Wygłuszenie wnętrza / audio w drzwiach

Awatar użytkownika
avel
Posty: 466
Rejestracja: 2009-04-26 17:16
Samochód: Probe II 2.0 1994
Galeria: viewtopic.php?t=20438
Lokalizacja: Unisław, kujawsko-pomorskie

Wygłuszenie wnętrza / audio w drzwiach

Post autor: avel »

Podziałałem trochę z drzwiami w II gen i pomyślałem ze podzielę doświadczeniami.
Gdzieś wyczytałem i takie info się pojawiało kilka razy, że w drzwi da się wstawić bez przeróbek głośniki 16,5cm. Otóż nie potwierdzam, może były różne rodzaje wycięć na głośniki. U mnie nie wchodzą.
Nie zalecam stosowania dystansów, poprzedni właściciel mojego auta zamontował kupę lat temu głośniki na dystansie właśnie 16,5cm (dystans 1cm) i niby ok., ale tapicerka jest ugięta, specjalnie to zdemontowałem i sprawdziłem, jest może nieco ponad 10mm luzu od blach do poszycia, a głośnik 16,5cm musi być na dystansie bo kosz nie mieści się w otworze (no chyba że się trafi na nieco mniejsze)
Teraz o wygłuszeniu:
Postanowiłem zastosować maty STP silver, miałem z nimi pozytywne doświadczenia po wygłuszeniu podłogi bagażnika. Bardzo ładnie się układają , są elastyczne i nigdy nie twardnieją.
Pianka wygłuszająca, GMS-012 i GMS-02 (3mm i 7mm) Pianka przeznaczona specjalnie do głuszenia plastików, zamówiłem sobie najpierw próbkę i pomyślałem że „coś slaby ten klej” Niby słaby, jak się raz przyklei to po 1 minucie jeszcze idzie oderwać, potem klej tak się aktywuje ze można tylko skrobać, Polecam :) Dodatkowo pianki GMS są bardzo lekkie, praktycznie nic nie ważą, i nie chłoną wody. To idealny materiał

Wygłuszałem najpierw prawe drzwi, i przyznam się ze zrobiłem to źle. Położyłem STP aż do uszczelki z wycięciami na spinki. Problem w tym że po położeniu pianki 7mm na plastik i STP tapicerka odbija i nie można jej porządnie założyć, Naprawdę radze uważać jak oklejamy.

Po przemyśleniach na lewych drzwiach zrobiłem to tak jak trzeba:
1. Naprawa oryginalnych przewodów głośnikowych, ktoś pociągnął zastępcze bo się ori przetarł.
2. Odpiąłem wszystkie spinki z przewodami.
3. Przewody owinięte taśm parcianą zęby nie hałasowały.
4. Na poszyciu , zdjąłem wykrojniki za pomocą starych gazet a potem powycinałem w tym kształcie z pianki 3mm i przykleiłem.
5. Żeby mata dobrze się układała największy otwór został podzielony kawałkiem blachy ocynkowanej.
6. Na drzwiach zdjąłem wykrojnik w kształcie takim jak oryginalnie przychodzi folia, producent dobrze to przemyślał i tam gdzie ona jest mamy już całkiem sporo miejsce więc nie ma strachu ze tapicerka będzie odepchnięta. (wykrojnik musi mieś lekki naddatek bo drzwi nie SA płaskie. Matę STP na drzwi wyciąłem praktycznie z jednego kawałka. Odpadu jest minimalnie bo wyklejka ma dość foremny kształt (dodatkowo nie ma żadnych zakładek ).
7. Po przyklejeniu STP przyszła na nią GMS 3mm w identycznym kształcie.
8. Przy przyklejaniu warto zaznaczać gdzie są otwory na spinki.
Zewnętrznej blachy nie oklejałem bo już miałem (zrobił to kto inny kiedyś przede mną)
Zmodyfikowałem trochę mocowanie tapicerki (dogięta) zęby plastik ładniej pasował
Głośniki które w tym zagrają to Hertz 130.3 na odpowiednim adapterze 165 na 130mm (Nam nadzieję ze ładnie to zabangla)
Same tapicerki regenerowałem, są poklejone za pomocą super mocnego kleju epoksydowego i narzędzi stolarskich. Pianki 7mm nie używałem na drzwi, pójdzie w bagażnik



