Czerwone kierunki

Awatar użytkownika
Kocureq
Klubowicz
Posty: 10622
Rejestracja: 2006-03-21 21:35
Samochód: Patrol Y60 1991, Audi A4 2023
Galeria: viewtopic.php?t=10333
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czerwone kierunki

Post autor: Kocureq »

Nie no sorry :)
Konstytucja RP pisze:Art. 31.
Wolność człowieka podlega ochronie prawnej.

Każdy jest obowiązany szanować wolności i prawa innych. Nikogo nie wolno zmuszać do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje.

Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.
Teraz - możesz zakazać używania świateł awaryjnych, ale tylko na poziomie ustawy - możesz pokazać taki artykuł?
Awatar użytkownika
2Ya
Posty: 979
Rejestracja: 2007-05-06 21:28
Samochód: >>GT<<
Lokalizacja: Aloha Hawaii
Kontakt:

Re: Czerwone kierunki

Post autor: 2Ya »

:D
Jam jest prosty człek - nie mogłeś jakoś po swojemu ? ;)

kocurku : podaj proszę definicje używania świateł awaryjnych w trakcie jazdy lub awaryjnego hamowania wg kodeksu drogowego ? :)

a gwoli ścisłości :
kocureq pisze:]Od dłuższego czasu samochody przy ostrym hamowaniu dodatkowo migają awaryjnymi - w kolorze pomarańczowym - aby wyróżnić właśnie sytuacje awaryjne.
Są takie auta ,które tak już zostają wyposażone fabrycznie we wspomaganie hamowania "awaryjnego" - czyli w opcje "awaryjnego hamowania" za dodatkową pomocą sygnalizowania tego "manewru" św.awaryjnymi (i chyba jak pamietam pulsują szybciej niż typowe awaryjne) ,lecz zastanawia mnie jedna kwestia co do aut pozbawionych tej "funkcji" :
Czy w przypadku hamowania awaryjnego gdy sytuacja na drodze na tobie wymusi taki manewr (ominięcie przezkody,zatrzymanie się przed przeszkodą,cokolwiek) będziesz miał czas na wł. w czasie wykonywania tego manewru św. awaryjnych gdy liczą się sekundy..?

Inną kwestia jest na jakiej podstawie te auta przechodza badania diagnostyczne itd.
I inną kwestią jest co życie na nas wymusza (w takich,a takich przypadkach) i w jaki sposób kierowcy komunikują się czy też ostrzegaja za pomocą "sygnałów świetlnych" co nie zawsze może być/jest zgodne z kodeksem czy "czymkolwiek innym " ,a może byc pomocne lub i może wprowadzać w błąd innych użytkowników drogi doprowadzając do takiej,a nie innej sytuacji..


Jeżeli chodzi o prawo o ruchu drogowym to : przepisy tej ustawy zawierają normy nakazujące lub zezwalające. Z normy nakazującej wynika, że można się zachować tylko w sposób w niej przewidziany, natomiast zachowanie odmienne jest zabronione.


Pzdr. & c ya..
Obrazek
Awatar użytkownika
OLEY
Klubowicz
Posty: 12763
Rejestracja: 2004-10-07 22:17
Samochód: I Gen 3.0 V6 Vulcan '90
Lokalizacja: Szczecin

Re: Czerwone kierunki

Post autor: OLEY »

Heh.
Kocurqu, to może tak weź sobie włącz awaryjne i przejedź obok policyjnego radiowozu.
Policjanci Ci pokażą, albo zacytują odpowiedni przepis i paragraf. :wink:
[o]Piękno nie zna ceny.[/o]
Awatar użytkownika
Eli
Posty: 1787
Rejestracja: 2005-09-14 23:38
Galeria: viewtopic.php?t=9702
Lokalizacja: Milanówek

Re: Czerwone kierunki

Post autor: Eli »

