Car audio - propozycje, pomysły ?

Awatar użytkownika
Tomasz S
Posty: 1692
Rejestracja: 2004-11-25 18:21
Galeria: viewtopic.php?t=5611
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Tomasz S »

Skoro jest zainteresowanie dopiszę resztę :
"Głośniki i zespoły głośnikowe" - Aleksander Witort
wydawnictwa komunikacji i łączności
Warszawa 1977
330 str .
__________

Nie jest to jakaś olbrzymia praca naukowa , ale w miarę przystępna książka którą warto przeczytać by zapoznać się z podstawami akustyki oraz budową kolumn głośnikowych oraz innych obudów i charakterystyk ... Wiele ciekawych wzorów , wymiarów itp ...

Danio ! Wiesz , że oprócz podstaw - o których nieco Ci napisał Voodoo
jest wiele rozwiązań dla samych głośników (np . membrany ze stopów Al czy Ti albo z włókien węglowych ) które nadal są nie tylko aktualne ale i stosowane w zestawach z BARDZO górnej półki ...
Może kiedyś przywiozę na spota - sam zobaczysz ...

Jeśli ktokolwiek ma możliwość załatwienia sobie jej - bardzo zachęcam

Nara
Awatar użytkownika
Tengel
Posty: 74
Rejestracja: 2005-07-11 23:49
Samochód: brak
Lokalizacja: Ostróda

Post autor: Tengel »

KITT pisze:Moim zdaniem mogą być problemy. 16 cm może by weszły. Do 16,5 trzeba będzie pewnie wycinać większą dziurę. :? Ale to zależy jeszcze od głośnika. Jeśli średnica montażu będzie większa niż 130 mm to na bank trzeba będzie ciąć. :( Kiedyś miałem (w innym samochodzie) Sony Xplod właśnie 165 mm i pamiętam że miały średnicę montażu 139 mm. Takie na pewno nie weszłyby bez cięcia! :!:

A zresztą...

Tutaj http://www.fordprobe.pl/forum/viewtopic.php?t=6631RX podał informacje z których też wynika że przy 16,5 trzeba ciąć. :roll:
Potwierdzam.Wlasnie montuje z przodu Sony Xplod 165mm,wczoraj rozebralem drzwi i przymierzylem glosniki i niestety tak do konca nie pasuja. Trzeba bedzie troche przyciac i wywiercic nowe otwory.
Błekitny szerszeń(może bardziej Bzyk) 2.0 16V 94r ;)
Awatar użytkownika
Brychu
Posty: 482
Rejestracja: 2003-05-25 00:32
Galeria: viewtopic.php?t=8101
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Brychu »

Zamówiłem pierścienie pod głośnik z MDF, zobaczymy co to za ustrojstwo. Czekam na radio, kable, skrzynkę, jadę do Castoramy po matę i zobaczymy co z tego wyniknie.
Bruce
Posty: 75
Rejestracja: 2005-06-30 15:59

Post autor: Bruce »

Dzieki tym pierscieniom glosnik bedzie stabilniej zamocowany co moze tylko wyjsc na dobre, jak na poczatek z car-audio to bedziesz mial fajny sprzet powinienes byc bardzo zadowolony :)
Awatar użytkownika
Patrycjan
Posty: 78
Rejestracja: 2004-11-15 14:25
Galeria: viewtopic.php?t=8945
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Patrycjan »

Obiecywałem i w końcu udało mi się "zeskanować" wspominaną książeczkę (Aleksander Witort "Zestawy głośnikowe"). Jakość nie jest powalająca, ale przeczytać się da.
Zapraszam do lektury:
Okładka i spis treści: http://www.fordprobe.pl/upload/goget.ph ... tresci.zip
Rozdziały 1-3: http://www.fordprobe.pl/upload/goget.ph ... ozd.13.zip
Rozdziały 4-9: http://www.fordprobe.pl/upload/goget.ph ... zd.410.zip
Rozdziały 10-11+dodatek: http://www.fordprobe.pl/upload/goget.ph ... 011dod.zip

