Metaliczne stuki w okolicach alternatora po uruchomieniu

Awatar użytkownika
grave
Posty: 24
Rejestracja: 2008-07-14 17:46
Samochód: IIGen 93' 2,5 V6 24V
Galeria: viewtopic.php?t=19133
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Metaliczne stuki w okolicach alternatora po uruchomieniu

Post autor: grave »

Witajcie

Koledzy po dłuższym postoju po odpaleniu silnika wydobywają się metaliczne dźwięki z okolic alternatora. Po ruszeniu z miejsca ustają i pojawiają się po odpaleniu auta po ponownym dłuższym postoju.
Dziwna sprawa, że dźwięk ten można wywołać na postoju regulując nawiewem w pozycji skierowanej na przednia szybę. Przy wyłączonym nawiewie ustaje.
Dzisiaj z kolei auto w ogóle nie odpaliło, nawet nie próbował zakręcić, wziąłem akumulator do ładowania. W poniedziałek sprawdzę mu ładowanie.

Pytanie czy ktoś miał podobne objawy? Czy jeśli to alternator to czy warto go naprawiać, czy może kupić na forum używany?

Podobny problem z metalicznym dźwiękiem miałem jak kupiłem auto jeszcze z działającą klimą, ale po pewnym czasie przy włączaniu klimy pojawiał się właśnie taki metaliczny, rezonujący dźwięk (stukanie) po czym klima padła.
Czy to może jakieś sprzęgiełko? Może można to w jakiś prosty sposób naprawić?
___________________
Ford Probe 2 - 93 - 2.5 V6 - Black
Galeria: http://fordprobe.pl/forum/viewtopic.php?f=12&t=19133
Awatar użytkownika
Robert
Posty: 12613
Rejestracja: 2004-10-21 19:12
Samochód: Probe GT2.0'89; ForTwo 0.6turbo; HRV 1.6
Galeria: viewtopic.php?t=6900
Lokalizacja: Leszno (maz)
Kontakt:

Re: Metaliczne stuki w okolicach alternatora po uruchomieniu

Post autor: Robert »

OLEY miał. Tylko to nie alternator, a klima.
Poświęć niecałe 2 minuty na naukę korzystania z forum: :arrow: Lekcja 1 (bardzo krótka) i :arrow: Lekcja 2 (krótka)
Obrazek ObrazekObrazek'89 2.0 Turbo downgrade
Awatar użytkownika
grave
Posty: 24
Rejestracja: 2008-07-14 17:46
Samochód: IIGen 93' 2,5 V6 24V
Galeria: viewtopic.php?t=19133
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Metaliczne stuki w okolicach alternatora po uruchomieniu

Post autor: grave »

No tak, z tą klimą to jakby osoby wątek. Klima po pewnym czasie w ogóle przestała działać. Poczekam, może OLEY coś napisze.
W opisywanym problemie klima jest wyłączona, bo standardowo nawiew mam włączony na szybę.
___________________
Ford Probe 2 - 93 - 2.5 V6 - Black
Galeria: http://fordprobe.pl/forum/viewtopic.php?f=12&t=19133
Awatar użytkownika
Robert
Posty: 12613
Rejestracja: 2004-10-21 19:12
Samochód: Probe GT2.0'89; ForTwo 0.6turbo; HRV 1.6
Galeria: viewtopic.php?t=6900
Lokalizacja: Leszno (maz)
Kontakt:

Re: Metaliczne stuki w okolicach alternatora po uruchomieniu

Post autor: Robert »

grave pisze:W opisywanym problemie klima jest wyłączona, bo standardowo nawiew mam włączony na szybę.
To zdanie jest fałszywe (tzn. nie Ty jesteś fałszywy, ale Twoje stwierdzenie jest nieprawdziwe - poszukaj, kiedy włączona jest klimatyzacja).
Poświęć niecałe 2 minuty na naukę korzystania z forum: :arrow: Lekcja 1 (bardzo krótka) i :arrow: Lekcja 2 (krótka)
Obrazek ObrazekObrazek'89 2.0 Turbo downgrade
Awatar użytkownika
Kocureq
Klubowicz
Posty: 10622
Rejestracja: 2006-03-21 21:35
Samochód: Patrol Y60 1991, Audi A4 2023
Galeria: viewtopic.php?t=10333
Lokalizacja: Warszawa

Re: Metaliczne stuki w okolicach alternatora po uruchomieniu

Post autor: Kocureq »

