagnoście, że chce pomiar szyb . Z uśmiechem na ustach pan diagnosta mówi, że owszem pomiar zrobi ale i tak wie " na oko" że auto nie przejdzie przeglądu ( bo ma folie , papierki go nie interesują i nie jest napylane i nie przejdzie . Pan wyciągnął miernik, przykłada , mierzy i....... z uśmiechem na ustach mówi 60 % , więc proszę pana o zmierzenie przodu , fachowiec mówi - wyjdzie duuużo , no i wyszło 29,8 % zaciemnienia .
Zapytacie gdzie jest problem. Problem jest , z miernikami które mierzą światło nie tylko w paśmie widzialnym ale przesuniete w kierunku UV . Stąd te bajki o 30 % przyciemnieniu szyb w Probe i 50 % w Audi. Te same mierniki są wykorzystywane we wszystkich stacjach diagnostycznych i dopóki nie zmienią sie przepisy i mierniki, nic się nie zmieni .
Reasumując:
Policja nie sprawdza zaciemnienia bo po kilku przypadkach błędnych pomiarów i ekspertyz w instytucie okazało sie co jest nie tak i zapłacili spore odszkodowania (info od ISIC ) Dla nich wystarcza papier na szyby .
Diagnostyka , zasadniczo nie ma lekarstwa bo mają miernik , mają przepisy i nic ich więcej nie obchodzi . Można szukać innej stacji mniej gorliwej bo nie zawsze pomiar jest wykonywany ( dzwonić na stacje i pytać czy mierzą szyby ) lub...... najbardziej cenie rozmowę z panem inżynierem , ale to już inna historia .
Oczywiście wszystkie te informacje i porady nie dotyczą folii z CPN

Pozdrowienia z Wołomina
( niestety znów popełniłem posta )
„czysta krew, trzeźwy umysł”
Awatar użytkownika
TYKWA
Posty: 1296
Rejestracja: 2005-04-03 18:31
Samochód: brak
Galeria: viewtopic.php?t=6180
Lokalizacja: polska

Post autor: TYKWA »

Skoro mamy ciekawá dyskusjé , to ja idác tropem Duracell-a , pozwolilem sobie zadzwonic do Podkom. Grzegorza Sudakowa , z KWP w Szczecinie, który zajmowal i zajmuje sie nadal sprawá przyciemniania szyb , wspólpracujác wlasnie z ISIC w Krakowie.

Pierwsze czego dowiedzialem sie na temat samych mierników , które sá takie zle jak wyszlo po rozmowie z Inzynierem ISIC , to padla odpowiedz jak Diagnosci mogá obchodzic ten problem i jak to robiá. Otóz rzeczywiscie powinna byc zbadana powierzchnia , a nie pkt szyby, ale Diagnosci majá obowiázek wykonania szeregu pomiarów w róznych pkt szyby i w ten sposób oceniajá stopien przenikania wyciágajác sredniá, pomiary nie powinny od siebie odbiegac , choc moze sie zdarzyc ze natrafi na pkt gdzie stopien ten bedzie wiékszy od dopuszczonego.

Drugie ciekawe, jedynie folie antywlamaniowe sa dopuszczone do oklejenia szyb bocznych przednich z zastrzezeniem ze folia konczy sie 1,5 cm od krawedzi szyby, albo inaczej nie nachodzi na uszczelké. Co umozliwia dostanie sie Strazakom do ofiary wypadku , którzy to wlasnie przez przedniá boczná dostajá sie do srodka , a nie przedniá czolowá która wlasnie folie ma w sobie juz fabrycznie.

trzecia i najciekawsza rzecz , która przeze mnie moze byc uzyta jako decydujácy argument w tej dyskusji , to mozliwosc zatrzymania w kazdej sytuacji dowodu rejestracyjnego przez Policjanta

Dlaczego ?

Dlatego ze Policjant jak sie dowiedzialem , ma prawo zatrzymac dowód w momencie juz samego podejrzenia nieprawidlowosci i to dotyczácej czegokolwiek w aucie, równiez przy podejrzeniu ze stopien przyciemnienia jest wiekszy niz przewiduje norma. Co wiecej Nikt go za to nie ukarze , bo ma prawo podejrzewac.
To jest to o czym pisal Tomasz , jak bardzo jestesmy uzaleznieni od Policjanta, chocbysmy nie wiadomo jakimi certyfikatami machali , do czasu wyjasnienia, ma prawo zatrzymac dowód rejestracyjny.