Oley, nie zacytuja, bo go nie ma. Jest przepis dot. holowania, szukac mi sie nie chce, kazdy sobie znajdzie. Meritum: uzywac swiatel awaryjnych podczas holowania nie wolno. Nalezy podczas postoju. I ? I nie ma nic wiecej, ale sama nazwa awaryjne sugeruje, ze maja sygnalizowac awarie, a wiec kierowcy Europy tzw Zachodniej sygnalizuja w ten sposob sytuacje awaryjne na drogach ekspresowych tudziez nam mniej znanym autostradach. Powoli sie to przyjmuje i w Polsce i nie spotkalem sie z zadnym przepisem zakazujacym uzywania swiatel awaryjnych do infromowania o awarii jaka jest korek na autostradzie i mus wyhamowania ze 130 km/h do zera w kilkadziesiat metrow. Znacie wieksza awarie ? :evil:

Kontrole trakcji tez ostatnio swieca awariami, ale duzo szybciej (np. Vito) :wink:
Awatar użytkownika
crupek
Posty: 636
Rejestracja: 2006-07-21 20:45
Samochód: Probe II 2.5 V6 MEDICI
Galeria: viewtopic.php?t=9043
Lokalizacja: Głogów Wrocław

Re: Czerwone kierunki

Post autor: crupek »

Ja póki co wożę tylne lampy euro w bagażniku, w razie kontroli...

Ale jak się zrobi ciepło to muszę pokombinować trochę z lampami, w 96 USA lampach jest akurat większy problem jak 93 USA. :|

2Ya jak to zrobiłeś że masz takie żółte światło ?? Czy to tylko tak na zdjęciu wygląda ?? :roll:

U mnie postój i kierunek jest na krańcach, a stopy wewnątrz-tam gdzie 95euro ma postój.

Pozdro
Załączniki
new.jpg
DSCN0180.JPG
Awatar użytkownika
Kocureq
Klubowicz
Posty: 10622
Rejestracja: 2006-03-21 21:35
Samochód: Patrol Y60 1991, Audi A4 2023
Galeria: viewtopic.php?t=10333
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czerwone kierunki

Post autor: Kocureq »

OLEY pisze:Policjanci Ci pokażą, albo zacytują odpowiedni przepis i paragraf. :wink:
Ja bym chętnie go poznał, policjanci jednak pewnie się na mnie wkurzą a potem dowalą się do czegoś innego, bo przekopałem PoRD i nie ma paragrafu zakazującego używać świateł awaryjnych podczas jazdy.

Sam często włączam, gdy na drodze szybkiego ruchu trzeba wyhamować do zera bo np. zdarzył się wypadek albo jest duży korek - żeby pokazać tym z tyłu, że nie zwalniam sobie, ale staję.
Awatar użytkownika
Robert
Posty: 12613
Rejestracja: 2004-10-21 19:12
Samochód: Probe GT2.0'89; ForTwo 0.6turbo; HRV 1.6
Galeria: viewtopic.php?t=6900
Lokalizacja: Leszno (maz)
Kontakt:

Re: Czerwone kierunki

Post autor: Robert »

Przy takim podejściu możesz jeździć z włączonym cały czas kierunkowskazem - przecież kodeks tego nie zabrania.
Albo sygnalizować lewym kierunkowskazem skręt w prawo - art.22 każe sygnalizować, ale nie pisze przecież którym, więc z kostytucji możesz wywnioskować, że dowolnym. :?
Poświęć niecałe 2 minuty na naukę korzystania z forum: :arrow: Lekcja 1 (bardzo krótka) i :arrow: Lekcja 2 (krótka)
Obrazek ObrazekObrazek'89 2.0 Turbo downgrade
Awatar użytkownika
Kocureq
Klubowicz
Posty: 10622
Rejestracja: 2006-03-21 21:35
Samochód: Patrol Y60 1991, Audi A4 2023
Galeria: viewtopic.php?t=10333
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czerwone kierunki

Post autor: Kocureq »

Wiesz - niemożliwe są te rzeczy, których jeszcze jakiś idiota nie sprawdził :)

Ciekawe, czy ktoś kiedyś się pofatygował do sądu i podjął takiej obrony.