A tak przy okazji, to nie wiem czy ten temat nie powinien znaleźć się w dziale obejmującym I i II generację.
Black Probe 2.2 GT ver. USA '93 (I rej.) - sprzedany
Awatar użytkownika
Tomasz S
Posty: 1692
Rejestracja: 2004-11-25 18:21
Galeria: viewtopic.php?t=5611
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Tomasz S »

Patrycjan pisze: A tak przy okazji, to nie wiem czy ten temat nie powinien znaleźć się w dziale obejmującym I i II generację.
??? - "Ford Probe" to przecież dział obejmujący obie generacje :wink:
Książka jakby ta sama (moja ma 320 str) , Miejscami pokrywa się z moją słowo w słowo , miejscami jak by to była całkiem inna książka ... Weź do Borek swoją - porównamy :wink:
Co do jakości skanu - super (wszystko czytelne!) . Na str 40 jest bardzo przydatny wykres - trzyma w jednej całości wszystkie parametry głośnika oraz obudowy i ukazuje zależności pomiędzy nimi . Dobre , jeśli chodzi o wstęp do projektowania zestawu głośnik obudowa ...
Nara



Właśnie temat zostal tu przeniesiony :)
Awatar użytkownika
Qki G
Klubowicz
Posty: 2916
Rejestracja: 2004-08-20 09:04
Galeria: viewtopic.php?t=5511
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Qki G »

OT-w temacie Ford probe też jest założony ten sam temat, wi ęc może jeden zamkniemy, albo wkleimy tutaj , bo jedni piszą tam , a drudzy tu i sie robi bałagan-to mojaj skromna sugestia

Co ślepemu po oczach :lol: :wink:
Zerknij gdzieś napisał. W dziale II-gen. pozostał jedynie ślad po przesunięciu wątku i nadal jest tylko jeden. :wink:


Sierota :wink:
Nowa moja ksywa: Qki Leoncio :)
Był:Ford Probe II 2.5 V6 24V 1997
Jest: Smart FourTwo Cabrio jako dojazdówka do pracy..... :)
Na wypady poza miasto jest już inne autko :)
Awatar użytkownika
Sqad
Posty: 4078
Rejestracja: 2005-08-11 15:35
Samochód: Mazda RX8 Renesis '06
Galeria: viewtopic.php?t=6231
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Sqad »

Qki, to żeś wyskoczył teraz he he he :lol: :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
Qki G
Klubowicz
Posty: 2916
Rejestracja: 2004-08-20 09:04
Galeria: viewtopic.php?t=5511
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Qki G »

:oops: :oops: :oops: SORRY :twisted: :twisted: :twisted:
Nowa moja ksywa: Qki Leoncio :)
Był:Ford Probe II 2.5 V6 24V 1997
Jest: Smart FourTwo Cabrio jako dojazdówka do pracy..... :)
Na wypady poza miasto jest już inne autko :)
Voodoo
Posty: 1604
Rejestracja: 2005-02-06 18:23
Galeria: viewtopic.php?t=5493
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Kontakt:

Post autor: Voodoo »

Przekleiłem z nowo powstałego tematu, który skasowałem. Nie ma co powielać wątków.
asic pisze:Witajcie.
Chce wlozyc w probka jakies w miare dobre audio. Co sadzicie o tym:
http://www.jbl.com/car/products/product ... ion=EUROPE
oczywiscie subwoofer jest w obudowie
Natepnie:
http://www.magnat.de/content/carhifi/pr ... &pl=5&s=83
i glosniki przod :
http://www.magnat.de/content/carhifi/pr ... &pl=9&s=64
glosniki tyl :
http://www.magnat.de/content/carhifi/pr ... &pl=9&s=63

Teraz mam zapytanie czy wszystkie wymiary pasuja? Slyszalem ze do przodu 16cm wchodzi w tych jest 16-17cm czy to prawda ? Radyjko zostawiam moje stare JVC z mp3 (na wiecej mnie juz nie stac;)) czy ktos moze sie wypowiedziec kto sie troche zna na car audio czy to jest przyzwoity zestaw...Z gory dzieki za jakiekolwiek wskazowki i podpowiedzi. pozdrawiam
ObrazekFord Probe 2.0 '94r.
asic
Posty: 84
Rejestracja: 2005-03-29 22:25
Galeria: viewtopic.php?t=5765
Lokalizacja: Bydgoszcz

prosba...

