probe nitro czy turbo jak sadzicie

Awatar użytkownika
Easy Rider
Posty: 578
Rejestracja: 2002-12-27 15:30
Samochód: brak
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: Easy Rider »

GTurbo-absolutnie nic do Ciebie nie mam. Jeżeli chodzi o przemilczanie czegokolwiek, to pozwolę sobie przemilczeć powody napisania takiego postu. Nie miej mi tego za złe, ok? Co do naklejki "Technics", szukam jej od dłuższego czasu. Musi być duuuuuuuża. Ewentualnie może być "Pioneer" Pozdrawiam ER

P.S. Określenie "zdegustowany postami" jest może niezbyt precyzyjne, zdegustowany jestem raczej kosztami tych przeróbek. Może kiedyś przy wódeczce będziemi mieli okazję podyskutować.
Easy Rider GG 4443928


pjlkwk@onet.eu 2,5 '93
Quaki
Posty: 774
Rejestracja: 2003-07-30 15:47
Galeria: viewtopic.php?t=7505
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Probe GT 2.2 turbo nitro

Post autor: Quaki »

Witam jako ze ostatnio miałem trochę czasu aby porobić swoje auto (jeden z dwóch moich fordów probe)
wiec postanowiłem je przedstawić. Auto zostało kupione jako samochód służący do testowania elektroniki wymyślanej i wytwarzanej przez mnie.
Autko z roku 91 wszystko zostało wykonane u mnie w garażu

SILNIK:
Standardowo 2.2 GT turbo w którym zmieniono:
- wtryskiwacze 440cc
- pompa Walbro 255l/h
- instalacja podtlenku NX
- nowe komplet sprzęgła Sachs (jeśli nie wytrzyma to wzmocnienie docisku i tarcza spiekowa )

UKŁAD DOLOTOWY:
- filtr grzybkowy (żółty ;) )
- chwilowo seryjne turbo IHI (nie wiem czy będę zmieniał ale mam tb0338 nówkę czyli turbo z potencjalem na 350-400kM)
- intercooler 450/300/76mm
- bov dwutloczkowy do 2 bar
- cały dolot wykonany z alu łączenia silikonowe
- natrysk N2O na intercooler (dla mocnego chłodzenia coolera)

UKŁAD WYDECHOWY:
- 2,5" downpipe kwasówka
- 2,5" reszta wydechu z kwasówki
- jeśli będzie tb0338 to na kolektor trafi zewnętrzny wastegate

ELEKTRONIKA wszystkie elementy wykonałem samodzielnie :
- mój własny chip (zdjęcie boost cut zmiana map paliwa i zapłonu dopasowanie do wtrysków 440CC)
- sekwencyjny shift light (tak dziala zamontowane w GT 2-gen http://www.youtube.com/watch?v=kUkP97NcMi0) )
- procedura startowa + flat shift (zewnętrzny sterownik)
- wskaźniki boost/egt /temperatura oleju oraz boost controller w jednym zegarku 51mm zmian parametrów za pomocą pilota (jeszcze trwają ostatnie poprawki tego urządzenia)

W kolejce na wykonanie czekają:
-sterownik do podtlenku (strzał zależny od obrotów silnika i zapiętego biegu)
-kontrola trakcji (nie ukończona prace trwają)

ZAWIESZENIE:
- nowe amortyzatory gazowe (zastąpiły seryjne )
- sprężyny Weitec - 35mm
- przednia rozporka (do zamontowania)
- tylna rozporka (do zamontowania)
- opony toyo r888
- Felgi od forda probe 2-gen

UKŁAD HAMULCOWY:
- standardowej wielkości nacinane i nawiercane tarcze przód, tył standard
jest parę koncepcji hamulców (mam w domu hamulce od 3000GT ale jest tez koncepcja wykorzystania hamulców od porsche zobaczymy co czas przyniesie)

WYGLĄD ZEWNĘTRZNY
- seria i tak ma pozostać (zewnętrznie żaden element nie zdradza przeróbek w aucie)