Może jest jakieś rozporządzenie które wprowadza takie zakazy?
Awatar użytkownika
2Ya
Posty: 979
Rejestracja: 2007-05-06 21:28
Samochód: >>GT<<
Lokalizacja: Aloha Hawaii
Kontakt:

Re: Czerwone kierunki

Post autor: 2Ya »

:D

"3. Sygnalizowanie, o którym mowa w ust. 1 i 2, obowiązuje przez cały czas postoju pojazdu. "

więc to na tyle,bo odbieglismy znacząco,od meritum tematu ;) :scramble

:1111_bye:
Jako,że wielu z nas ma czerwone lampki US oraz wielu z nas interesuje sposób w jaki można uzyskać żółtą/pomarańczową barwę z czerwonego klosza,prosze zapoznać się z poniższym ;)

Powracając do kwestii lamp US oraz tego jak uzyskać najbardziej realną barwę pomarańczową dla czerwonego klosza to w dość ciekawy i jak zresztą sami zobaczycie w interesujący sposób uzyskali ten efekt,koledzy z klubu Audi.

Tutaj możecie zobaczyć jak to mruga :

czerwone kierunki w audi

tutaj macie opisane co i jak:

Klub Audi/Temat Lampy US

Tutaj możecie zakupić żarówki led jakie użyto w tamtym projekcie:

Zarowka LED Bay15d 13 diodowa BOCZNA najmocniejsza

Oraz tutaj,macie troche tańsze jednowłóknowe:

Żarówka LED P21W / BA15S jednowłóknowa do migaczy, świateł stop, pozycyjnych (tył)


pzdr. & c ya..
Obrazek
Awatar użytkownika
crupek
Posty: 636
Rejestracja: 2006-07-21 20:45
Samochód: Probe II 2.5 V6 MEDICI
Galeria: viewtopic.php?t=9043
Lokalizacja: Głogów Wrocław

Re: Czerwone kierunki

Post autor: crupek »

2Ya, a co ja mam zrobić jeśli mam dwuwłóknową żarówkę, która odpowiada za postój i kierunek :?: :roll:
Bo jeśli zrobię taką metodę jak w audi, to będę miał pomarańczowe postojówki :P
Awatar użytkownika
2Ya
Posty: 979
Rejestracja: 2007-05-06 21:28
Samochód: >>GT<<
Lokalizacja: Aloha Hawaii
Kontakt:

Re: Czerwone kierunki

Post autor: 2Ya »

[quoRozdziel sobie po europejskiemu ;) :P
Samo włókno świecące światłem ciągłym 5W nie powinno dawać ,az tak pomarańczowej barwy jak 21W pod wpływem rozbłysku :roll:

Pzdr. & c ya..
Obrazek
Awatar użytkownika
miodzio
Posty: 55
Rejestracja: 2008-02-15 23:19
Samochód: probe 2 1994 2,5
Lokalizacja: Kraków

Re: Czerwone kierunki

Post autor: miodzio »

crupek spoko ja mam lampy US które ktoś przerobił na euro zamiast czerwonych kierunków ktoś wyciął i wkleił pomarańczowe kierunki na 2 włóknowej żarówce jak zrobie zdjęcie pokarzę
Awatar użytkownika
Eli
Posty: 1787
Rejestracja: 2005-09-14 23:38
Galeria: viewtopic.php?t=9702
Lokalizacja: Milanówek

Re: Czerwone kierunki

Post autor: Eli »

Tyle, ze chlopaki dwoja sie i troja jak to zrobic, zeby nie ciac ladnych lampek i nie szpecic ich jakimis pomaranczowymi wstawkami. Pomijajac wykonanie, ktore najczesciej jest nedzne, to jeszce lampa potem wyglada jak kupa z tymi pomaranczami :| Rownie dobrze mozna zalozyc kupiaste lampy od euro...
Awatar użytkownika
Dee Jay
Posty: 4179
Rejestracja: 2004-11-10 10:58
Samochód: II gen V6 1993
Galeria: viewtopic.php?t=8900
Lokalizacja: Kraków

Re: Czerwone kierunki

Post autor: Dee Jay »

Co do sposobu z diodami to testowałem go już dawno.

