Jaki olej do silnika a jaki do skrzyni ?

Dave

Jaki olej do silnika a jaki do skrzyni ?

Post autor: Dave »

Czesc, ponawiam temat raz jeszcza gdyz nikt nie zdecydowal mi sie odpowiedziec. Mam pytanie odnosnie oleju. Chce wlasnie zmienic i nie wiem jaki jest najlepszy ( cena nie gra roli) chodzi tylko o to ze chyba nie mozna zalac jakiegos najnowszego oleju do silnika z 94 roku. Bo go zabardzo wypluka i zacznie brac olej ( poprawcie mnie jak sie myle) Napiszcie prosze jaka marka i model oleju jest najlepszy do naszych probkow (2.0 16V). Jeszcze jedno pytanie czy zmienia sie olej w skrzyni biegow i jak czesto i jaki najlepiej wlac u mnie skrzynia nie chodzi zbyt precyzyjnie. Dzieki, Pozdrawiam wszystkch.

Dave...
Gość

Post autor: Gość »

Witam!
Nie wiem jaki olej jest najlepszy ale ja polecam QUAKERSTATE. Mam PROBE I z 89', używam 15W40 mineralnego. Zresztą używam go już od około 6 lat (w poprzednich samochodach też używałem). Myśle że Ty mógłbyś użyć półsyntetyka.
Ja za swój olej płacę 23 zł/1L a jak biorę 4L to po 20zł. To tyle co do silnika.
Na temat skrzyni to różne słyszałem teorię, nawet takie że w PROBE się nie zmienia oleju w skrzyni! Szerze powiedziawszy to nie wiem. Ja jak kupiłem swojego 6 miesięcy temu to nic na temat tego samochodu nie wiedziałem no i zmieniłem olej również na Quaker przekładniowy i nic mi się nie stało i nie dzieje. Biegi wchodzą mi lekko i nie mam z nimi najmniejszego problemu. Może to potwierdzić MOKRY który sam był zaskoczony że mi tak lekko wchodzą biegi.
Tyle ode mnie.
Wiem też, że ASDERO polecał ELFa ale nie pamiętam dokładnie jakiego. Jest tu gdzieś to napisane na forum. Zresztą możesz go zapytać bezpośrednio to napewno Ci odpowie. O ile dobrze pamiętam to BLACK PROBE również używa QUAKER'a.

Pozdrawiam, kollek
Raf
Klubowicz
Posty: 1830
Rejestracja: 2002-09-02 11:46
Galeria: viewtopic.php?t=5495
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Raf »

Ja zawsze używałem i używam Mobil-1 całkowicie syntetyczny, ostatnio zalałem w moim 2.5V6 Mobil-1 5W50 aczkolwiek nie wiem czy to właściwa lepkość ?. Tak czy siak, mój ojciec który jest mechanikiem samochodowym nie dopuszcza w ogóle myśli o olejach mineralnych... może to wynikać ze złych doświadczeń z olejami krajowymi :twisted:
Co do wieku silnika 8) to syntetyczny Mobil-1 zalewałem od wielu lat do mojego Fiata 125 rocznik 1969 z przebiegiem 500 000 km i wcale oleju nie brał, więc myślę że to mit.

Co do skrzyni biegów to rzeczywiście słyszałem że oleju się nie zmienia, dopiero w przypadku problemów ( np nie precyzyjna praca ) należy zmienić.
Probe/626/MX6 FAQ podaje że najwłaściwszym olejem do skrzyni jest 'Full Synthetic Redline MT90 75w90 GL-4' ogólnie oleje typu "75w90 GL-4" się nadają, NIE należy stosować leju 'Mobil-1 75w90 GL-5' mimo że Mobil-1 właśnie go zaleca (przeczytajcie akapit pt. "Notchy Manual (MTX) Gearboxes")
Co prawda stronka którą cytuję dotyczy przede wszystkim 2.5V6, ale wydaje mi się że skrzynie biegów nie różnią się wiele...

Pytanie za sto punktów: GDZIE I ZA ILE MOŻNA KUPIĆ OLEJE REDLINE !!! :?:

Pozdrawiam Rafał.
kollek
Posty: 1052
Rejestracja: 2002-09-08 10:31
Samochód: brak
Lokalizacja: Paszkówka

Post autor: kollek »

Witam ponownie!
Jak widać to dowodzi temu, że różni ludzie używają różnych olejów :D no i przecież silnik silnikowi nie równy. Odnośnie Quakera znam tylko pozytywne strony, natomiast o MOBILU tego powiedzieć nie mogę bo stosowałem go w swoim Probe na początku (tylko raz) i na 10 tys. km dolałem 3L !!!!!!!!!!!!!
Jednak tak jak mówię - silnik silnikowi nie równy. Jeden probas będzie jeździł na Mobil 1, drugi nie chce. Trzeci na Elfie a jeszcze inny MOŻE na ORLEN :D .
Sam musisz wybrać który będzie odpowiedni dla Twojego silnika.

Pozdrawiam, Kollek

p.s. mój tata i brat też jest mechanikiem :D
asdero
Posty: 922
Rejestracja: 2002-09-03 23:10
Samochód: brak
Lokalizacja: Kraków

Do mojego GT

Post autor: asdero »

1. Silnik - mam ELF COMPETITION STI 10W40 ale mozna tez ELF EVOLUTION SXR 5W30 i ten nawet jest lepszy - http://www.elf.com.pl/elf-lub/html/prod ... ol5w30.htm

2. Skrzynia - ja wymienilem olej z takiego powodu, ze przeczytalem (ale cholera jasna do tej pory nie moge tego znalesc) na jednej ze stron w internecie, ze wskazana jest zmiana oleju w skrzyni w modelach GT. Upewnil mnie w tym gosc, ktory jest jedynym mi znanym specjalista od amerykanskich samochodow sportowych (warsztat na ul Kaczej w Krakowie - numeru nie potrzeba jezdzi Corvetta i widac ja stojaca przed domem :)). Powiedzial mi, ze nalezy nawet o tym pamietac gdzyz skrzynie w tych modelach sa znacznie obciazone. Przestrzegl mnie tez przed zalaniem skrzyni innym olejem niz systetyk. Dodatkowo w fordach, ktore mialem i olej w ich skrzyni byl niewymienny nie mialem korka spustowego, a tylko korek do uzupelnienia oleju. Natomiast w Probe jest korek spustowy. Skrzynie zalalem TRANSELF TRX SHP.
Zmienolej
Posty: 1
Rejestracja: 2018-09-12 12:20

Re: Jaki olej do silnika a jaki do skrzyni ?

Post autor: Zmienolej »

Witam
Generalnie w silnikach Probe najlepiej korzystać z olejów klasy 5W30 ze względu na obecność hydraulicznych popychaczy.
Odnośnie skrzyni to wszystko zależy czy manualna wtedy tyko lej w specyfikacji API GL-4.

Pozdrawiam serdecznie
Piotr Dziektarz
ODPOWIEDZ

Wróć do „2.0 R4 FS”