Post autor: asic »

Mam prosbe napiszcie chociaz czy wymiarami beda pasowac te glosniki w drzwi i w miejsca na glosniki z tylu (nie w pulke)
Probe II 2.5l 1993 Wersja USA, LPG, full wypas bez skory :) Niech moc bedzie z nami ;)
Awatar użytkownika
KITT
Posty: 885
Rejestracja: 2005-06-26 19:14
Samochód: brak
Lokalizacja: Sin City

Post autor: KITT »

:shock:

No ale przecież wszystko jest napisane powyżej. Jeszcze raz:
What type of speakers will fit in my Probe?

The front speakers are 6 inch in diameter, and have a maximum depth of 2½ inches. Ninety five percent of the 6 inch category speakers will fit with no problem. Some 6½ inch speakers will fit with minor trimming of the metal door panel. The rear speakers are 6x8 inch. This category is very limited in selection but with some of the over the counter adapters the following will fit: 4, 4½, 5, 6, 6½, or 5x7 inch. Minor trimming of metal will allow a 6x9 inch model to fit. Try to stick with a high quality 2-way or 3-way speaker design to maximize the improvement in sonic qualities.
A na pierwszej stronie tego tematu pomierzyłem otwory w drzwiach, masz (prawie) dokładne wymiary. Czego tu nie rozumieć? :roll:
Obrazek
asic
Posty: 84
Rejestracja: 2005-03-29 22:25
Galeria: viewtopic.php?t=5765
Lokalizacja: Bydgoszcz

ok:)

Post autor: asic »

Tak podajesz wymiary ale tylko glosnika bedacego w drzwiach. Podobno miejsca na glosniki tez sa tam gdzie siedza pasazerowie z tylu. Jakie tam sa wymiary 6x9??Dzieki i sory za dwa posty powyzej ;) cos mi sie 2x lewy wcisnal przez pomylke :]
Probe II 2.5l 1993 Wersja USA, LPG, full wypas bez skory :) Niech moc bedzie z nami ;)
Awatar użytkownika
KITT
Posty: 885
Rejestracja: 2005-06-26 19:14
Samochód: brak
Lokalizacja: Sin City

Re: ok:)

Post autor: KITT »

asic pisze: Podobno miejsca na glosniki tez sa tam gdzie siedza pasazerowie z tylu. Jakie tam sa wymiary 6x9??
Z tyłu są 6x8. :!:
Minor trimming of metal will allow a 6x9 inch model to fit.
Jak widzisz 6x9 też wejdą ale konieczne będzie "drobne cięcie" mówiąc dosłownie.

Mówiąc ordynarnie: Bierzesz szlifierkę w łapkę i tniesz blachę. :twisted:
Obrazek
Awatar użytkownika
producent13
Posty: 5
Rejestracja: 2005-10-16 13:42
Samochód: brak
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: producent13 »

Ja mam 16.5cm na przod w drzwiach Magnat pro2160, sa dosc glebokie ale weszly, nieobylo sie bez wiercenia i powiekszania otworu lecvz nie znacznie, plastikowe obudowy poszly na polke a zamiast nich jest mata. To pozwolilo na to, ze glosniki lekko wystaja ale sa przykryte mata i nic nie widac, pozatym powstala mi mala szczelina przy mocowaniu , ktora zakleilem, tasma aluminiowa , ktora mozna dowolnie formowac (ok 9zl) i naprawde jest ok, tzn obylo sie bez zabudowy.Moja rada to nie zalowac na wytlumienie drzwi, sa dlugie i dzwiek rozchodzi sie,pozatym przymocowanie calej obudowy drzwi musi byc naprawde mocne, wywalilo mi wzystkie spinki itp i teraz drzwi mi lataja. Gwizdki mam obok sterowania szyb, polecam te miejsce, wczesniej nie bylem przekonany ale gra dobrze. Wzmacniach mam gto i odrazu mowie, ze bez dobrych kabli i filtrow badz kondensatora dzwiek alternatora bedzie wrecz ....... Ustrzegam przed pomyslem wsadzenia na tylna polke 6X9 badz nap 21 , masakra, bagaznik jest zbyt duzy i dzwiek duzo traci, tyle z mooich rad, zycze milego sluchania.
Black USA
Awatar użytkownika
thebestcars
Posty: 227
Rejestracja: 2004-11-29 20:15
Galeria: viewtopic.php?t=6093
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