Wynik w nocy jest super. Kierunek świecił jak powinien tak że nikt nie mógłby się doczepić do koloru ale za dnia jest praktycznie niewidoczny.

W tym temacie z audi klub jest fotka jak wygląda to za dnia i w probe efekt podobny. :cry:
Lepiej już mieć czerwone bo w ciągu dnia jednak czerwone światło lepiej fidać niż diodę
:arrow: Ford Probe 2,5 V6 93 ubezpieczony przez mafię. Stuknij mnie to my stukniemy ciebie 8)
Awatar użytkownika
basco1984
Klubowicz
Posty: 321
Rejestracja: 2008-09-08 19:06
Samochód: 2,5 V6 USA 92r.
Galeria: viewtopic.php?t=14459
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Czerwone kierunki

Post autor: basco1984 »

Witam

W środe panowie w niebieskich mundurkach zatrzymali mnie do rutynowej kontroli :infinity:
Pomyślałem sobie że już po mnie bo mam czerwone kierunki :wink:
Chodzili w koło i wszystko sprawdzali, przyszedł czas na tylne lampy (postojowe, stop no i migacz :mrgreen: )
Koleś paznokciem drapie lampe i pyta mnie czym to malowane :?:
Niczym to auto ma oryginalnie czerwone kierunki bo to wersja USA odpowiadam
Policjant w dowód i patrzy kraj produkcji auta w VINe , i następuje pytanie czemu tego nie przerobie
Mówie że próbowałem z diodami i jakieś tam inne i nie dało rady nic zrobić a nie bede ciął lamp i wstawiał pomarańczowych plastików bo lampy od tego mogą parować :|
Finał taki że dostałem upomnienie i zdobyłem informacje że jeżeli auto było produkowane w USA i zostało sprowadzone to nie muszę sie o nic martwić bo wstawianie pomarańczowych wstawek też nie jest do końca legalne bo nie można przerabiać oryginalnych lamp 8)
Kierunki mogą być czerwone w aucie z USA ale muszą swiecić osobno (a nie np. razem z postojowymi)

Pozdrawiam i mam nadzieję że jasno i nie zagmatwanie to opisałem
Czerwony Ford Probe II 2,5 V6 GT USA

POLSKA JAZDA
Awatar użytkownika
OLEY
Klubowicz
Posty: 12763
Rejestracja: 2004-10-07 22:17
Samochód: I Gen 3.0 V6 Vulcan '90
Lokalizacja: Szczecin

Re: Czerwone kierunki

Post autor: OLEY »

basco1984 pisze:Finał taki że dostałem upomnienie i zdobyłem informacje że jeżeli auto było produkowane w USA i zostało sprowadzone to nie muszę sie o nic martwić bo wstawianie pomarańczowych wstawek też nie jest do końca legalne bo nie można przerabiać oryginalnych lamp 8)
Kierunki mogą być czerwone w aucie z USA ale muszą swiecić osobno (a nie np. razem z postojowymi)

Pozdrawiam i mam nadzieję że jasno i nie zagmatwanie to opisałem
O!
I taka odpowiedź mnie usatysfakcjonowała. :D
Pytanie tylko. Za co dostałeś upomnienie? Za czerwone kierunki?
[o]Piękno nie zna ceny.[/o]
Awatar użytkownika
TYGRYSEX
Posty: 1713
Rejestracja: 2008-03-19 15:25
Samochód: JEEP GRAND CHEROKEE Limited 4.7 V8 USA
Galeria: viewtopic.php?t=14841
Lokalizacja: Kalisz/Opatówek, Wieruszów

