Podświetlenie zegarów - zmiana koloru

Awatar użytkownika
Sqad
Posty: 4078
Rejestracja: 2005-08-11 15:35
Samochód: Mazda RX8 Renesis '06
Galeria: viewtopic.php?t=6231
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Sqad »

wiesz jak przyłożyłęm niebieską diode 2W do zaegarów to świeciło rewelacyjnie, niestety z czerwonym nie ma tak łatwo.
Awatar użytkownika
Kędziorek
Posty: 3381
Rejestracja: 2004-11-24 22:32
Galeria: viewtopic.php?t=8098
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Kędziorek »

Hejka

Załatwiłem sobie same tarcze potrzebne mi do pewnych celów (później powiem o co chodzi) i chwilkę się pobawiłem:

Obrazek

Obrazek

Szczerze powiedziawszy to wygląda to ..., takie białe podświetlenie na szybko i moim skromnym zdaniem dużo lepsze od niebieskiego tak na siłę wszędzie modnego.

Aha, wykonanie to pół minutki.
Waciki i zmywacz do paznokci, i do pracy.

Obrazek

Tarcza jest pęknięta sta ta rysa
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Robert
Posty: 12613
Rejestracja: 2004-10-21 19:12
Samochód: Probe GT2.0'89; ForTwo 0.6turbo; HRV 1.6
Galeria: viewtopic.php?t=6900
Lokalizacja: Leszno (maz)
Kontakt:

Post autor: Robert »

Wymiotłem posty niezwiązane w żaden sposób z tematem: :arrow: Oświetlenie wnętrza - co powinno świecić...?
witson pisze:Witam, chciałem zmienic podświetlenie deski na niebieskie, ktoś może mi powiedziec jak najłatwiej dostac sie do deski zeby to zrobic i jakie zaroweczki nalezy zamowic, czy te będą odpowiednie http://www.moto.allegro.pl/item38927663 ... ratis.html pozdro Probe II
Destroyer pisze:Nie wiem czy akurat takie żarówki są w probe. Ale jeżeli tak to mogą się okazać za grube bądź za wysokie do oprawek w których powinny się znajdować. Robiłem koledze podświetlenie w golfie z tych diod i jak się okazało, nie mieściły się one w miejsce tradycyjnych żarówek T5/R5. Były po prostu za grube w miejscu w którym znajduje się ten rezystorek. Znowu przy pokrętłach nawiewów nie dosyć że dioda ciągle wypadała to jeszcze była za długa i świeciła ponad takim przezroczystym plastikiem przewodzącym światło i podświetlała tylko kawałek środkowego pokrętła. W jedynce do podświetlania służyły żarówki takie jak do postojówek, w dwójce nie wiem jak to jest rozwiązane ale jeżeli są tam te mniejsze T5/R5 to kupuj wyłącznie w oprawkach. Oprawki te pasują idealnie w miejsce starych a masz pewność że nic nie wypadnie ani ni będzie za wysokie bo dioda ta jest wlutowana w oprawkę.

Dokładnie chodzi mi o to:
http://www.allegro.pl/item389921149_zar ... egary.html

BTW takie diody znajdziesz w każdym sklepie elektronicznym a nawet w większości motoryzacyjnych.
Poświęć niecałe 2 minuty na naukę korzystania z forum: :arrow: Lekcja 1 (bardzo krótka) i :arrow: Lekcja 2 (krótka)
Obrazek ObrazekObrazek'89 2.0 Turbo downgrade
Awatar użytkownika
TYGRYSEX
Posty: 1713
Rejestracja: 2008-03-19 15:25
Samochód: JEEP GRAND CHEROKEE Limited 4.7 V8 USA
Galeria: viewtopic.php?t=14841
Lokalizacja: Kalisz/Opatówek, Wieruszów

Re: Podświetlenie zegarów - zmiana koloru

Post autor: TYGRYSEX »