Wrażenia mam bardzo pozytywne, Jak się puka w plastik to jest zupełnie głuchy. A jak zamykam drzwi to jak w Mercu.
Oczywiście prawe drzwi do poprawki w weekend :oops:
Załączniki
9.jpg
10.jpg
Ostatnio zmieniony 2015-07-04 15:49 przez avel, łącznie zmieniany 2 razy.
Stare i zardzewiałe! Probe II 2.0 1994, było :(
Audi A3 2.0TDI 170km quattro 2007, jest
Awatar użytkownika
Sallmo
Klubowicz
Posty: 1886
Rejestracja: 2007-08-26 17:46
Samochód: Mazda Probe - 2,5 V6 USA 92r & Honda CBR 929RR FireBlade
Galeria: viewtopic.php?t=14192
Lokalizacja: Warszawa Praga Północ

Re: Wygłuszenie wnętrza

Post autor: Sallmo »

Profesjonalnie zrobione i drzwi i opis. Przykładowo ile kosztowało wygłuszenie jednych drzwi jak mógł byś napisać mniej/więcej.
Wspomnienia..Probe 2,2 GL 89 USA jest......
Jedyna w Polsce Mazda Probe GT V6 93r.......a może i na świecie ?
"...nie mam RWD , bokiem jeździć nie muszę
wolę mieć przód napęd ale taki co ma Duszę ..."
"Potrzeba dwóch lat, aby nauczyć się rozkręcać; pięćdziesięciu, aby nauczyć się skręcać." (Sallmo)
"...Osiagnąłem już ten określony wiek, w którym moj mózg przeszedł z "lepiej abyś tego nie mówił" do "Je..Bać to ,zobaczymy co sie stanie "..."
Awatar użytkownika
KrecioPL
Klubowicz
Posty: 3438
Rejestracja: 2012-02-27 16:00
Samochód: Był: Probe II 2.5 V6 '97 || Jest: Volvo s40 2.5Turbo Rdesign
Galeria: viewtopic.php?t=21787
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wygłuszenie wnętrza

Post autor: KrecioPL »

W temacie dystansów:
Swego czasu zastosowałem dystanse uniwersalne, grubości ok.6mm, ale z racji kształtu blachy przy głośniku troszkę średnio (jak na mój gust) to pasowało.
Szukałem dystansu, który będzie prawdziwą przejściówką pomiędzy wymiarem ory głośników a 165mm.

i znalazłem coś takiego: dystanse do Daewoo Lanos ;) Oczywiście są za wysokie do probasa, więc znajomy stolarz mi je dopracował aby grubością pasowały pod nasz boczek.

Pasują b. dobrze. Polecam.
Załączniki
dystanse do Daewoo Lanos
dystanse do Daewoo Lanos
Bo w Biblii nie ma napisane aby nie cisnąc gazu do dechy
Awatar użytkownika
mysz
Klubowicz
Posty: 1941
Rejestracja: 2010-04-03 15:02
Galeria: viewtopic.php?t=18115
Lokalizacja: wwa

Re: Wygłuszenie wnętrza

Post autor: mysz »

Czy w środku drzwi wygłuszałeś?
Ja od siebie polecam gms 07- trzywarstwowy.
Jak rozwiązałeś problem uderzającego głośnika w dolną część boczka drzwi?
Ja ostatnio wziąłem się u siebie za CA, drzwi wygłuszone (do tego stopnia, że w zasadzie sub jest zbędny) ale niestety głośnik ma na tyle duży xmax, że uderza membraną w boczek (w dolną część).
Było: Probe '94r
Jest: ST220 2005r
Awatar użytkownika
avel
Posty: 466
Rejestracja: 2009-04-26 17:16
Samochód: Probe II 2.0 1994
Galeria: viewtopic.php?t=20438
Lokalizacja: Unisław, kujawsko-pomorskie

Re: Wygłuszenie wnętrza

Post autor: avel »