Re: Czerwone kierunki

Post autor: TYGRYSEX »

basco1984 pisze:wstawianie pomarańczowych wstawek też nie jest do końca legalne bo nie można przerabiać oryginalnych lamp
Jak to nie można ? Połowa spowadzonych aut z USA ma przerabiane lampy przez firmy specjalizujace się w tej dziedzinie ! i co ? Te wszystkie auta mają nielegalnie przerabiane lampy ?
Coś mi się wydaje że trafiłeś na ugodowych kolesi ... Grunt to dać przemyślane wytłumczenie zanim sami zaczna się wymądrzać :wink:
BYŁ : "Srebrna Strzała" 2.5 V6 USA 93' wersja SE LPG
BYŁ : "Czarny Kocur " 2.5 V6 USA 93' wersja GT Pb98
JEST : "Bulgotek " 4.7 V8 USA 00' wersja LIMITED Pb95

Obrazek
Awatar użytkownika
basco1984
Klubowicz
Posty: 321
Rejestracja: 2008-09-08 19:06
Samochód: 2,5 V6 USA 92r.
Galeria: viewtopic.php?t=14459
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Czerwone kierunki

Post autor: basco1984 »

TYGRYSEX pisze:Połowa spowadzonych aut z USA ma przerabiane lampy przez firmy specjalizujace się w tej dziedzinie ! i co ? Te wszystkie auta mają nielegalnie przerabiane lampy ?
Idąc Twoim tropem wychodzi że firmy które profesjonalnie tuningują auta i wstawia np. tylne lampy diodowe które nie mają homologacji to lampy robią się legalne :?:

Pozdrawiam :wink:
Czerwony Ford Probe II 2,5 V6 GT USA

POLSKA JAZDA
Awatar użytkownika
jarsonik
Posty: 993
Rejestracja: 2007-07-22 12:03
Samochód: brak
Galeria: viewtopic.php?t=13697
Lokalizacja: Białystok

Re: Czerwone kierunki

Post autor: jarsonik »

w USA są inne ustawy regulujące prawo o ruchu drogowym
2,5 V6 Generation two. 93r. Czarna perełka
Piliście, to kto u was prowadzi samochód?? cruise control. hahahah
MISIEK: "żałuję tego, że tak Cię usunąłem.."
Awatar użytkownika
Eli
Posty: 1787
Rejestracja: 2005-09-14 23:38
Galeria: viewtopic.php?t=9702
Lokalizacja: Milanówek

Re: Czerwone kierunki

Post autor: Eli »

Tak prawde mowiac to lampa majaca nawet pomaranczowe kierunki, ale bedaca na homologacji usa tez nie jest dopuszczona do ruchu drogowego w Polsce, bo nie ma odpowiedniego E cos tam... szyby zreszta rowniez :lol: Ciecie lampy i wstawianie wstawki jest rownoznaczne z traceniem homologacji, lampa staje sie nielegalna, no chyba ze zrobi to firma, ktora ma aparature stworzona do sprawdzania czy pomaranczowa wstawka daje odpowiednia wiazke swiatla, bez zalaman i wystawi konkretnej lampie homologacje, ktora kosztuje. Znacie taka ? U nas nie wolno w zasadzie nic przerabiac oficjalnie, a rozumujac a contrario w aucie mozna zrobic naprawde wiele nawet slynne neony. Praktycznie jest chaos i niewiedza, a po drogach jezdzi masa aut, ktore sa niebiezpieczne, z kolei los dowodu rejestracyjnego zalezy od humoru pana policjanta, ktory czesto zalezy od jego zony :roll:
Awatar użytkownika
wojtas89
Posty: 2193
Rejestracja: 2006-09-21 21:43
Samochód: MB W201 2.6L mit ASD und chamska gleba :)
Galeria: viewtopic.php?t=14148
Lokalizacja: Illinois - Chicago

Re: Czerwone kierunki

Post autor: wojtas89 »

Eli pisze:Tak prawde mowiac to lampa majaca nawet pomaranczowe kierunki, ale bedaca na homologacji usa tez nie jest dopuszczona do ruchu drogowego w Polsce, bo nie ma odpowiedniego E cos tam...
Nie prawda, akurat jeśli chodzi o lampy tylne to w polsce nie musisz mieć oznaczenia "E", wystarczy że światła mają pomarańczowe kierunkowskazy i czerwoną pozycje + stop. Wiem bo policja też mi zabrała dowód za brak homologacji, jak się później okazało nie mieli prawa :wink:
Fałszywa skromność jest najprzyzwoitszym ze wszystkich kłamstw.
Awatar użytkownika
basco1984
Klubowicz
Posty: 321
Rejestracja: 2008-09-08 19:06
Samochód: 2,5 V6 USA 92r.
Galeria: viewtopic.php?t=14459
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Czerwone kierunki