A dlaczego mozemy trafic na takiego Policjanta , bo tu jeszcze jedna zasadnicza sprawa, Policjanci nie wiedzá co jest i kto jest w srodku auta , nawet przy prawidlowym stopniu przyciemnienia szyby, nie sá w stanie ocenic co sie dzieje wewnátrz i czy np ktos nie celuje do nich z czegos tam. I na to tez jest poparcie przepisu, bowiem mówi on ze Kierowca musi trzymac rece na kierownicy w czasie kontroli , a jesli szyby sa ciemne to wiadomo POlicjant ze tego nie stwierdzi.

To tyle z najwazniejszych rzeczy jakich dowiedzialem sie w czasie tej ciekawej rozmowy z bardzo milym Podkomisarzem, dodam ze sam mam folie na szybach , ale zdaje sobie sprawe z ich nielegalnego naklejenia.

na wzór Duracell-a , pozdrowienia z Wyspy :wink: no i byle do ogniska , to juz tylko 2 tyg zostaly :lol:
byl sobie Probek 2.5 - R.I.P - 01.05.08 :-(Obrazek
Awatar użytkownika
Tomasz S
Posty: 1692
Rejestracja: 2004-11-25 18:21
Galeria: viewtopic.php?t=5611
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Tomasz S »

Myk'u !
Lepiej bym tego nie napisał 8)
... z jednym małym wyjątkiem :
Drugie ciekawe, jedynie folie antywlamaniowe sa dopuszczone do oklejenia szyb bocznych przednich z zastrzezeniem ze folia konczy sie 1,5 cm od krawedzi szyby, albo inaczej nie nachodzi na uszczelké. Co umozliwia dostanie sie Strazakom do ofiary wypadku , którzy to wlasnie przez przedniá boczná dostajá sie do srodka , a nie przedniá czolowá która wlasnie folie ma w sobie juz fabrycznie.
To kolejny martwy przepis . Taki co to nikomu do niczego nie służy .
Pracuję w straży , i gdy jedziemy do "wypadeczku" nigdy nie wchodzimy "od przodu" - to książkowe i b. mało praktyczne rozwiązanie . Zrobienie tzw. "cabrio" to kwestia najwyżej pięciu minut (nawet jeśli zamiast szyby byłaby stal) , folia to żadna przeszkoda. "Cabrio" umożliwia lepszy dostęp do poszkodowanych .

Dura !
Nie bądź sęp :wink: , podaj namiary na te firmy => możliwe , że ktoś skorzysta
... a fotochrom to dość ciekawa alternatywa :idea:
Pamiętaj ! Na forum mile widziane jest dzielenie się zdobytymi informacjami :idea: :wink:

Tomek
Obrazek
Awatar użytkownika
duracell
Posty: 830
Rejestracja: 2006-06-17 22:25
Samochód: osobowy
Lokalizacja: CB

Post autor: duracell »

Witajcie Panowie ( ze szczególnym wskazaniem na MYK-a :D )

