Opony zimowe

Raf
Klubowicz
Posty: 1830
Rejestracja: 2002-09-02 11:46
Galeria: viewtopic.php?t=5495
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Opony zimowe

Post autor: Raf »

Muszę nabyć opony zimowe do mojego 2.5V6.
Mam trzy możliwości:
a) 225/50 16''
b) 205/55 16''
c) 195/65 15'' + felgi stalowe 15''

ad a) dostępne tylko w sklepach cena >400 PLN
ad b) na giełdzie 360 PLN (markowe) (wszystko nówki)
lub 135 PLN bieżnikowane przez firmę "Profil" z Nowego Sącza.
ad c) Dębica "frigo directional" - 190 PLN lub Fulda - 210 PLN (giełda)
+ komplet felg 480 PLN.

Rozwiązanie c - całkiem rozsądne, te Fuldy są na prawdę extra, jedyny problem to jak będzie wyglądało auto na stalowych felgach z cienkimi oponami :?

Rozwiązanie b - (bieżnikowane) - na dobrym surowcu (Michelin) bieżnik asymetryczny (podobno "Pro snow 970") ALE na mój gust są to opony asymetryczne - kierunkowe tzn. lewe inne prawe inne, ale producent twierdzi inaczej i oferuje wszystkie jednakowe...

Orientuje się ktoś jak to jest z tymi asymetrycznymi?
Może wiecie gdzie można kupić tanio przyzwoite opony (16'')...
Awatar użytkownika
Artek
Posty: 719
Rejestracja: 2002-10-14 09:06
Samochód: brak
Lokalizacja: Warszawa

zimówki

Post autor: Artek »

Witam
W moim probe 2.5 V6 zakładam zimówki goodyear, są to opony kierunkowe 215/55/16R, ale czy są lepsze od konkurencji tego nie wiem.
To była okazja kupiłem je trzy lata temu za chyba 250 zł szt.
Trochę się już zdarły ale myślę że jeszcze dwa sezony powinny mi posłużyć :)
Dla Ciebie Raf najlepszym rozwiązaniem byłby punkt C czyli nowe opony i felgi stalowe (nie zniszczysz aluminiowych podczas zimy) oczywiście dużą rolę gra tu też cena, jak masz dobrą okazję to nie zastanawiaj się.
Moje Alu są niestety już trochę zniszczone odpryski farby , przebarwienia itp. no ale przeżyły już cztery zimy w Polsce no i co za tym idzie ogromne ilości soli.
pozdrawiam
Artek
Gość

Post autor: Gość »

Ja w swoim probasku używałem ostatnio opony firmy "Hancoc",mało znane w kraju a dodatkiem do nich są kolce:)niestety długo w nich nie pojeździłem bo policja zatrzymała mnie i pokazała przepis zabraniający u nas użytkowania takich opon,a szkoda.Przyczepnośc takich opon w warunkach zimowych i gołoledzi chyba nikomu nie muszę tłumaczyć:)Te opony stosowane są w krajach skandynawskich.Aktualnie mam je na sprzedaż więc jakby ktoś był zainteresowany,rozmiar195x65x15.A co do twojego wyboru polecam wariant C,nie liczy się wygląd a bezpieczeństwo,choc to pierwsze poniekąd też:D
Pozdrawiam
Bloka
Awatar użytkownika
dodge
Posty: 32
Rejestracja: 2003-03-16 17:56
Samochód: brak
Lokalizacja: Poznań

Opony Zimowe

Post autor: dodge »

Wypowiedzcie się odnośnie opon zimowy do sowich aut.
Ja zastanawiam się nad ich zamontowaniem w swoim II 2.5 '93 tylko zastanawiam się jakie zakupić najlepiej.
Może 215/55/R16 ? Proszę o podpowiedż.

Z góry dziękuje.
Gość

Post autor: Gość »

215-tki ??? :shock: przecież wpadniesz w koleinę i się zabijesz... jedna zasada - im węższa opona zimowa tym lepsza. Ja mam założone 195x65 i jest OK wręcz cudownie sie jeździ po śniegu i innych takich zimowych paskudztwach. Twój profil który proponujesz (55) jest trochę za niski - wpadniesz w poślizg zaliczysz krawężnik i masz po oponce + feldze -> kalkulacja prosta.
Co do opon jesli nowe to w AutoŚwiat jest test opon zimowych, a ja od kilku lat kupuję opony używane ze 100% źródła i naprawdę są super (spytaj Ricka) bieżnik mam 6mm a standardowo nówki mają 7mm.
Awatar użytkownika
dodge
Posty: 32
Rejestracja: 2003-03-16 17:56
Samochód: brak
Lokalizacja: Poznań

Post autor: dodge »

A ten rozmiar który proponujesz pasuje na oryginalną felgę ?
Czy masz jakieś inne ?.