To odświeżę trochę i z kurzu ogarnę . Panel i przyciski mam na niebiesko podświetlone . Pozostają te zegary ... Mam pytanie do tych , co mieli je w łapkach ... Żarówki podświetlające mieszczą się w obudowie zegarów czy można je wyciągnąć nie rozkręcając całkowicie skrzynki zegarowej ... Jak cały licznik jest podłączony dalej ? Jakaś kostka ? Kable ? Czy ciągną się żyłki lub linki jeszcze od wskaźników ? Dobrałem się do zegarów , rozkręciłem kolumnę i nie widzę , co tam z tył dokładnie się ciągnie . Jak wymontuję skrzynkę ze wskaźnikami nie urwę jakiś delikatnych połączeń ?
Trochę boję się odrywać czarnego tworzywa bo jeszcze wskazówki uszkodzę i będzie lipa ... A wiem po mojej poprzedniej srebrnej fordowskiej SONDZIE :P , jak cenne są prawidłowe wskazania na cyferblacie .... :?
Ostatnio zmieniony 2008-10-22 19:13 przez TYGRYSEX, łącznie zmieniany 2 razy.
BYŁ : "Srebrna Strzała" 2.5 V6 USA 93' wersja SE LPG
BYŁ : "Czarny Kocur " 2.5 V6 USA 93' wersja GT Pb98
JEST : "Bulgotek " 4.7 V8 USA 00' wersja LIMITED Pb95

Obrazek
Awatar użytkownika
S_H_A_D_O_W
Posty: 1448
Rejestracja: 2007-04-19 14:55
Galeria: viewtopic.php?t=14266
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Podświetlenie zegarów - zmiana koloru

Post autor: S_H_A_D_O_W »

Do zegarow dochodza tylko 2 wtyczki i nic wiecej nic nie urwiesz zarowki sa montowane od tylu i nie musisz nic rozkrecac.
...w niebie mnie nie chcą, a w piekle boją się, że nim zawładnę ...
Czarne 2.5V6 USA 92r
Awatar użytkownika
Kocureq
Klubowicz
Posty: 10623
Rejestracja: 2006-03-21 21:35
Samochód: Patrol Y60 1991, Audi A4 2023
Galeria: viewtopic.php?t=10333
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podświetlenie zegarów - zmiana koloru

Post autor: Kocureq »

Podobno od tyłu zegary mają warstwę koloru czerwonego, co ciężko obejść.
Awatar użytkownika
TYGRYSEX
Posty: 1713
Rejestracja: 2008-03-19 15:25
Samochód: JEEP GRAND CHEROKEE Limited 4.7 V8 USA
Galeria: viewtopic.php?t=14841
Lokalizacja: Kalisz/Opatówek, Wieruszów

Re: Podświetlenie zegarów - zmiana koloru

Post autor: TYGRYSEX »

kocureq pisze:Podobno od tyłu zegary mają warstwę koloru czerwonego, co ciężko obejść.
Czerwonego mówisz ... Ja tam czytałem że zielona jest ta warstwa pod czarnym tworzywem i na moje oko to chyba tak jest faktycznie ...
Ale zobaczymy jutro - dzień wolny więc od rana się do tego zabiorę 8)
BYŁ : "Srebrna Strzała" 2.5 V6 USA 93' wersja SE LPG
BYŁ : "Czarny Kocur " 2.5 V6 USA 93' wersja GT Pb98
JEST : "Bulgotek " 4.7 V8 USA 00' wersja LIMITED Pb95

Obrazek
Awatar użytkownika
Kocureq
Klubowicz
Posty: 10623
Rejestracja: 2006-03-21 21:35
Samochód: Patrol Y60 1991, Audi A4 2023
Galeria: viewtopic.php?t=10333
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podświetlenie zegarów - zmiana koloru

Post autor: Kocureq »

Zielony, racja. Przecież zegary świecą na zielono 8)
Awatar użytkownika
TYGRYSEX
Posty: 1713
Rejestracja: 2008-03-19 15:25
Samochód: JEEP GRAND CHEROKEE Limited 4.7 V8 USA
Galeria: viewtopic.php?t=14841
Lokalizacja: Kalisz/Opatówek, Wieruszów

