tuba basowa

Gość

tuba basowa

Post autor: Gość »

Witam

Dostałem ostatnio oryginalną tubę basową pod tapicerkę. Chciałbym ją zamontować ale nie mam oryginalnego głośnika czy ktoś wie jaki powinien być głośnik do tej tuby?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
piotrek
Posty: 793
Rejestracja: 2004-06-22 18:33
Samochód: brak
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: piotrek »

Zawsze możesz włożyć jak najlepszy. Orginał nie będzie lepszy od tego który dobieżesz od innej firmy
Mechanika samochodowa
Pranie czyszczenie tapicerek
Gość

Post autor: Gość »

Witam

Tylko, że z tego co wiem głośnik dobiera się pod tubę. Nie znam się na tym ale chyba ważna jest pojemność i kształt tuby, skok membrany itp. a pewnie łatwiej będzie mi kupić nowy głośnik na podstawie parametrów oryginalnego. Bo przecież jak kupię głośnik tylko na podstawie średnicy to może wyjść kiszka a nie bas, prawda?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tomi
Posty: 285
Rejestracja: 2004-02-19 14:24
Samochód: brak
Lokalizacja: Opole

Post autor: Tomi »

musisz qpic glosnik basowy na podstawie srednicy a nie glosnik hyhyhy i im drozej tym lepiej ;p a tak btw to oryginalne zwrotnice sa o kant stolu rozbic wiec nad tym tez pomysl..
PROBE 2,2 GT '91 /lekko dlubniety/
Awatar użytkownika
piotrek
Posty: 793
Rejestracja: 2004-06-22 18:33
Samochód: brak
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: piotrek »

ok z tym sie zgodze , jeżeli ci chodzi o orginał.Osobiście wolałbym włożyć coś innego jakiejś dobrej firmy.............. :?
Mechanika samochodowa
Pranie czyszczenie tapicerek
Gość

Post autor: Gość »

Masz racje Papciu! Gdzies mialem nawet programik, ktory dobieral ksztalt i wymiary pudla w zaleznosci od parametrow samego glosnika. Najlepiej ggyby ktos kto ma orginal odczytal Ci wszystko z glosnika, bo ja nie mam niestety orginalnej tuby.
Gość

Post autor: Gość »

piotrek pisze:ok z tym sie zgodze , jeżeli ci chodzi o orginał.Osobiście wolałbym włożyć coś innego jakiejś dobrej firmy.............. :?
proponuję BOSE hyhy tylko te ceny :wink:
Awatar użytkownika
piotrek
Posty: 793
Rejestracja: 2004-06-22 18:33
Samochód: brak
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: piotrek »

JBL proponuje ? :D :D :D
Mechanika samochodowa
Pranie czyszczenie tapicerek
Gość

Post autor: Gość »

Ja polecam Magnata - wiem z autopsji 8)
Gość

Post autor: Gość »

Witam

Ok kupię BOSE, JBL lub Magnata :wink: ale proszę o odpowiedź czy mam się kierować tylko średnicą czy jeszcze jakimiś parametrami?

Pozdrawiam
Gość

Post autor: Gość »

Sluchaj, glosniki oprocz tak dobrze znanej nam mocy, impedancji i srednicy, posiadaja rowniez takie parametry jak Fs, Vas, Qms, Qes, Xmax itd. itp. ... Oznaczaja rozne cisnienia, podcisnienia, wychelenia membrany itd. itp. Jakby ktos chcial sam sobie zrobic profesjonalna tube basowa (nie byle jaki glosnik wlozony do byle jakiego pudla) to moge podeslac programik "Boxplot Speaker Design" i po wpisaniu parametrow glosnika wyliczy Ci w jakie pudlo masz go wsadzic, aby uzysakac pozadany efekt, czyli prawdziwy nie tylko slyszalny ale i mocno odczuwalny gleboki bas, a nie jakby ktos pukal w karton po telewizorze :wink: Takie znaczenie maja pozostale parametry, a zrobisz jak zechcesz, jesli o mnie chodzi to glosnik innej firmy jak najbardziej, ale jezeli w juz gotowa obudowe to tylko z parametrami oryginalu. Pozdrawiam i zycze powodzenia (czyli glebii basowej) :twisted:
Ostatnio zmieniony 2004-09-20 14:51 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.
Gość

Post autor: Gość »

Witam

Właśnie o to mi chodzi aby to dobrze działało :) więc proszę jeszcze raz osoby posiadające oryginalną tubę aby podrzuciły mi dane głośnika który był wkładany oryginalnie ewentualnie czy ma ktoś taki głośnik na sprzedaż?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mr. Cynk
Posty: 3325
Rejestracja: 2003-09-14 22:41
Samochód: Pontiac TransAM 350'
Lokalizacja: W-M UE