nowe audio w PROBE II

Post autor: thebestcars »

witam

motuje audio z audi a8
znaczy sie jednostke sterujaca
NAVI, DVD,RDS zmieniacz zostawiam SONY img...

i co myslicie

Obrazek wylecial z uwagi na niedopuszczalny rozmiar. Popraw to do 800x600
Mam czerwonego PROBASA II (wersja EUROPEJSKA z 1993) Poddałęm go tuningowi :]
Moja stroneczka http://www.cardomain.com/ride/2140791/1
PROBE is the best !!! :)
Obrazek
:)
Awatar użytkownika
Camel
Posty: 256
Rejestracja: 2005-09-14 15:37
Galeria: viewtopic.php?t=6440

Post autor: Camel »

Wiatm.
Czy ktos moze mi poradzić jaki wzmacniacz powinno sie zastosowac pod ten głosnik ilu kanałowy itp.
http://www.allegro.pl/item86929444_chro ... w_rms.html

Z gory dziekuje
Awatar użytkownika
skorik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-10-15 08:27
Galeria: viewtopic.php?t=9986
Lokalizacja: Toruń

Post autor: skorik »

Głośniczek ma 400W RMS czyli mocy skutecznej - taką, którą może oddawać ciągle. Żeby wzmachol go nie rozwalił nie może być za duży, ale nie może też być za mały żeby dał spokojnie radę wypchnąć membranę. Wzmacniacz jednokanałowy. Dopasowany do impedancji 4 Ohm (chociaż tam jest napisane, że 4 Ohmowe cewki ! - liczba mnoga - czyli pewnie jest dwucewkowy).
Jeżeli faktycznie posiada dwie cewki (a złącza na zdjęciu mogą na to wskazywać) to albo potrzebujesz wzmacniacz dwukanałowy 4 Ohmowy, albo jednokanałowy 2 Ohmowy, który będzie drogi i pewnie trudny do zakupu. Moc tak około 250 - 300 W Rms dla jednokanałowego, lub po 150 W na kanał przy dwukanałowym. Jak dasz radę kupić mocniejszy to kup - nie będziesz mu dawał tak w pędzel i będziesz miał zawsze jakiś zapas mocy... 8)
Awatar użytkownika
P.I.M.P.O.
Posty: 928
Rejestracja: 2004-09-20 20:55
Samochód: brak
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: P.I.M.P.O. »

mogłeś zrobić fotkę bliżej bo niewiele widać ale ogólnie mi się podoba :)

pozdro
dwa i pół fał sześć, dziewięćdziesiąty trzeci rok ;)
Awatar użytkownika
KITT
Posty: 885
Rejestracja: 2005-06-26 19:14
Samochód: brak
Lokalizacja: Sin City

Post autor: KITT »

Fotoszop? :wink:

img...
jw.
Obrazek
Awatar użytkownika
thebestcars
Posty: 227
Rejestracja: 2004-11-29 20:15
Galeria: viewtopic.php?t=6093
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post autor: thebestcars »

no fotomotarz ale jak kupie nawigacje z Audi a8 i wymaluje rameczke na srebno to tak bedzie :)

Audi navigation Plus
Mam czerwonego PROBASA II (wersja EUROPEJSKA z 1993) Poddałęm go tuningowi :]
Moja stroneczka http://www.cardomain.com/ride/2140791/1
PROBE is the best !!! :)
Obrazek
:)
Awatar użytkownika
Raafaaell
Posty: 420
Rejestracja: 2006-01-14 16:39
Galeria: viewtopic.php?t=7400
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raafaaell »