Post autor: basco1984 »

Hmm
Tak się zastanawiam po co w takim wypadku producenci aut starają się o homologację, między innymi dla tylnych lamp, skoro mogli by zaoszczędzić sobie niepotrzebnych kosztów.

:)
Czerwony Ford Probe II 2,5 V6 GT USA

POLSKA JAZDA
Awatar użytkownika
Eli
Posty: 1787
Rejestracja: 2005-09-14 23:38
Galeria: viewtopic.php?t=9702
Lokalizacja: Milanówek

Re: Czerwone kierunki

Post autor: Eli »

dokladnie, znaczy ze moge sobie sam zrobic klosik i bedzie i gralo ? Cos mi sie nie chce wierzyc :roll:
Awatar użytkownika
2Ya
Posty: 979
Rejestracja: 2007-05-06 21:28
Samochód: >>GT<<
Lokalizacja: Aloha Hawaii
Kontakt:

Re: Czerwone kierunki

Post autor: 2Ya »

Jest jak jest - przerabia sie lampy,aby być w zgodzie z przepisami w danym kraju.
Przerabiając te lampy,lampy juz nie mają homologacji,bo homologacja jest na dany element lub cale auto etc.,więc mamy lampy zgodne z przepisami ale pozbawione homologacji co dyskwalifikuje je z użytku w ruchu drogowym i za taką lampę/y teoretycznie może i powinien polecieć dowód.
Jednakże nikt tym sobie głowy nie zawraca (przynajmniej u nas w kraju),bo jest pomarańczowy kierunek i wystarczy.
Więc można się kłocić,procesować i co kto tam chce ;)

Z drugiej strony są dla lamp us odpowiedniki euro - dla Probe jak najbardziej - więc nie powinno być żadnego problemu z dostosowaniem auta pod przepisy u nas w kraju z lampami,które posiadają homologację :wink: Więc i nie powinno być całego tematu ;)

Ale.. :P

Pzdr. & c ya..

-- dodano 2009-04-27 01:43 --
TYGRYSEX pisze:
basco1984 pisze:wstawianie pomarańczowych wstawek też nie jest do końca legalne bo nie można przerabiać oryginalnych lamp
Jak to nie można ? Połowa spowadzonych aut z USA ma przerabiane lampy przez firmy specjalizujace się w tej dziedzinie ! i co ? Te wszystkie auta mają nielegalnie przerabiane lampy ?
Coś mi się wydaje że trafiłeś na ugodowych kolesi ... Grunt to dać przemyślane wytłumczenie zanim sami zaczna się wymądrzać :wink:
Zauważ,iż często przeróbka kończy się na rozdzieleniu świateł pozycyjnych,od kierunków itd czyli elektryka oraz/lub wymianie całych lamp.
Lampy są przerabiane poprzez "wycinki&wklejki",chyba naprawdę tylko w marginalnym stopniu jeśli nie ma innych odpowiedników i ktos się na taki krok zdecyduje.
Bo jak wytłumaczyć większość aut z us,które posiadają ori lampy i jeżdżą po naszych drogach.
Bo pokaz mi kogoś kto do nowych lub prawie nowych aut z us ,będzie poświęcał oryginalne lampy w celu zgodności z przepisami w postaci pomarańczowej wklejki.
Obrazek
Probus
Posty: 3
Rejestracja: 2009-10-23 17:05
Samochód: Probe 2,2 1991

Re: Od 1 PAŹDZIERNIKA jeździmy na światłach. A może by tak...

Post autor: Probus »

Czy macie problem z obrysówkami bo mnie się czepiają/?
ODPOWIEDZ

Wróć do „II gen (1993 - 1997)”