WNĘTRZE:
- kubełki
- kierownica o mniejszej średnicy niż seryjne "kolo od stara" ;)
- pasy szelki
- zmieniony panel przy lusterku (zmiany na zdjęciach)
- usunięta tapicerka z tylu wraz z kanapa itp itd (możliwe ze w najbliższym czasie wszytko zostanie wyłożone materiałem)

MOŻLIWE DALSZE PLANY:
- mały alu zbiornik na paliwo w bagażniku
- akumulator w bagażniku
- wymiana szyberdachu na leksanowy
- możliwe że wymiana niektórych elementów na laminat lub carbon (maska błotniki co do klapy tylnej jeszcze się zastanawiam z uwagi na to ze auto ma służyć do jazdy po ulicach wiec mogą być problemy z policja)
- kilka innych pomysłów

No i kilka zdjęć :
Wnętrze

Obrazek Obrazek

wydech
Obrazek

down pipe (drugie zdjęcie to seryjny down pipe vs down pipe 2,5")

Obrazek Obrazek


cześć dolotu

Obrazek

natrysk na intercooler

Obrazek

panel przy lusterku (przełączniki służą do uruchamiania poszczególnych funkcji w ,momencie uruchomienia zapala się czerwona dioda)

Obrazek

a tak wygląda wspomniany zegarek wielofunkcyjny

Obrazek Obrazek

Na drugim zdjęciu widać jakie wartości pokazuje czyli po lewej 2xEGT (zamontowane po jednym na kanał w kolektorze możliwe ze przy dalszych pracach będzie po jednej sondzie na cylinder co umożliwia ten wskaźnik) po prawej u góry boot a na dole temp oleju

Jak znam życie to o kilku rzeczach które są zrobione zapomniałem jak coś sobie przypomnę to dopisze.

Pozdrawiam
ps. auto nie jest skończone wiec na razie nie znam mocy aż do wizyty na hamowni (w zależności od mojego czasu albo jeszcze w zimę albo na wiosnę ) i od razu mowie nie chce spekulować ile będzie jak na razie autko ma ustawione doładowanie w granicy 1 bar strzał z podtlenku progresywnie do +100kM
2-gen 93 2.5 V6
1-gen 90 2.2 GT
micek
Posty: 265
Rejestracja: 2008-05-09 22:31
Samochód: brak
Lokalizacja: Starogard Gd.

Re: Probe GT 2.2 turbo nitro

Post autor: micek »

Sam piszesz programy do procków?
Tak czy inaczej moje gratulacje.
PROBE I, 2,2 GT, 92 r.
gg 16101475
Awatar użytkownika
Bogdan9999
Posty: 4251
Rejestracja: 2005-04-11 00:42
Samochód: Black 1GT 91r. Sportage FE3N 4X4
Galeria: viewtopic.php?t=7485
Lokalizacja: Przasnysz

Re: Probe GT 2.2 turbo nitro

Post autor: Bogdan9999 »

Quaki mogłeś od razy zmodyfikować dolot tak aby nie był tak pokręcony ;) Super sprawa widzę ze probiaka 1 masz na wypasie trip i VMM :D
Ale powiem Ci że moim zdaniem przy 1 barze doładowania z dobrym programie masz około 200 km i jak strzelisz mu z nitra + 100 km to tłoki sie rozpadną a dokładnie półki między pierścieniami to najsłabszy element tego silnika niestety. Jak będziesz potrzebował dorady od czego można zastosować tłoki kute itd. to pomogę ;) Pozdrawiam
PROBE "Blackbird" FE3N POWER :)
Sportage FE3N 4X4 :)
Quaki
Posty: 774
Rejestracja: 2003-07-30 15:47
Galeria: viewtopic.php?t=7505
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Probe GT 2.2 turbo nitro