Normalnie jeżdzisz na 225/50/R16 ?

No i jakie zimówki producent/model preferujesz ?

Dużo pytań mam nadzieję że i dużo będzie odpowiedzi....
Gość

Post autor: Gość »

apostrophe pisze:A ten rozmiar który proponujesz pasuje na oryginalną felgę ?
Czy masz jakieś inne ?.

Normalnie jeżdzisz na 225/50/R16 ?

No i jakie zimówki producent/model preferujesz ?

Dużo pytań mam nadzieję że i dużo będzie odpowiedzi....
Z 9 aut które miałem to w 4 załozone na zimę były opony FULDA (są super) a obecnie mam zimówki włoskie (jedna zima juz zaliczona) EUROSPORT i są też OK. Normalnie jeżdżę (w lato) na 205 x 50 15" (włoskie MARIACHONI) a na zimę 195 x 65 15". Pamiętam w Mercu miałem BRIDGESTONE - też OK. O dziwo dobrze mi się sprawują FRIGO Dębicy w służbowej Octavii.
sereq
Posty: 226
Rejestracja: 2002-09-18 10:05
Samochód: brak
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sereq »

Frigo w tym rozmiarze nie kupisz :) Poza tym kol. apostrophe pytal o 16-tki wiec nie polecaj mu 195/65/15 ;)

a rozmiar 215/55/16 jest jak najbardziej ok, a jeszcze lepszym zamiennikiem jest 205/55/16. Z tym ze w rozmiarze 215/55 jest wiekszy wybor.

Jesli chodzi o wybor opony to wszystko zalezy od tego ile mozesz na nie przeznaczyc. Z wyzszej polki polecam Dunlopy WinterSport M3, z tanszych BFGoodrich.

pozdarwiam
sq
Gość

Post autor: Gość »

sereq - aż ty uszczypliwcu........ nie wiem co mam służbówce ale na pewno z Dębicy :wink: poza tym szeroka opona na zimę??? tak ale dla samobójców :twisted: 100% że przy duzych opadach śniegu na tych 215-kach jedziesz wolniej niż maluch albo 125p. o koleinach nie wspomnę - niejedno już widziałem jak asy pozakladały szerokie kapcie żeby w zimę efektownie fura wygladała a fruwali po drodze jak się tylko dało - a nie o to chodzi tylko o własności jezdne i bezpieczeństwo.
Awatar użytkownika
Artek
Posty: 719
Rejestracja: 2002-10-14 09:06
Samochód: brak
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Artek »

Ja od 4 lat jeżdżę w zimie na Goodyear 215/55/16 i mogę powiedzieć że oponki są super. Nigdy nie miałem najmniejszego nawet wypadku, a Maluchy i duże Fiaty łykam bez problemów :wink: :lol:
195 będą za wąskie na oryginalną felgę w Probe GT.
Pozdrawiam
Artek
Probe GT 2,5 V6
sereq
Posty: 226
Rejestracja: 2002-09-18 10:05
Samochód: brak
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sereq »

BIENIAS pisze:sereq - aż ty uszczypliwcu........ nie wiem co mam służbówce ale na pewno z Dębicy :wink:
gwoli wyjasnienia - Frigo jak najbardziej sa w rozmiarze 195/65/15, ale 16-tek Frigo juz nie uswiadczysz.

sq
Gość

Post autor: Gość »

Artek pisze:Ja od 4 lat jeżdżę w zimie na Goodyear 215/55/16 i mogę powiedzieć że oponki są super. Nigdy nie miałem najmniejszego nawet wypadku, a Maluchy i duże Fiaty łykam bez problemów :wink: :lol:
195 będą za wąskie na oryginalną felgę w Probe GT.
w GT 205-ki mozna jeszcze przeżyć bo felga ma 16" ale jaki problem założyć felgi 15" - fakt jeżeli ktoś je ma... (ja ma 2 kpl. :wink: ) co do łykania bez problemów kaszlaczków - przyjedź na płd.-zach. po intensywnych opadach śniegu to pogadamy....
Awatar użytkownika
Wojtas
Posty: 63
Rejestracja: 2003-09-26 11:38
Samochód: brak
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Wojtas »

Zgadzam sie z Bieniasem ze szerokie opony to samobojstwo a jak juz masz kase na jakies dobre szerokie opony to licz sie z tym ze moze ci sie zdarzyc ze np.jakis palant Ci za daleko wyjedzie z podporzadkowanej Ty odbijesz aby uniknac zderzenia i zaliczysz kraweznik albo inne ustrojstwo.Najlepiej na zime waskie i o wysokim profilu jezeli zalezy Ci na bezpieczenstwie bo to jakby nie patrzec jest najwazniejsze.Ja w moim mam Dunlopy SP Sport 195/65 i sa niczego sobie.