Sprężarka od klimy siada :)
Awatar użytkownika
Spider33
Posty: 1241
Rejestracja: 2008-01-05 12:23
Samochód: Probe x ∞
Galeria: viewtopic.php?t=20740
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna

Re: Metaliczne stuki w okolicach alternatora po uruchomieniu

Post autor: Spider33 »

Kocureq pisze:Sprężarka od klimy siada :)
A dokladnie sprzeglo chyba :) Nie chcesz slyszec metalicznych stukow i miec nawiew na szybe? Zrob sobie osobny wylacznik do klimy. http://www.ford-probe-driver.de/set_tec ... ter_II.htm
Awatar użytkownika
Kocureq
Klubowicz
Posty: 10622
Rejestracja: 2006-03-21 21:35
Samochód: Patrol Y60 1991, Audi A4 2023
Galeria: viewtopic.php?t=10333
Lokalizacja: Warszawa

Re: Metaliczne stuki w okolicach alternatora po uruchomieniu

Post autor: Kocureq »

Lepiej napraw sprzęgło :)
Awatar użytkownika
Spider33
Posty: 1241
Rejestracja: 2008-01-05 12:23
Samochód: Probe x ∞
Galeria: viewtopic.php?t=20740
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna

Re: Metaliczne stuki w okolicach alternatora po uruchomieniu

Post autor: Spider33 »

Kocureq pisze:Lepiej napraw sprzęgło :)
Jezeli klimy sie niewiele uzywa badz w ogole, to patent z wylacznikiem jest lepszy :)
Awatar użytkownika
Kocureq
Klubowicz
Posty: 10622
Rejestracja: 2006-03-21 21:35
Samochód: Patrol Y60 1991, Audi A4 2023
Galeria: viewtopic.php?t=10333
Lokalizacja: Warszawa

Re: Metaliczne stuki w okolicach alternatora po uruchomieniu

Post autor: Kocureq »

Jeżeli się ma klimę i nie używa, to wyłącznik w głowie trzeba naprawić :P
Awatar użytkownika
grave
Posty: 24
Rejestracja: 2008-07-14 17:46
Samochód: IIGen 93' 2,5 V6 24V
Galeria: viewtopic.php?t=19133
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Metaliczne stuki w okolicach alternatora po uruchomieniu

Post autor: grave »

Witam

Panowie sprawa się nieco skomplikowana. Myślałem, że akumulator się rozładował, więc naładowałem. Załadowałem do auta. Niestety sytuacja ma się tak samo: czyli auto nie odpala. Nie próbuje nawet zakręcić. Słychać tylko dźwięk elektromagnesów? po przekręceniu kluczyka.

Próbowałem czytać kody błędów, ale nic się nie pokazuje. Wskazówka ładowania na zegarach jest na samym dole, ale np. centralny zamek normalnie działa.

Proszę o pomoc, może to co wyżej opisywałem coś podpowie.

Pozdrawiam
___________________
Ford Probe 2 - 93 - 2.5 V6 - Black
Galeria: http://fordprobe.pl/forum/viewtopic.php?f=12&t=19133
Awatar użytkownika
Kocureq
Klubowicz
Posty: 10622
Rejestracja: 2006-03-21 21:35
Samochód: Patrol Y60 1991, Audi A4 2023
Galeria: viewtopic.php?t=10333
Lokalizacja: Warszawa

Re: Metaliczne stuki w okolicach alternatora po uruchomieniu

Post autor: Kocureq »

Bez odpalenia wskazówka ładowania ma być na dole, bo auto pobiera prąd a nie ładuje :)

Po przekręceniu na zapłon ma być słychać (z tyłu) buczenie pompy paliwa - czy to słyszysz?

Co się dzieje gdy przekręcisz kluczyk na "rozrusznik"? Słychać trzask / klik z przodu i nie kręci? Jeśli tak, to automat nie może wbić bendiksu. Albo Ci się rozrusznik przywiesił (przywal w niego młotkiem kilka razy, albo zapnij 5. bieg i przetocz trochę auto ręcznie), albo masz za małe napięcie z akumulatora (sprawdź miernikiem).
Awatar użytkownika
grave
Posty: 24
Rejestracja: 2008-07-14 17:46
Samochód: IIGen 93' 2,5 V6 24V
Galeria: viewtopic.php?t=19133
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Metaliczne stuki w okolicach alternatora po uruchomieniu