MYK-u wiedziałem że i na Ciebie można liczyć w tej dyskusji . Wiadomo wszem ,że wymiana zdań i poglądów z myślącym człowiekiem to przyjemność ( bez względu na efekt końcowy rozmowy ) .
To bardzo dobrze ,że zasięgnąłeś języka u naszych przedstawicieli prawa , widać że i Tobie sprawa nie dała spokoju i nie można tego tematu zostawić - ot tak sobie .
A teraz do rzeczy... ( chociaż do nie do końca jestem przekonany, że powinienem dalej zabierać głos w tej sprawie , ale wyszło na to że chyba jestem " stroną w sprawie " )
Mierniki -
mierniki zostały zalobbowane w odpowiednim miejscu i czasie , lobbing się udał ( tak samo jak kiedyś zestawy głośnomówiące ) .Sprzęt nie nadaje się do celów kontrolno-pomiarowych i tyle . Natomiast jest on zalegalizowany zgodnie z ustawą z 2005 roku jako sprzęt pomiarowy na stacjach diagnostycznych ( temat nie do przeskoczenia przez nas , ty mu nie udowodnisz że ma zły miernik a on Ci udowodni że folia nie przepuszcza ) .
Już wyobrażam sobie pana diagnostę mierzącego moje szyby centymetr po centymetrze , skrupulatnie zapisującego wyniki pomiaru , dodającego , dzielącego , wyciągającego średnią z pomiarów :lol:
Pan diagnosta widząc folie powie - " won !!!!!! " bo to folia jest :D
Z tego co usłyszałem w ISIC , temat mierników jest znany tam wyżej i wiadomo jest ,że kiedyś będzie trzeba to zmienić ( ustawa) . Natomiast jak to określił Pan inżynier problem dotyczy tak małego procenta samochodów ,że nie należy spodziewać się iż w najbliższym czasie cos się zmieni . Po prostu póki co , trzeba z tym żyć ....lub czekać na lobbowanie któregoś dystrybutora folii :D
Miły pan powiedział mi też ,że nie ma większego fabrycznego przyciemnienia niż 5 do max 8 % ( oczywiście mówimy cały czas o świetle widzialnym bo tylko to nas interesuje ) i jeśli folia ma 10% to na pewno podczas pomiarów u niego w instytucie wynik wyjdzie w normie . Pan inżynier współczuł mi , ale nie dawał wielkich szans na to, że mogę coś wskórać na diagnostyce . Niestety miał racje .....
Folia antywłamaniowa -
jak sam widzisz MYK-u można .I dalej uparcie twierdzę, że można inne bo mi tak instytut powiedział .To teraz powiem Ci troszkę o foliach bo akurat coś na ich temat wiem więcej niż typowy użytkownik folii bo każdy jakąś pracę ma .
Otóż , technika produkcji i cele do jakich się stosuje zmieniają się i to bardzo szybko . Kto Ci powiedział że folia przy wybijaniu szyby nie będzie się poddawała , owszem nie będzie sie łatwo poddawała ta z CPN za 20 zł bo jest to barwiona taśma samoprzylepna . Natomiast folia certyfikowana do wyżej wymienionych celów ma zupełnie inna konstrukcje , możesz mi wierzyć lub nie, ale są folie tak kruche i twarde ,że po nałożeniu na dany materiał nie zerwiesz jej w kawałkach większych niż 1 mm kwadratowy.

Opowieści pana policjanta o dzielnych strażakach nie mogących poradzić sobie z folią atestowaną ja wkładam między bajki . Strażacy mają lepsze sposoby na wejście do samochodu niż szyba ( chyba ).
Możliwość zatrzymania dowodu -
Ależ proszę bardzo , może zabierać dowód . Chyba nigdzie wcześniej nie pisałem, że nie może zabrać ( nie pamiętam ) natomiast i tak musi oddać po pozytywnym orzeczeniu stacji diagnostycznej :D ( czekaj na ognisko :D )
MYK-u żal mam do Ciebie ,że nie zapytałeś co pan komisarz sądzi o fotochromach... szkoda . Chociaż jak będę zakładał fotochromy to nie zapytam panów niebieskich o zgodę bo im sie nic nie podoba .


Tomaszu S :D
co do firm od fotochromów ...... zapytaj googli :D ( i tak jest tylko jedna firma która to robi :D )
Oczywiście, że pamiętam żeby dzielić się zdobytymi informacjami , ale wiesz ....... jak zacząłem dzielić się zdobytymi informacjami to ........ takiej ... jak tu dawno nie dostałem :D
No dobra , powiem Ci - tylko żeby nikt więcej sie nie dowiedział !!
całość 1800 , przód 780
chodzi mi po głowie ten fotochrom ........oj chodzi .

znów nabiłem posta .. obrzydlistwo

Pozdro ze słonecznego Wołomina
OT ( misterrr.... Ozehauski :?: - senkju :lol: )
„czysta krew, trzeźwy umysł”
Awatar użytkownika
Tomasz S
Posty: 1692
Rejestracja: 2004-11-25 18:21
Galeria: viewtopic.php?t=5611
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Tomasz S »

duracell pisze:
Tomaszu S :D
co do firm od fotochromów ...... zapytaj googli :D ( i tak jest tylko jedna firma która to robi :D )
Oczywiście, że pamiętam żeby dzielić się zdobytymi informacjami , ale wiesz ....... jak zacząłem dzielić się zdobytymi informacjami to ........ takiej ... jak tu dawno nie dostałem :D
No dobra , powiem Ci - tylko żeby nikt więcej sie nie dowiedział !!
całość 1800 , przód 780
chodzi mi po głowie ten fotochrom ........oj chodzi .