Post autor: Mr. Cynk »

.
Ostatnio zmieniony 2009-06-19 14:22 przez Mr. Cynk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Basf_Wrocław
Posty: 956
Rejestracja: 2004-08-26 11:44
Samochód: R4 94
Galeria: viewtopic.php?t=5626
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Basf_Wrocław »

Temat jest prosty. Tanio i dobrze. Bierzesz tą obudowę. Nalewasz do niej wody i w ten sposób sprawdzasz ile litrów ma skrzynia. O ile się nie mylę to skrzynia zamknięta. Potem najłatwiejszym rozwiązaniem jest pójść do speca i zapytać jaki głośnik pod tyle litrów :) Już nie pamiętam dokładnie jak to się robi, bo używam programów do oblicznia, ale obudowę zamkniętą dla głośnika można wyliczyć za pomocą tylko jednego parametru. Jak poszukasz w necie to znajdziesz i w tym przypadku idziesz do sklepu i szukasz głośnika o konkretnej np "dobroci". Polecam głośniki STX`a tylko wybrać trzeba z głową bo Misiek sobie kupił 300W i mój wzmacniacz nie mógł go rozbujać :)
Obrazek
2.0, 16v, Klima, 94 r,
Awatar użytkownika
kosmita
Posty: 282
Rejestracja: 2006-02-03 15:38
Galeria: viewtopic.php?t=8651
Lokalizacja: Lubin

Post autor: kosmita »

Witam
Ma ktos moze foto orginalnej tuby probowskiej gdzie ona jest zamontowana?
Black Shadow GT 92r
Awatar użytkownika
Basf_Wrocław
Posty: 956
Rejestracja: 2004-08-26 11:44
Samochód: R4 94
Galeria: viewtopic.php?t=5626
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Basf_Wrocław »

zamontowana pod prawym boczkiem w bagażniku. Fote pewnie ma własciciel tejże tuby :) To jest takie małe plastikowe profilowane tak żeby pasowało :)
Obrazek
2.0, 16v, Klima, 94 r,
Awatar użytkownika
I_Mat
Posty: 106
Rejestracja: 2006-06-02 16:26
Samochód: brak
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski Kraków

Post autor: I_Mat »

ja bym polecał wykonanie całej skrzyni od nowa pod konkretny głośnik. Tuby mają tę pewną wadę, że są mało sztywne oraz przewaznie posiadają port bass reflex po przeciwnej stronie głośnika (a wg. specjalistów od car audio to jest własnie jedyna ścianka na której ten port nie powinien się znajdować ->oczywiście mowa o 'rurze' w kształcie linii prostej) w wersji gdy są to obudowy wentylowane (a nie widziałem jeszcze tuby 'zamkniętej' :wink: . Na allegro są ludzie którzy za 80zł robią naprawde dobre skrzynie wypadające o wiele lepiej niż tuby.
Co do głośnika to wpierw trzeba się zastanowić do jak dużej skrzyni ma być (jeśli chcemy go dopasowac do czegoś co już mamy), jakiej średnicy, czy oczekujemy dobrego impulsu ale za to 'mniej mięsa' (czyt. głębokiego basu) czy też na odwrót, jaki wzmacniacz ma go napędzać, jakiej muzyki słuchamy i ile chcemy na to przeznaczyć. Gdy już znamy odpowiedzi to proponuje zapytać na jakimś forum car-audio, tam ludzie będą wiedzieli :wink: , ja od siebie moge zaproponowac kilka głośników:
-hollywood EXCURSION X2-1040 -175W o ile dobrze pamietam, aktualnie w sklepie www.essa.com.pl jest przecena na 200zł, jest to głośnik klasy jl 10w0 czyli bardzo dobry jak za takie śmieszne pieniądze (oczywiście w relacji cena/jakość)
-hertz es250/es300 - do muzyki elektronicznej w sam raz, niestety wymagają mocnych wzmacniaczy ponad 250W RMS
-ostatnio pojawiła się na rynku polskim firma powerbass -nie znam modeli, ale ponoć lepsze od hertz'a
-intertechnik mds08 -rewelacyjny głośnik do każdej muzyki, świetnie gra w skrzyni bass-reflex, ale nie nadaje się do katowania, może być poprostu za slaby do nieco głośniejszego słuchania w probe (kosztuje ok 180~250zł)
- stx ponoć ma dwa dobre głośniki, napewno 27cm średnicy i 150W mocy z tego co pamiętam
-alphardy, boshmany itp można sobie w zasadzie darować
znalazło by się jeszcze pare, ale wszystkiego nie znam, natomiast moge polecić dobre forum car-audio, znajduje się pod adresem forum.tuning.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Car audio”