Post autor: grave »

Kocureq pisze:Bez odpalenia wskazówka ładowania ma być na dole, bo auto pobiera prąd a nie ładuje :)
To moje auto działa inaczej ;) po włożeniu kluczyka poziom ładowania jest w połowie skali. Przy rozruchu spada w dół przed czerwone pole, a jak już uruchomi silnik to wraca ponownie do połowy skali wskaźnika.
Po przekręceniu na zapłon ma być słychać (z tyłu) buczenie pompy paliwa - czy to słyszysz?
Hm..... to musiałbym sprawdzić, ale mam wrażenie że raczej nie słychać, nawet jak normalnie jeździł nie słyszałem, ale może faktycznie dobrze się nie wsłuchiwałem.
Co się dzieje gdy przekręcisz kluczyk na "rozrusznik"? Słychać trzask / klik z przodu i nie kręci? Jeśli tak, to automat nie może wbić bendiksu. Albo Ci się rozrusznik przywiesił (przywal w niego młotkiem kilka razy, albo zapnij 5. bieg i przetocz trochę auto ręcznie), albo masz za małe napięcie z akumulatora (sprawdź miernikiem).
Po przekręceniu słychać coś takiego: klik, klik, klik - 1 sek przerwy i szybkie klik, klik i nie kręci. Akumulator sprawdzę miernikiem, ale światła się otwierają, centralny działa, więc jakiś prąd jest - aku świeżo po ładowaniu.
___________________
Ford Probe 2 - 93 - 2.5 V6 - Black
Galeria: http://fordprobe.pl/forum/viewtopic.php?f=12&t=19133
Awatar użytkownika
Kocureq
Klubowicz
Posty: 10622
Rejestracja: 2006-03-21 21:35
Samochód: Patrol Y60 1991, Audi A4 2023
Galeria: viewtopic.php?t=10333
Lokalizacja: Warszawa

Odp: Metaliczne stuki w okolicach alternatora po uruchomieni

Post autor: Kocureq »

wskaznik dziala dobrze :) leci w dol jak rozrusznik pobiera prad.

Mogla ci sie jedna cela zewrzec, ja tak juz chyba 2 akumulatory zalatwilem - sprawdz napiecie i rozruszaj rozrusznik.
Awatar użytkownika
Romas
Klubowicz
Posty: 5242
Rejestracja: 2009-12-23 22:35
Samochód: PROBE '94 2.5V6 GT MTX
Galeria: viewtopic.php?t=19226
Lokalizacja: Warszawa

Re: Metaliczne stuki w okolicach alternatora po uruchomieniu

Post autor: Romas »

W takim razie bendiks. podnies maske, posadz kogos na miejscu kierowcy i nie ch przekreci kluczyk na rozruch, a Ty w tym czasie popukaj (młotkiem, jakimś wiekrzym kluczem, np. od kół) w rozrusznik, i w bendiks( lżej ). powinien odpalić :wink:
Awatar użytkownika
grave
Posty: 24
Rejestracja: 2008-07-14 17:46
Samochód: IIGen 93' 2,5 V6 24V
Galeria: viewtopic.php?t=19133
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Metaliczne stuki w okolicach alternatora po uruchomieniu

Post autor: grave »

-- oryginalny post 2012-05-20 16:16 --

Panowie, wydaje mi się, że Kocureq może mieć rację, mogła się zewrzeć cela w akumulatorze.
Skoro wskazówka od ładowania jest na dole i ani drgnie to chyba coś znaczy nie? (jak to wygląda u Was? powinna być w połowie skali?). Jestem teraz na wyjeździe więc jak wrócę to podstawie z mojego drugiego auta aku i w 100% będę wiedział czy to aku czy nie.