Od środka miałem już przyklejone maty bitumiczne które załączył poprzednik, nie wiem co to, ale trzyma się solidnie przez wiele lat więc postanowiłem nie zmieniać
Jakie masz głośniki że uderzają? 165mm + dystans?
Stare i zardzewiałe! Probe II 2.0 1994, było :(
Audi A3 2.0TDI 170km quattro 2007, jest
Awatar użytkownika
mysz
Klubowicz
Posty: 1941
Rejestracja: 2010-04-03 15:02
Galeria: viewtopic.php?t=18115
Lokalizacja: wwa

Re: Wygłuszenie wnętrza

Post autor: mysz »

165mm, dystans jest bardzo cienki. Tak to wygląda
Obecnie robię testy na starych boczkach, żeby pózniej nie niszczyć tych właściwych ;)
Załączniki
image.jpg
Było: Probe '94r
Jest: ST220 2005r
Awatar użytkownika
avel
Posty: 466
Rejestracja: 2009-04-26 17:16
Samochód: Probe II 2.0 1994
Galeria: viewtopic.php?t=20438
Lokalizacja: Unisław, kujawsko-pomorskie

Re: Wygłuszenie wnętrza

Post autor: avel »

Sallmo pisze:ile kosztowało wygłuszenie jednych drzwi
1. Na stronę wychodki, 0,5m^2 maty butylowej, o ile korzysta sie w wykrojnika bo inaczej przy dawaniu na zakładkę może zabrnąć,
2. Na to jakieś 1,2m^2 pianki GMS 012 bo plastik boczny ma nieco większą powierzchnię niż to co przychodzi na blachę.
3. Wygłuszenie zewnętrznej blachy , 0,5m^2 maty (ja już miałem jakąś bitumiczną)

Czyli: 40zł + 50zł + 40zł = 130zł na stronę

Na zewnętrzne poszycie polecam coś tańszego bo kształt zewnętrznej blachy jest płaski więc nie trzeba nic aż tak elastycznego jak STP.
Koszt można jeszcze zmniejszyć bo teraz widzę ze na allegro pojawił sie sprzedawca GMS012 o 4zł tańszy na odcinku 25/50cm

W między czasie przyszły głośniczki i adaptery do dokończenia dzieła, (adaptery 20zł głośniki 139zł)
Zdjęcia dokładam w małej galerii. Adapter w prawych drzwiach okleiłem też pianką żeby dobrze przylegał do kosza głośnika, po lewej będę to jeszcze poprawiał w międzyczasie. Przy prawych drzwiach napotkałem tez na problem odpychania tapicerki, przypuszczam że robi to któryś z przewodów, ale to sprawdzę potem gdy się dobrze odgniecie w piance :P
A i trzeba zrobić podcięcie na klamkę, tez warto to zrobić jak już jej kształt się odciśnie.

Po całej tej operacji uważam że wygłuszenie to 80% sukcesu, te małe głośniki mają teraz lepszy wydech niż stare odseparowane Hertz EV 165 i przede wszystkim nie zawadzają o tapicerkę bo nie ma dystansów

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Stare i zardzewiałe! Probe II 2.0 1994, było :(
Audi A3 2.0TDI 170km quattro 2007, jest
Awatar użytkownika
MatiLP640
Klubowicz
Posty: 2794
Rejestracja: 2011-12-02 23:21
Samochód: Mitsubishi Legnum VR4
Galeria: viewtopic.php?t=19740
Lokalizacja: Brisbane AU/Kraków PL

Re: Wygłuszenie wnętrza / audio w drzwiach

Post autor: MatiLP640 »

Robota pierwsza klasa ;) obys tylko teraz nie musial naprawiac czegos w drzwiach jak zamek albo szyba :D no ale w sumie cos za cos :D a zwenetrzna strone drzwi tez wygluszales czy tylko wewnetrzna? Tez musze swojego wygluszyc ale ja myslalem o calym aucie, od podlogi przez wszystkie drzwi po sufit ;) tylko nie wiem jeszcze czym...
Było: Czerwone Probe 2.5 V6 `96
Było: Fioletowe Probe 2.5 V6 `97 :(
Jest: Czarny Legnum VR4 `99 8)