znów nabiłem posta .. obrzydlistwo

Pozdro ze słonecznego Wołomina
OT ( misterrr.... Ozehauski :?: - senkju :lol: )
Dzięki za choć tyle ! :wink: Chodziło mi o to , że jeśli wszyscy będziemy chomikowali ważne info , to po kiego to forum ?
Myk'u !
Jeśli chodzi o przyciemnienia (ogólnie) : :arrow:
Jak byś miał nieco czasu napisz jak to wygląda z perspektywy mieszkańca cywilizowanego świata - jak to widzą Brytyjskie przepisy ... no i policja .

Tomek
Obrazek
Awatar użytkownika
TYKWA
Posty: 1296
Rejestracja: 2005-04-03 18:31
Samochód: brak
Galeria: viewtopic.php?t=6180
Lokalizacja: polska

Post autor: TYKWA »

a co mi tam , do ogniska jeszcze daleko , albo i nie :wink: tez sobie posta nabije :D

To zeby moja strona w dyskusji nie zostala wypaczona , zaznacze wyraznie, stanálem po stronie Policjantów , a konkretnie , po stronie osób uwazajácych ze jestesmy od nich bardzo zalezni. Czyli ze jesli bedzie sprawa sporna to ciézko nam bedzie z Policjantem wygrac , szczególnie z tak zagmatwaná sprawá jaká sá folie. Wychodzi tu jeszcze raz idiotyzm przepisów , debilizm w ich niejasnym sformulowaniu , dajácych tyle za , co i przeciw .
Sam Duracell zaznaczyles ze nie wygrasz z Diagnostá , bo miernik choc zalegalizowany po jakims przekrécie , dalej w swietle prawa jest wazny. Nie wygrasz z Policjantem , bo co z tego ze udowodnisz mu certyfikat , jak stracisz dowód na czas wyjasniania sprawy , a ta moze potrwac , a Policjant za to nie odpowie. Mozesz sie starac o przebadanie na jednym z dwóch przyrzádów w Polsce, badajácych powierzchnie, ale ze wzgl na koszta i tak przebadajá Twojá szybe takim samym miernikiem jaki ma Diagnosta.
Jesli bedziesz chcial sprawe ciágnác z powódctwa cywilnego , to dobrze wiemy jak dlugo sie takie sprawy ciágná i co smieszne , to Ty bedziesz pokrywal wszystkie koszta zwiázane ze sprawá jako strona wnoszáca i oddane Ci zostaná te pieniádze dopiero po zakonczeniu sprawy z orzeczeniem na Twojá korzysc. Moze to trwac bardzo dlugo.


Tak zamykajác temat z mojej strony, oczywiscie do czasu ogniska :wink: Uwazam ze majác kontrole policyjná , lepiej nie wyrywac sie do udowadniania swojej racji , a próbowac odpowiednio "polechtac" Policjanta i w taki sposób sklonic go do odstapienia od mandatu czy zrywania folii.

Co do mojego pisania o Strazakach ( a wiem i pamietam ze Tomasz pracujesz w Strazy :wink: ) podalem jedynie to jako argument dla Policjanta, którym moze sie posluzyc. Dodam jeszcze jeden, majác taká folié naklejoná , mamy ograniczoná widocznosc , szczególnie po zmroku, bádz we mgle, czy deszczu i jesli spowodujemy wypadek , potrácimy pieszego , to Rzeczoznawca ze strony poszkodowanego bedzie sie mógl do tego przyczepic i wykorzystac np w Sadzie jesli bédá jakies ale w sprawie :wink:

A co do fotochromu , to na pewno najlepsze rozwiázanie, ale niestety bardzo kosztowne , przynajmniej dla mnie :wink:


Edit:

Tomasz , jesli o UK chodzi , to jest podobnie jak w Polsce . NIe mozna przyciemniac szyb przednich bocznych , choc wiele aut jezdzi z takimi szybami , w tym i moje :wink:
Jako ze Uk jest takim dziwnym Krajem , w którym pomimo ogólnej surowosci w przestrzeganiu przepisów oficjalnie, bardzo czésto nie respektuje sie ich nieoficjalnie :lol:
Glównie za sprawá Policji , która jesli nawet widzi problem ,a który a nie stanowi jakiegos bezposredniego zagrozenia , nie wpierniczy Ci na dzien dobry mandatu , tylko pogada i taki sposób zmobilizuje do poprawy. O tym mialem sie okazjé przekonac , jak naciálem sie na Tajniaka z Policji , w czasie wyglupów na drodze na pierszym Spocie w UK , dajác powód do wysmiewanie sie ze mnie calej reszcie Grupy :D

Mialem taká sytuacjé ze do moich przyciemnionych w 90% przednich bocznych szyb( na tyle ze po zmroku nie moglem samodzielnie zaparkowac auta tylem :lol: ) nie przyczepila sie nigdy Policja, a tylko na granicy Uk , zwrócil mi uwage Celnik ze to nielegalne i ze przegladu nie zaliczy auto. Rzeczywiscie musialem zerwac folie na przegladzie , Diagnosta tak kazal. Z kolei ja po przegladzie obkleilem na nowo szyby , tyle ze juz w 30% jesli o przednie boczne chodzi ( to ze wzgl na wlasná wygodé) , no i jezdzé tak i nikt mnie nie zatrzymuje.

Mysle ze sprawa bylaby wykorzystana bardziej przez Ubezpieczalnie , która starala by sie w ten sposób odciác od wypalty odszkodowania.
byl sobie Probek 2.5 - R.I.P - 01.05.08 :-(Obrazek
Awatar użytkownika
Robert
Posty: 12613
Rejestracja: 2004-10-21 19:12
Samochód: Probe GT2.0'89; ForTwo 0.6turbo; HRV 1.6
Galeria: viewtopic.php?t=6900
Lokalizacja: Leszno (maz)
Kontakt:

Post autor: Robert »

MYK pisze:Jesli bedziesz chcial sprawe ciágnác z powódctwa cywilnego , to dobrze wiemy jak dlugo sie takie sprawy ciágná i co smieszne , to Ty bedziesz pokrywal wszystkie koszta zwiázane ze sprawá jako strona wnoszáca i oddane Ci zostaná te pieniádze dopiero po zakonczeniu sprawy z orzeczeniem na Twojá korzysc. Moze to trwac bardzo dlugo.
Ale za co mieliby oddać? Policja zgodnie z prawem zatrzymuje dowód, Ty masz prawnie przewidziany sposób jego odzyskania. Więc o co miałaby być wniesiona sprawa?
Poświęć niecałe 2 minuty na naukę korzystania z forum: :arrow: Lekcja 1 (bardzo krótka) i :arrow: Lekcja 2 (krótka)
Obrazek ObrazekObrazek'89 2.0 Turbo downgrade
Awatar użytkownika
TYKWA
Posty: 1296
Rejestracja: 2005-04-03 18:31
Samochód: brak
Galeria: viewtopic.php?t=6180
Lokalizacja: polska

Post autor: TYKWA »

Robert pisze:
MYK pisze:Jesli bedziesz chcial sprawe ciágnác z powódctwa cywilnego , to dobrze wiemy jak dlugo sie takie sprawy ciágná i co smieszne , to Ty bedziesz pokrywal wszystkie koszta zwiázane ze sprawá jako strona wnoszáca i oddane Ci zostaná te pieniádze dopiero po zakonczeniu sprawy z orzeczeniem na Twojá korzysc. Moze to trwac bardzo dlugo.
Ale za co mieliby oddać? Policja zgodnie z prawem zatrzymuje dowód, Ty masz prawnie przewidziany sposób jego odzyskania. Więc o co miałaby być wniesiona sprawa?
ano o to , ze Duracell ma certyfikaty na folié za której zalozenie Ktos sporo zaplacil i aby skarzác sie pózniej np z tá Firma móc odzyskac pieniázki. To taki powód :lol:
byl sobie Probek 2.5 - R.I.P - 01.05.08 :-(Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Optyczny”