Pozdrawiam

-- dodano 2012-05-25 00:43 --

OK sprawa się wyjaśniła. Posprawdzałem jeszcze jak przepływa prąd w probku i okazało się, że owszem centalny działa, światła się otwierają (z przycisku na panelu), ale ledwo się żarzą. Po włożeniu kluczyka i próbie odpalenia auta wewnętrzna lampka zaczęła przygasać. Po włączeniu na światła pozycyjne podświetlenie zegarów normalnie działało, a po przekręcaniu na światła mijania podświetlenie zegarów było ledwo widoczne, a lampy już się nie podniosły.
Wrzuciłem mu nowy akumulator i od razu na wskaźniku pokazało się, że jest ładowanie i bez problemu odpalił. Oprócz tego okazało się, że klima zaczęła działać - po raz kolejny ogłupiałem. Ale myślę, spoko tylko nadal wydobywają się te metaliczne dźwięki z okolic alternatora przy włączonej klimie. Zacząłem oglądać tamtejsze okolice i zobaczyłem obrazek jak w załączniku. Jedna z 4 śrub byłą już prawie wykręcona. Dostęp do niej kijowy, ale jakoś dokręciłem. Odpalam silnik, cisza, kilkakrotnie włączałem i wyłączałem, była cisza. Myślę sobie, bez jaj przecież w życiu nie naprawiłem sam auta - to nie może być takie proste. No i faktycznie po pewnym czasie dźwięki powróciły. Ale klima chodzi i chłodzi, pomiary wykazały, że schładza się do 15 stopni. I teraz pytanie, jeśli to robi sprzęgło sprężarki klimatyzacji czy to jest element, który mogę kupić osobno czy w komplecie ze sprężarką?

Foto
Obrazek

Pozdrawiam
Grave
___________________
Ford Probe 2 - 93 - 2.5 V6 - Black
Galeria: http://fordprobe.pl/forum/viewtopic.php?f=12&t=19133
Awatar użytkownika
Kocureq
Klubowicz
Posty: 10622
Rejestracja: 2006-03-21 21:35
Samochód: Patrol Y60 1991, Audi A4 2023
Galeria: viewtopic.php?t=10333
Lokalizacja: Warszawa

Re: Metaliczne stuki w okolicach alternatora po uruchomieniu

Post autor: Kocureq »

Fajnie że naprawiłeś :)
Awatar użytkownika
2Ya
Posty: 979
Rejestracja: 2007-05-06 21:28
Samochód: >>GT<<
Lokalizacja: Aloha Hawaii
Kontakt:

Re: Metaliczne stuki w okolicach alternatora po uruchomieniu

Post autor: 2Ya »

To co dokręciłeś to koło pasowe pompy wody. Też tak kiedyś miałem, że wszystkie śruby były luźne :) Samo koło pasowe/sprzęgło sprężarki ciężko będzie dostać osobno ale proponuje też rozebrać sprzęgiełko i je wyczyścić w środku, bo po tylu latach jest tam niezły syf. A tak poza tym to te sprężarki klimy tak mają, że sobie cykają ;)
Co do prądu to sprawdź kolego połączenia masy na silniku oraz karoserii-często rdzewieją/syfieją i nie są w stanie przepuszczać odpowiedniego prądu, choć napięcie samo w sobie będzie.

Pzdr.
Obrazek
Awatar użytkownika
grave
Posty: 24
Rejestracja: 2008-07-14 17:46
Samochód: IIGen 93' 2,5 V6 24V
Galeria: viewtopic.php?t=19133
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Metaliczne stuki w okolicach alternatora po uruchomieniu

Post autor: grave »

Dzięki za odpowiedź. W sumie jak z doświadczenia wiesz, że tak cykają to mnie uspokoiłeś. Nie jest to jakiś straszny łomot, więc mi to specjalnie nie przeszkadza.

Pozdrawiam
___________________
Ford Probe 2 - 93 - 2.5 V6 - Black
Galeria: http://fordprobe.pl/forum/viewtopic.php?f=12&t=19133
Awatar użytkownika
Natan
Posty: 1521
Rejestracja: 2005-03-13 22:13
Samochód: IIGen 95' 2,5 V6 24V
Galeria: viewtopic.php?t=7333
Lokalizacja: Zawidów

Re: Metaliczne stuki w okolicach alternatora po uruchomieniu

Post autor: Natan »

To klikanie czy cykanie to tak załącza się sprzęgiełko od klimy bedzie zawsze tak klikało jak masz włączoną klime może jezdzisz na włączonej klimie ......
był F Probe 1 GT 89r USA ( ful opcja ) zginął śmiercią wypadkową ( CZECHY )
był F Probe 2 6V 24 V 96r zginał śmiercią wypadkową ratując życie właścicielowi !!!!!!!!!!! ( okolice Zielonej Gory )
jest F Probe 2 6V 24 V 95r jeszcze żyje ..............
........................................................................................
Nie bądz pewien,że czas masz,bo pewność niepewna.
ODPOWIEDZ

Wróć do „2.5 V6 KL”