PoZdRo
Juz nie posiadacz Probe
Awatar użytkownika
Artek
Posty: 719
Rejestracja: 2002-10-14 09:06
Samochód: brak
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Artek »

W takim wypadku widzę że najlepiej na zimę zakładać oponki od roweru i to od kolarki bo są wąziutkie :lol:
Pozdrawiam
Artek
Probe GT 2,5 V6
rick
Posty: 301
Rejestracja: 2003-03-17 14:50
Samochód: brak
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: rick »

No wypada się dołączyć, dla mnie Artek to możesz jezdzić na 315!! ważne, że ja i paru innych moich znajomych wie jaka jest róznica wszerokości opony w zimie bo doświadczyli tego na własnej skórze(szczególnie ma to znaczenie w przypadku lekkiego tyłu) a tak poza tym to zwykła fizyka nacisk i powierzchnia, :lol: , wystarczy to przeanalizować, żeby zostawić na wystawie opony powyżej 205 i oglądać je z daleka w zimie :wink:
Gość

opony zimowe

Post autor: Gość »

Ja jeżdżę zimą na Nokian WR 225/45/17 - bezstresowo,beznamiętnie
i bez problemów.

Pozdrowienia
______________

probe24v medici 96r
sereq
Posty: 226
Rejestracja: 2002-09-18 10:05
Samochód: brak
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sereq »

Rick pisze:No wypada się dołączyć, dla mnie Artek to możesz jezdzić na 315!! ważne, że ja i paru innych moich znajomych wie jaka jest róznica wszerokości opony w zimie bo doświadczyli tego na własnej skórze(szczególnie ma to znaczenie w przypadku lekkiego tyłu) a tak poza tym to zwykła fizyka nacisk i powierzchnia, :lol: , wystarczy to przeanalizować, żeby zostawić na wystawie opony powyżej 205 i oglądać je z daleka w zimie :wink:
ale przecież nikt nie neguje tego że węższe opony są na zime lepsze, tylko jak ktoś nie ma drugiego kompletu felg to co ma zrobić? Standardowa felga w II gen GT ma 16 cali srenicy i 7 cali szerokosci - opona o szerokosci 195 jest dla tej felgi po prostu za wąska.

Więc albo kupić mniejsze felgi i dokupić opony 195, albo kupić zimówki na felgę 16-tkę, czyli NAJMNIEJSZA szerokośc w takim wypadku to 205. Każdy powinien przekalkulować i dokonać wyboru sam. A jeżdżenie na 225 w zimie nie jest niczym strasznym, ważniejsza jakość samej opony i jej zachowanie na trudnych nawierzchniach- mokrej czy śniegu. W koleine możesz wpać też i na 195.

sq
Gość

Zimowe opony

Post autor: Gość »

Mam takie samo zdanie jak Sereq. Ważna jest jakość opony.
Dodam od siebie-też zachowanie umiaru.

Pozdrawiam
________________

Probe 24v medici - 96r
Raf
Klubowicz
Posty: 1830
Rejestracja: 2002-09-02 11:46
Galeria: viewtopic.php?t=5495
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Raf »

Na felgi 16" można wsadzić 205/55 R16 lub 225/50 R16.
215/55 R16 mają większą średnice niż wspomniane.

I dla tego w lecie jeżdżę na 225/50 R16 a w zimie na 205/55 R616 (Fulda Kristal Rotego - są super, polecam)

195/65 R15 mają taką samą średnicę jak 225/50 i 205/55 więc mogą być, dodatkowo można zastosować tanie opony (np. z Dębicy) niestety auto wygląda nieco mniej efektownie na takich gumach, I dla tego ja wybrałem 205/55 R16 :twisted:

Po zmianie z letnich szerokich na zimowe węższe, zaobserwowałem znaczny wzrost komfortu, szczególnie spadła wrażliwość na koleiny i pochylenie jezdni.
rick
Posty: 301
Rejestracja: 2003-03-17 14:50
Samochód: brak
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: rick »