Re: Podświetlenie zegarów - zmiana koloru

Post autor: TYGRYSEX »

No i powiem tak . żeby wyjąć licznik nie trzeba rozkręcać kierownicy ani kolumny ... Żarówki faktycznie na wierzchu są , ale dwie m.in check engine są zakryte plastikiem - łatwo do wszystkiego dojść . Ale niestety wymiana żarówek nie wystarczy na pewno . Trzeba jednak pobawić się ze zmywaczem bo ta warstwa zielonego g... jest za gruba , żeby coś przebijało innego . Zupełnie inaczej jest w paelu środkowym ... Miałem nadzieję że będzie łatwiej ... Nic więcej nie zdziałałem bo w chwili gdy wyjmowałem licznik wiedziałem , że za 10 min. jadę gdzieś i wszystko skręcałem na szybcika ... Nie wiem czy bez skrzynki zegarowej coś się nie spali więc nie ryzykowałem jazdy bez zegarów - choć kusiło :twisted: Ledwo wyjechałem a zaraz dostałem 6 pkt i 100 do zapłaty za wjazd na skrzyżowanie na żółtym ...
Skur....le chyba limit muszą wyrobić na koniec miesiąca bo uczepili się skromnego autka 8)
BYŁ : "Srebrna Strzała" 2.5 V6 USA 93' wersja SE LPG
BYŁ : "Czarny Kocur " 2.5 V6 USA 93' wersja GT Pb98
JEST : "Bulgotek " 4.7 V8 USA 00' wersja LIMITED Pb95

Obrazek
Awatar użytkownika
TYGRYSEX
Posty: 1713
Rejestracja: 2008-03-19 15:25
Samochód: JEEP GRAND CHEROKEE Limited 4.7 V8 USA
Galeria: viewtopic.php?t=14841
Lokalizacja: Kalisz/Opatówek, Wieruszów

Re: Podświetlenie zegarów - zmiana koloru

Post autor: TYGRYSEX »

Poradziłem sobie z tym zielonym badziewiem bez zdejmowania wskazówek ... Cholernie mozolna praca ale owocuje tym , że zegary świecą na ... wcale nie na biało , bo kiepskie żarówki świecą na mdły żłóty kolor , co pogłębia pewnie pozstała biała warstwa ikon na liczniku... Na szczęście byłem delikatny jak dla swojej Kobiety i wskazówki chodzą idealnie ; nie uszkodziłem ich przy wyginaniu tworzywa ...
I pytanie - jak ktoś ładował diody to czy czasem zbyt kierunkowo nie rzucały światła ? Jak ktoś może podrzucić pomysł to dawać tutaj . Malowane żarówki odpadają ...

KTOŚ ŚCIĄGAŁ WSKAZÓWKI Z ZEGARÓW DWÓJECZKI ? np. ci co montowali Indiglo ? Może niepotrzebnie kombinuję jak koń pod górkę :1111_bicz: a istnieje łatwy sposób ...

Edit : 10.11.2008

Tak wyglada końcowy efekt pracy

ObrazekObrazek
BYŁ : "Srebrna Strzała" 2.5 V6 USA 93' wersja SE LPG
BYŁ : "Czarny Kocur " 2.5 V6 USA 93' wersja GT Pb98
JEST : "Bulgotek " 4.7 V8 USA 00' wersja LIMITED Pb95

Obrazek
Awatar użytkownika
Kędziorek
Posty: 3381
Rejestracja: 2004-11-24 22:32
Galeria: viewtopic.php?t=8098
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Podświetlenie zegarów - zmiana koloru

Post autor: Kędziorek »

Wskazówkę od temperatury uwaliłeś :wink: i mam wrażenie, że w kilku miejscach jest nie doczyszczone.