Troszkę na szybkiego z mojego doświadczenia. Jeśli jakość dźwięku ma być na poziomie - żadnej tuby i odtwarzaczy typu Sony czy Pioneer. Najlepiej wstawić dwie trzydziestki - polecam firmę Jensen i jako jednostkę centralną Rockford Fosgate lub VDO. To naprawdę gra. Reszta to tylko wyświetlacze i bajery w cenie po 3k pln :twisted: Wzmacniaczy dobrych jest wiele - ja znów polecam Jensena , potrafi wysterować wszystko , bo u którego wzmacniacza znajdziecie przepiękne dwa bezpieczniki po 30A każdy :twisted: Wszystko można kupić na Allegro w dobrej cenie , chyba , że ktoś chce only nowy sprzęt - za w/w trzeba byłoby dać wiele więcej niż autko. A znajomi posiadający najwyższej klasy sprzęt japoński z tubą , po przesłuchaniu mojego , który zbudowałem w całości na Jensenie i VDO robili tak: :shock: :!: :?: Zapraszam na odsłuch i życzę miłego wyboru.

P.S. Opinia czysto subiektywna oczywiście , ale zdaje mi się , że wiem co mówię :roll:
Awatar użytkownika
Bogdan9999
Posty: 4251
Rejestracja: 2005-04-11 00:42
Samochód: Black 1GT 91r. Sportage FE3N 4X4
Galeria: viewtopic.php?t=7485
Lokalizacja: Przasnysz

Post autor: Bogdan9999 »

Raafaaell pisze:Jeśli jakość dźwięku ma być na poziomie - żadnej tuby i odtwarzaczy typu Sony czy Pioneer. Najlepiej wstawić dwie trzydziestki. :roll:
Prawde gadasz tuba to siajs i nienawidzę tego w samochodzie a co dopiero Pajoniera :lol:
PROBE "Blackbird" FE3N POWER :)
Sportage FE3N 4X4 :)
Awatar użytkownika
cevinek
Posty: 363
Rejestracja: 2004-08-28 12:17
Samochód: brak
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Car audio - propozycje, pomysły ?

Post autor: cevinek »

Brychu pisze:zagłuszy trochę może te trzeszczące plastiki, na które nie mogę znaleźć sposobu ;)
Trochę OFF

Na plastiki najlepsze rozwiązanie
( u mnie działa...Pelot może potwierdzić ) :D

Rozebrać wszystko co jest powodem nerwicy ( plastiki w bagażniku i na desce rozdzielczej)
Dokładnie oczyścić ( wymyć .odtłuścić)
W miejscu styku z innymi elementami przykleić gąbkę ( taką od uszczelniania okien)

W miejscu gdzie przychodzą elementy metalowe które wciskamy w otwory w karoserii , smarujemy jakimś smarem tech ( np Towot lub WD40)

skręcamy ...i
po kłopocie...
__________________________________________
Mercure Cougar 2.0
DODGE Grand Caravan 3.8 2005 - oceans's one
Był
Ford Probe I Gen - Black Angel
Awatar użytkownika
Robert
Posty: 12613
Rejestracja: 2004-10-21 19:12
Samochód: Probe GT2.0'89; ForTwo 0.6turbo; HRV 1.6
Galeria: viewtopic.php?t=6900
Lokalizacja: Leszno (maz)
Kontakt:

Post autor: Robert »

skorik pisze:Jeżeli faktycznie posiada dwie cewki (a złącza na zdjęciu mogą na to wskazywać) to albo potrzebujesz wzmacniacz dwukanałowy 4 Ohmowy, albo jednokanałowy 2 Ohmowy, który będzie drogi i pewnie trudny do zakupu.
http://www.sonicelectronix.com/item_136.html pisze:2 Ohm or 8 Ohm operation per sub (1 ohm, 4 ohm, 16 ohm per pair)
...
Dual voice coil subs have much more wiring flexibility than single voice coils subs. You may run a DVC sub in parallel, series, or combination.
Poświęć niecałe 2 minuty na naukę korzystania z forum: :arrow: Lekcja 1 (bardzo krótka) i :arrow: Lekcja 2 (krótka)
Obrazek ObrazekObrazek'89 2.0 Turbo downgrade
ODPOWIEDZ

Wróć do „Car audio”