Raf pisze:....195/65 R15 mają taką samą średnicę jak 225/50 i 205/55 więc mogą być, dodatkowo można zastosować tanie opony (np. z Dębicy) niestety auto wygląda nieco mniej efektownie na takich gumach, I dla tego ja wybrałem 205/55 R16 :twisted: Po zmianie z letnich szerokich na zimowe węższe, zaobserwowałem znaczny wzrost komfortu, szczególnie spadła wrażliwość na koleiny i pochylenie jezdni.
No Rafał dałeś tym samym odpowiedź na pytanie na jakich jezdzić :lol: Oczywiście nie mając 15' jest problem bo trzebaby jej kupic, ale może warto bo oponki 15-tki sa o wiele tańsze od 16' (nie mówiąc o używanych, :!: :?: ). Komforty prowadzenia i zdecydowanie wieksze bezpieczeństwo jest dla mnie podstawowym argumentem na stosowanie węższych opon zimą ; wygląd to rzecz drugorzędna (warto pooglądać samochody rajdowe , szczególnie WRC zimą wyglądają dziwacznie na tych wąskich gumach, wiem, wiem to są przeważnie kolce ale to jednak mówi samo za siebie :wink: No i pozostaje jeszcze kwestia jak kto jezdzi zima :!: :!: . Można jechać po śniegu 110 a można i 60, można wyjśc z autga spoconym od wrażeń po jezdzie na koleinach śniegowych i nie tylko dostarczanych dzięki preferowaniu szerokich gum, przy wąskich ten problem praktycznie nie istnieje. No ale się rozgadałem- ja wybrałem takie opony i to z dużym namysłem, każdy ma prawo jezdzić na czym chce niczego nie próbuje "forsować", najważniejsze żebyśmy czuli się bezpiecznie w zimie na śniegu i lodzie. ALE....
Awatar użytkownika
Mr. Cynk
Posty: 3325
Rejestracja: 2003-09-14 22:41
Samochód: Pontiac TransAM 350'
Lokalizacja: W-M UE

Post autor: Mr. Cynk »

.
Ostatnio zmieniony 2008-04-09 09:52 przez Mr. Cynk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
strober
Posty: 1338
Rejestracja: 2003-01-30 13:09
Samochód: none
Galeria: viewtopic.php?t=7957
Lokalizacja: Kraków

Post autor: strober »

A ja mam z tylu BRIDGESTONE BLIZZAK 195/60 R15--Cudowne!!! :D
A z przodu MICHELIN Alpin(model na ten rok) 195/60 R15 i tez są cudne!!!
Aha reasumując: węższe lepsze no i nuwki a nie jakieś lewizny nie wiadomo skąd!
FAJNIE SIE W ZIMIE JEŻDZI 8) :!:
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Był 2.0 16V
był 2.5 V6
Awatar użytkownika
Remik
Posty: 136
Rejestracja: 2003-08-16 21:06
Samochód: brak
Lokalizacja: Mrągowo

Post autor: Remik »

moj zakup - Matador MP58 Producent: Matador Rozmiar: 205/55R16 cena 1600zł. Jeszcze nie testowalem ani na sniegu ani na lodzie ale mysle ze niedlugo wyjade w sniezna pogode to napisze czy warte swojej ceny :D
Ostatnio zmieniony 2003-12-18 21:30 przez Remik, łącznie zmieniany 1 raz.
Scheda po sereq -=PROBE II-gen. 2.5l 24V V6 95r.=-
GG: 3034632
Awatar użytkownika
Raafaaell
Posty: 420
Rejestracja: 2006-01-14 16:39
Galeria: viewtopic.php?t=7400
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raafaaell »

Stary temat , no ale za nowe czeka na forum wieczne potępienie :lol: :twisted:

Lepiej kupić takie oponki: http://www.allegro.pl/item131414341_opo ... azja_.html

czy takie: http://moto.allegro.pl/item130830541_op ... _2006.html

Ogólnie jak uważacie ?? Bo w zimie speed ograniczony , btw , jak nie będę miał zębatki od ABS to jeszcze bardziej zjedzie w dół ... :roll:
Awatar użytkownika
roberto
Posty: 284
Rejestracja: 2005-08-06 01:13
Samochód: brak
Lokalizacja: Olsztyn Londyn

Post autor: roberto »

No tak sie sklada ze ja tez smigalem na skandynawkach(te z kolcami) 205 ,55,16. W moim przypadku obylo sie bez policji. I zeczywiscie, auto pieknie trzymalo sie drogi na sniegu , lodzie , jak i suchym asfalcie. Kolce chowaly sie w opone w momencie zetkniecia z asfaltem, dzieki czemu nie bylo nie kontrolowanych uslizgow. Ale gdybym mial wybierac teraz, zastanawial bym sie nad wezszymi kapciami.
Był I GEN. 2,2 GT 92r. Jest II GEN 2.5 V6
ODPOWIEDZ

Wróć do „II gen (1993 - 1997)”