Efekt ogólnie OK, ale wolałbym białe diody, które dają światło koloru lodowego (lekki blue).
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
TYGRYSEX
Posty: 1713
Rejestracja: 2008-03-19 15:25
Samochód: JEEP GRAND CHEROKEE Limited 4.7 V8 USA
Galeria: viewtopic.php?t=14841
Lokalizacja: Kalisz/Opatówek, Wieruszów

Re: Podświetlenie zegarów - zmiana koloru

Post autor: TYGRYSEX »

Od temperatury wskazuje dobrze , na zimnym lezy tak nisko ... Od początku tak miała :lol: Zdjęcie pstykniete bez odpalania auta.
Co do wyczyszczenia jest dokładnie wymazany ten zielony badziew . Niestety diody są dłuższe niż standardowe żarówki o kilka mm dlatego są bliżej czarnego stelaża , który przytrzymuje tworzywo z namlowanymi zegarami . Są za blisko poprzeczek i nierównomiernie rozświetlają zegary ...
Nietety na sam koniec chciałem przetrzeć do czysta ikonke od długich świateł . Wcześniej użyłem zmywacza od dziewczyny - wydawał mi sie za delikatny ale wystarczył na wszystko . Pech chciał żeby coś mnie podkusiło kupic pierwszy lepszy do przetarcia tej ikony i kiedy dotknałem tworzywa od razu na lekkim wybrzuszeniu pękło ... Jak ktoś by chciał się bawić tak jak ja przestrzegam , bo niektóre są chyba mocne jak rozpuszczalnik i po przetarciu sprawiają , że tworzywo staje się kruche i łamliwe. Lepiej wybrać te z aloesem itp. :P Na zdjeciu tego nie widać ale efekt koszmarny . Na szczeście nieduże to pęknięcie więc pozostaje mi zakleić to czymś ze smakiem i to tak , abym wiedział o tym , ze długie swiatła są np. włączone ... :|
Teraz moge wypróbować każdy rodzaj koloru rzucanego przez diody więc zobaczymy , na czym pozostanie . Ja na razie dążę do ogólnego niebieskego oswietlenia i podświetlenia w samochodzie . Jak na razie efekt mnie zadowala - pozostało do wymiany podświetlenie przycisków w drzwiach i żarówka górna od otwartych drzwi :D
BYŁ : "Srebrna Strzała" 2.5 V6 USA 93' wersja SE LPG
BYŁ : "Czarny Kocur " 2.5 V6 USA 93' wersja GT Pb98
JEST : "Bulgotek " 4.7 V8 USA 00' wersja LIMITED Pb95

Obrazek
Awatar użytkownika
Dee Jay
Posty: 4179
Rejestracja: 2004-11-10 10:58
Samochód: II gen V6 1993
Galeria: viewtopic.php?t=8900
Lokalizacja: Kraków

Re: Podświetlenie zegarów - zmiana koloru

Post autor: Dee Jay »

Nienawidzę niebieskiego koloru :mrgreen:

Aczkolwiek jak już chcesz to ja bym dodał czerwone wskazówki
http://img526.imageshack.us/my.php?imag ... ullxf1.jpg
:arrow: Ford Probe 2,5 V6 93 ubezpieczony przez mafię. Stuknij mnie to my stukniemy ciebie 8)
Awatar użytkownika
RX
Posty: 4099
Rejestracja: 2004-10-06 10:15
Samochód: '99 Corvette
Galeria: viewtopic.php?t=17374
Kontakt:

Re: Podświetlenie zegarów - zmiana koloru

Post autor: RX »

Witam,

Czerwone wskazówki rewelacja na niebieskim tle.