Post autor: Quaki »

micek tak sam pisze programy do mikroprocesorow w języku C jak i w bascomie sam tez modyfikuje programy w ECU samochodu :)
Bogdan9999 niestety przy tej turbinie i seryjnej chłodnicy nie bardzo dało się coś tam pozmieniać a nawet jeśli to zmiany byłyby minimalne. Co do tłoków to raczej się nie przejmuje (znam auta w stanach które jeździły na strzale 125kM i doładowaniu 1,1 bara na seryjnych tłokach i korbach) wg mnie całym picem jest odpowiednie zestrojenie na odpowiednich wtryskach i utrzymanie odpowiedniego EGT w całym zakresie obrotów (o to dba wskaźnik EGT wyskalowany co do stopnia C ) na pewno nie będę ładował pieniędzy żeby to auto zakuć (auto ma służyć jako tani królik doświadczalny jeśli silnik zakończy swoje życie porostu kupie nowy )ale bardzo dziękuje za chęć pomocy :)
Zdecydowanie bardziej martwi mnie skrzynia biegów i jej wytrzymałość porostu trzeba będzie na ten element uważać.
Pozdrawiam
2-gen 93 2.5 V6
1-gen 90 2.2 GT
Awatar użytkownika
wojtas89
Posty: 2193
Rejestracja: 2006-09-21 21:43
Samochód: MB W201 2.6L mit ASD und chamska gleba :)
Galeria: viewtopic.php?t=14148
Lokalizacja: Illinois - Chicago

Re: probe nitro czy turbo jak sadzicie

Post autor: wojtas89 »

Fajny projekt Quaki, jedyne co bym zmienił to Intrecooler na większy (przecież do jedynki można władować naprawdę duży IC), i inaczej poprowadził bym dolot, za dużo zagięć, średnica rur mogła by być trochę większa :wink: . Fajnie że masz na tyle chęci żeby dłubać przy probku :wink: .
Fałszywa skromność jest najprzyzwoitszym ze wszystkich kłamstw.
Awatar użytkownika
Prezes
Klubowicz
Posty: 1767
Rejestracja: 2008-09-27 13:31
Samochód: Probe 2.2 GT 92r.
Galeria: viewtopic.php?t=15588
Lokalizacja: Przytoczno woj. Lubelskie

Re: probe nitro czy turbo jak sadzicie

Post autor: Prezes »

Cooler rzeczywiście mógłby byc większy ale i tak jest dużo zmian wprowadzonych, widac że dużo czasu i nie mało kasy poświęciłeś na Probka. Czy dobrze pamiętam że ten Probek spray'em malowany jest? :roll:
„Nie polemizuj z idiotą - najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pobije doświadczeniem.”
Awatar użytkownika
Bendek
Posty: 553
Rejestracja: 2007-01-22 20:53
Galeria: viewtopic.php?t=14998
Lokalizacja: Tomaszów Maz.- Będków

Re: probe nitro czy turbo jak sadzicie

Post autor: Bendek »

Prezes1986 pisze:Cooler rzeczywiście mógłby byc większy ale i tak jest dużo zmian wprowadzonych, widac że dużo czasu i nie mało kasy poświęciłeś na Probka. Czy dobrze pamiętam że ten Probek spray'em malowany jest? :roll:

to nie ten ;)
PROBE I 2,2 Turbo black 91r.
Quaki
Posty: 774
Rejestracja: 2003-07-30 15:47
Galeria: viewtopic.php?t=7505
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: probe nitro czy turbo jak sadzicie

Post autor: Quaki »

średnica rur to 2 cale (większe rury w dolocie są całkowicie zbędne szczególnie jeśli turbina zostaje seryjna wręcz mogą się okazać za duże) tak samo jak intercooler ten spokojnie wystarczy a za duży powodowałby tylko większego laga
Auto było malowane ale z pewnością nie sprayem. Co do kosztów to faktycznie były nie małe i już dość dawno przewyższyły koszt auta
Pozdrawiam
2-gen 93 2.5 V6
1-gen 90 2.2 GT
mlody1921
Posty: 90
Rejestracja: 2008-08-10 11:27
Galeria: viewtopic.php?t=14779

Re: probe nitro czy turbo jak sadzicie

Post autor: mlody1921 »

I jak tam prace postępują ?? jak sie spisuje własnej produkcji wzkaźnik doładowania egt i reszta ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechaniczny”