sprzęgiełko wiskotyczne

endriu
Posty: 45
Rejestracja: 2005-05-05 04:14
Samochód: brak
Lokalizacja: Warszawa

sprzęgiełko wiskotyczne

Post autor: endriu »

Witam, mam pytanie do Was co to jest i czy ma to jakiś związek z klimatyzacją? Z góry dziękuję za info. Pozdrawiam.
Probe 95' 2.0
Damian
Posty: 58
Rejestracja: 2004-09-18 15:54
Samochód: brak
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Damian »

Witam.
Sprzęgło wiskotyczne jeżeli się nie mylę to występuje przy silnikach umieszczonych na długość i służy do napędu wentylatora chłodzącego. Probe ma silnik umieszczony poprzecznie i elektryczne wentylatory, sprzęgło klimy to elektro-sprzęgło które spina się po podaniu napięcia. Moje jest do rozbiórki bo nabiłem klime i coś w nim tyrkota :roll:
2.0 16v 94r + LPG. Full wypas:)
Awatar użytkownika
Jedrek
Posty: 1134
Rejestracja: 2004-06-24 10:19
Samochód: Igen 1992 2,2GT
Lokalizacja: Ośno Lubuskie
Kontakt:

Post autor: Jedrek »

może to pomoże: znalezione na: http://olimp.wibro.agh.edu.pl/EDUM/EDUM3/EDUM3.htm

Tłumienie proporcjonalne do prędkości (wiskotyczne)

Z tego typu tłumieniem mamy do czynienia na przykład w przypadku poślizgu z umiarkowaną prędkością względną dwu elementów oddzielonych cienką warstwą smaru. Współrzędna siły tłumienia względem osi x zgodnej z kierunkiem ruchu wyraża się zależnością:


Ft = -b x’

gdzie: x’ – prędkość względna przesuwających się względem siebie elementów,

b - współczynnik oporu wiskotycznego

i jeszcze to:


Drugi rodzaj mechanizmu to sprzęgło wiskotyczne (rys. 16). Działanie międzyosiowego mechanizmu różnicowego jest wtedy ograniczane przez charakterystykę sprzęgła wiskotycznego, zależną od różnicy prędkości obrotowej kół osi przedniej i tylnej. Zaletą działania takiego mechanizmu, w odniesieniu do pozostałych, jest brak konieczności ręcznego sterowania jego pracą.

szczegóy tutaj:
http://www.automotoserwis.com.pl/artyk/2004-02/sam.htm
Fioletowy FORD PROBE I czywiście GT + LPG OMVL DREAM XXIN:):):):):)
Yamaha Xj 550 `83
Kawasaki ZZR600 `98
był: † Black Ford Frobe 2,2 Turbo GT `92 + LPG OMVL DREAM XXIN † A.D. 08.12.2006 Death! ;(
ODPOWIEDZ

Wróć do „2.0 R4 FS”