5,
1999 Corvette
We are American Thunder Cars!
http://amthunder.pl
Awatar użytkownika
Kocureq
Klubowicz
Posty: 10623
Rejestracja: 2006-03-21 21:35
Samochód: Patrol Y60 1991, Audi A4 2023
Galeria: viewtopic.php?t=10333
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podświetlenie zegarów - zmiana koloru

Post autor: Kocureq »

A jeszcze lepiej kontaktrony i magnesiki na wskazówkach i gdy się przekroczy 7000 obrotów lub jakąś prędkość - cały zegar zapala się na czerwono.
Awatar użytkownika
TYGRYSEX
Posty: 1713
Rejestracja: 2008-03-19 15:25
Samochód: JEEP GRAND CHEROKEE Limited 4.7 V8 USA
Galeria: viewtopic.php?t=14841
Lokalizacja: Kalisz/Opatówek, Wieruszów

Re: Podświetlenie zegarów - zmiana koloru

Post autor: TYGRYSEX »

Z tym było ciężko a co dopiero o takie czary ... Ale już w wielu samochodach , np. NOBLACH wskazówka zapala się na czerwono po przekroczeniu jakiejś wartości obrotów . Bajer w tym , że płynnie robi się coraz bardziej czerwona :D
BYŁ : "Srebrna Strzała" 2.5 V6 USA 93' wersja SE LPG
BYŁ : "Czarny Kocur " 2.5 V6 USA 93' wersja GT Pb98
JEST : "Bulgotek " 4.7 V8 USA 00' wersja LIMITED Pb95

Obrazek
Awatar użytkownika
Robert
Posty: 12613
Rejestracja: 2004-10-21 19:12
Samochód: Probe GT2.0'89; ForTwo 0.6turbo; HRV 1.6
Galeria: viewtopic.php?t=6900
Lokalizacja: Leszno (maz)
Kontakt:

Re: Podświetlenie zegarów - zmiana koloru

Post autor: Robert »

Jakie magnesiki? :shock:
Obroty bierzesz z obrotomierza albo z przewodów zapłonowych (cewka nawinięta na którykolwiek przewód). :idea:
Poświęć niecałe 2 minuty na naukę korzystania z forum: :arrow: Lekcja 1 (bardzo krótka) i :arrow: Lekcja 2 (krótka)
Obrazek ObrazekObrazek'89 2.0 Turbo downgrade
Awatar użytkownika
TYGRYSEX
Posty: 1713
Rejestracja: 2008-03-19 15:25
Samochód: JEEP GRAND CHEROKEE Limited 4.7 V8 USA
Galeria: viewtopic.php?t=14841
Lokalizacja: Kalisz/Opatówek, Wieruszów

Re: Podświetlenie zegarów - zmiana koloru

Post autor: TYGRYSEX »

Dee Jay pisze:Nienawidzę niebieskiego koloru :mrgreen:

Aczkolwiek jak już chcesz to ja bym dodał czerwone wskazówki
http://img526.imageshack.us/my.php?imag ... ullxf1.jpg
Ała ... ale kontrast :? Zobaczę jak świecące białe wskazówki na niebieskim tle będą pasowały ...
BYŁ : "Srebrna Strzała" 2.5 V6 USA 93' wersja SE LPG
BYŁ : "Czarny Kocur " 2.5 V6 USA 93' wersja GT Pb98
JEST : "Bulgotek " 4.7 V8 USA 00' wersja LIMITED Pb95

Obrazek
Awatar użytkownika
Dee Jay
Posty: 4179
Rejestracja: 2004-11-10 10:58
Samochód: II gen V6 1993
Galeria: viewtopic.php?t=8900
Lokalizacja: Kraków

Re: Podświetlenie zegarów - zmiana koloru

Post autor: Dee Jay »

kocureq pisze:A jeszcze lepiej kontaktrony i magnesiki na wskazówkach i gdy się przekroczy 7000 obrotów lub jakąś prędkość - cały zegar zapala się na czerwono.
Kocurqu a wiesz coś więcej na ten temat i na jakich zasadach to działa?
:arrow: Ford Probe 2,5 V6 93 ubezpieczony przez mafię. Stuknij mnie to my stukniemy ciebie 8)
Awatar użytkownika
black_martines
Posty: 1217
Rejestracja: 2006-11-27 08:39
Samochód: czołg w wersji sport
Galeria: viewtopic.php?t=13292
Lokalizacja: Gdzieś W Polsce