Życie jest za krótkie żeby jeździć Dieslem!!! Only 98 or E85!
Obrazek :arrow: KLIK Obrazek :arrow: KLIK
Awatar użytkownika
Sallmo
Klubowicz
Posty: 1886
Rejestracja: 2007-08-26 17:46
Samochód: Mazda Probe - 2,5 V6 USA 92r & Honda CBR 929RR FireBlade
Galeria: viewtopic.php?t=14192
Lokalizacja: Warszawa Praga Północ

Re: Wygłuszenie wnętrza / audio w drzwiach

Post autor: Sallmo »

Dokladnie, extra robota.
Wspomnienia..Probe 2,2 GL 89 USA jest......
Jedyna w Polsce Mazda Probe GT V6 93r.......a może i na świecie ?
"...nie mam RWD , bokiem jeździć nie muszę
wolę mieć przód napęd ale taki co ma Duszę ..."
"Potrzeba dwóch lat, aby nauczyć się rozkręcać; pięćdziesięciu, aby nauczyć się skręcać." (Sallmo)
"...Osiagnąłem już ten określony wiek, w którym moj mózg przeszedł z "lepiej abyś tego nie mówił" do "Je..Bać to ,zobaczymy co sie stanie "..."
Awatar użytkownika
LukaszV8
Klubowicz
Posty: 677
Rejestracja: 2009-01-06 10:10
Samochód: Probe GT 1992r.
Galeria: viewtopic.php?t=23045
Lokalizacja: Kraków/Myślenice

Re: Wygłuszenie wnętrza / audio w drzwiach

Post autor: LukaszV8 »

Ja wygłuszyłem u siebie wewnętrzną część drzwi, Ty widzę tą zewnętrzną po zdjęciu boczków...

Ktoś podpowie jak jest prawidłowo ?
Obrazek
,,...Panie, a ile to pali?...''
Awatar użytkownika
Romas
Klubowicz
Posty: 5242
Rejestracja: 2009-12-23 22:35
Samochód: PROBE '94 2.5V6 GT MTX
Galeria: viewtopic.php?t=19226
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wygłuszenie wnętrza / audio w drzwiach

Post autor: Romas »

prawidłowo jest wygłuszyć jedno i drugie :P
Awatar użytkownika
KrecioPL
Klubowicz
Posty: 3438
Rejestracja: 2012-02-27 16:00
Samochód: Był: Probe II 2.5 V6 '97 || Jest: Volvo s40 2.5Turbo Rdesign
Galeria: viewtopic.php?t=21787
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wygłuszenie wnętrza / audio w drzwiach

Post autor: KrecioPL »

Prawidłowo to jest wygłuszyć i wytłumić dany element.
Bo w Biblii nie ma napisane aby nie cisnąc gazu do dechy
Awatar użytkownika
mysz
Klubowicz
Posty: 1941
Rejestracja: 2010-04-03 15:02
Galeria: viewtopic.php?t=18115
Lokalizacja: wwa

Re: Wygłuszenie wnętrza / audio w drzwiach

Post autor: mysz »

LukaszV8 pisze:Ja wygłuszyłem u siebie wewnętrzną część drzwi, Ty widzę tą zewnętrzną po zdjęciu boczków...

Ktoś podpowie jak jest prawidłowo ?
Wugłuszamy wewnętrzną, zewnętrzną część drzwi plus boczek (plastik). Żeby to miało ręce i nogi, robimy to dwoma matami- pierwsza warstwa mata butylowa, druga warstwa- pianka kauczukowa. Im grubsza, tym lepsza.
Było: Probe '94r
Jest: ST220 2005r
Awatar użytkownika
avel
Posty: 466
Rejestracja: 2009-04-26 17:16
Samochód: Probe II 2.0 1994
Galeria: viewtopic.php?t=20438
Lokalizacja: Unisław, kujawsko-pomorskie

Re: Wygłuszenie wnętrza / audio w drzwiach

Post autor: avel »

Pod tapicerkę pianka powinna być cienka, bo będzie boczek odpychać, są oczywiście miejsca gdzie jest więcej miejsca to trzeba samemu sprawdzić. Jeżeli na pałę przykleimy za grubą to czeka nas zrywanie (sam zrywałem)
Stare i zardzewiałe! Probe II 2.0 1994, było :(
Audi A3 2.0TDI 170km quattro 2007, jest
ODPOWIEDZ

Wróć do „Car audio”