Re: Podświetlenie zegarów - zmiana koloru

Post autor: black_martines »

najleprosciej to zrobić kontaktron pod wskazówkę i kawałek foli magnetycznej pod zegary w polu czerwonym obrotka. przekaźnik i diodki czerwone i gitarrra.

lepiej się robi na komparatorze scalonym - ustawisz od jakiego zakresu mają sie zmieniac 9czytasz z cewki czy z innego badziewia)- dajesz przerzutnik bistabilny i też gitarrrrra
Moją najulubieńszą złośliwością i sztuczką jest to, że moje milczenie umie się nie zdradzać milczeniem.
Awatar użytkownika
Kocureq
Klubowicz
Posty: 10623
Rejestracja: 2006-03-21 21:35
Samochód: Patrol Y60 1991, Audi A4 2023
Galeria: viewtopic.php?t=10333
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podświetlenie zegarów - zmiana koloru

Post autor: Kocureq »

Dee Jay pisze:Kocurqu a wiesz coś więcej na ten temat i na jakich zasadach to działa?
No przecież masz napisane - kontaktron i pasek folii pod wskazówkę. Kontaktron załącza ci czerwone podświetlenie.

Ewentualnie sygnał z cewki i komparator - do prędkości trzeba pokombinować z sygnałem do komputera.
Awatar użytkownika
Dee Jay
Posty: 4179
Rejestracja: 2004-11-10 10:58
Samochód: II gen V6 1993
Galeria: viewtopic.php?t=8900
Lokalizacja: Kraków

Re: Podświetlenie zegarów - zmiana koloru

Post autor: Dee Jay »

Kocurqu ja nie mam pojęcia o elektronice więc chciałem konkretniejszej odpowiedzi w stylu martineza

Ale chyba tak małych kontraktonów by zmieściły się pod wskazówkę i nie wpłyneły na jej działanie to nie ma :roll:
:arrow: Ford Probe 2,5 V6 93 ubezpieczony przez mafię. Stuknij mnie to my stukniemy ciebie 8)
Awatar użytkownika
black_martines
Posty: 1217
Rejestracja: 2006-11-27 08:39
Samochód: czołg w wersji sport
Galeria: viewtopic.php?t=13292
Lokalizacja: Gdzieś W Polsce

Re: Podświetlenie zegarów - zmiana koloru

Post autor: black_martines »

są. 7 mm długości i 2mm grubosci
Moją najulubieńszą złośliwością i sztuczką jest to, że moje milczenie umie się nie zdradzać milczeniem.
Awatar użytkownika
Kocureq
Klubowicz
Posty: 10623
Rejestracja: 2006-03-21 21:35
Samochód: Patrol Y60 1991, Audi A4 2023
Galeria: viewtopic.php?t=10333
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podświetlenie zegarów - zmiana koloru

Post autor: Kocureq »

Ale chyba lepiej kontaktrony dać pod zegary, a na wskazówkę tylko folię? Wtedy na pewno się zmieści :)
Awatar użytkownika
TYGRYSEX
Posty: 1713
Rejestracja: 2008-03-19 15:25
Samochód: JEEP GRAND CHEROKEE Limited 4.7 V8 USA
Galeria: viewtopic.php?t=14841
Lokalizacja: Kalisz/Opatówek, Wieruszów

Re: Podświetlenie zegarów - zmiana koloru

Post autor: TYGRYSEX »

Wyższa szkoła . Jakbym miał jakiś licznik w zapasie to bym pokombinował . A tak jak człowiek ma tylko jeden , na którym musi polegać to strach cokolwiek ruszać . Ja już przynajmniej pasuję na tym etapie .
Poczekam na innych :lol:
Ostatnio zmieniony 2009-05-08 12:57 przez TYGRYSEX, łącznie zmieniany 1 raz.
BYŁ : "Srebrna Strzała" 2.5 V6 USA 93' wersja SE LPG
BYŁ : "Czarny Kocur " 2.5 V6 USA 93' wersja GT Pb98
JEST : "Bulgotek " 4.7 V8 USA 00' wersja LIMITED Pb95

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Optyczny”